Paderewski w służbie Niepodległej

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

publikacja 18.07.2018 23:55

W Domu Polonii otwarto wystawę „Ignacy Jan Paderewski. Artysta. Ambasador polskości. Mąż stanu. Filantrop". Jest ona jednocześnie częścią projektu „Paderewski w służbie Niepodległej".

Paderewski w służbie Niepodległej Wstęp na wystawę jest wolny Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

- Ta wystawa ma być cegiełką edukacyjną, tak by zatriumfowały idee patriotyczne i propaństwowe. Mamy nadzieję, że ekspozycja pojedzie również za Atlantyk - mówił na wernisażu wystawy w Domu Polonii Marcin Pasierbski, prezes fundacji Służba Niepodległej.

Przypomniał, że Paderewski mimo tragedii w życiu osobistym w młodym wieku, potrafił wybić się w dziedzinie muzycznej, a  także przyczynić się do powrotu Polski na mapę świata. - Ożenił się, gdy miał 20 lat. W następnym roku przy porodzie zmarła mu żona. Syn pozostał niepełnosprawny. Po ludzku patrząc są to wielkie dramaty. Paderewski nie poddał się, koncertował na całym świecie i zabiegał o Polskę - podkreślił.

Paderewski w służbie Niepodległej   Prof. Żaryn przypomniał, że druga żona Paderewskiego przeznaczyła część swojego majątku na podwaliny PCK Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość Wystawę stanowi siedemnaście plansz ze zdjęciami i opisami w języku polskim i angielskim. Autorem grafiki jest Patryk Kowalczyk, a twórcą całości Elwira Gilewicz. Fotografie udostępniło Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Przedstawiają one Paderewskiego nie tylko jako muzyka i męża stanu, ale także członka rodziny. Akcentują również jego aktywność filantropijną. I właśnie do niej nawiązał prof. Jan Żaryn, który w takcie wernisażu wygłosił wykład „Ignacy Jan Paderewski i jego wkład w odbudowę Państwa Polskiego”.

- Chciałbym przypomnieć, że Paderewski działał na rzecz dobra Polski także przez działalność charytatywną. Podobnie czynili m.in. Henryk Sienkiewicz czy Maria Skłodowska-Curie. Znaleźli się oni na szczycie drogi zawodowej, którą obrali. Podbili świat swoim talentem, ale na tym nie poprzestali. Zdawali sobie sprawę, że talent jest narzędziem służby. Chcieli się za ten dar od Boga zrewanżować - wyjaśniał.

Zauważył również, że choć mówi się, żeby ludzie kultury nie mieszali się do polityki, bo polityka to trudne rzemiosło, które wymaga też dyplomacji, to w przypadku Paderewskiego, zabieg ten przyniósł dobre efekty.

- Paderewski jako artysta był wrażliwy, a mimo to jako mąż stanu, uważa się, że się sprawdził. Na politycznym podium stał na równi z Piłsudskim i Dmowskim. I z tego podium nie jest go w stanie zepchnąć teraźniejszość, przeszłość i przyszłość - mówił.

Zauważył, że tak jak obecnie z racji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest wiele wydarzeń okolicznościowych, tak jeszcze więcej pracy trzeba było wykonać zaraz po odzyskaniu wolności. - A Paderewski był premierem od stycznia do grudnia 1919 r., czyli w pierwszym roku budowania państw polskiego - zaakcentował.

Podkreślił, że choć powszechnie uważa się Paderewskiego za wybitnego wirtuoza, to był on też wielkim kompozytorem. - Jego opera Manru została wystawiona w USA w Metropolitan Opera i jak dotąd jest jedyną tam pokazanąą, a skomponowaną przez Polaka - przypomniał.

Wskazał, że Paderewski cieszył się niesłabnącym powodzeniem u płci pięknej, między innymi za strawą rudo-blond czupryny. Wspomniał również, że był pomysłodawcą i sponsorem pomnika grunwaldzkiego w Krakowie ufundowanego z okazji 500-lecia zwycięstwa Polski nad Krzyżakami. Mówił również o jego płomiennych wystąpieniach wygłaszanych z serca i z pamięci. Nawiązał do wciąż żywej pamięci o Paderewskim. - Historia życia po życiu to historia serca Paderewskiego. Został pochowany w katedrze świętojańskiej, ale serce spoczywa w Doylestown,  amerykańskiej Częstochowie - mówił.

W wernisażu uczestniczył prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Polacy z Ukrainy i Polonia włoska.

Wystawa jest częścią projektu „Paderewski w służbie Niepodległej”, w którego skład wchodzi cyklu seminariów oraz recital fortepianowego. Ma on na celu pochylenie się nad postacią Paderewskiego w setną rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa w lipcu i sierpniu będzie podróżowała po instytucjach w Warszawie i okolicy, a we wrześniu planowane jest jej pokazanie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Seminaria odbędą się 28 sierpnia oraz 26 września. Prelegentami będą odpowiednio: prof. Marian Marek Drozdowski oraz Marek Dyżewski. Projekt na przełomie września i października zwieńczy recital fortepianowy w Warszawie.

Organizatorem przedsięwzięcia jest fundacja Służba Niepodległej, a partnerem Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Warszawie. Honorowym patronatem objął go minister kultury i dziedzictwa narodowego.