Janina Ochojska wśród Honorowych Obywateli Warszawy

jjw /serwis m. st. Warszawy

publikacja 31.07.2018 13:39

Na Zamku Królewskim 32 osobom i instytucjom wręczono stołeczne wyróżnienia.

Janina Ochojska-Okońska jest założycielką Polskiej Akcji Humanitarnej, inicjatorką wielu działań pomocowych Janina Ochojska-Okońska jest założycielką Polskiej Akcji Humanitarnej, inicjatorką wielu działań pomocowych
Roman Koszowski /Foto Gość

Podczas uroczystej LXXI sesji Rady m. st. Warszawy, zwołanej 31 lipca na Zamku Królewskim z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, cztery kolejne osoby dołączyły do grona Honorowych Obywateli Miasta Stołecznego Warszawy. Uhonorowani zostali: Anna Jakubowska ps. "Paulinka" - uczestniczka Powstania Warszawskiego, działaczka społeczna, Janina Ochojska-Okońska - działaczka humanitarna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, Anna Przedpełska-Trzeciakowska - tłumaczka literatury amerykańskiej i angielskiej, uczestniczka Powstania Warszawskiego, i Wojciech Roszkowski - profesor nauk humanistycznych, ekonomista i polityk.

J. Ochojska powiedziała, że wśród honorowych obywateli wyróżnia się tym, że nie jest warszawianką. - Ale warszawianką stałam się 26 grudnia 1992 roku, kiedy z Warszawy wyjechał pierwszy konwój z pomocą do Sarajewa. Od tej pory historia Polskiej Akcji Humanitarnej jest związana z Warszawą. Tutaj znajduje się nasze główne biuro, stąd organizowana jest pomoc dla tak wielu krajów - mówiła.

Podkreśliła, że słuchając o powstańczej Warszawie i o tym, w jak upokarzających warunkach żyli wtedy jej mieszkańcy, myślała o innych miastach, które dzisiaj tak wyglądają, np. o syryjskim Aleppo. Jak mówiła, w takich miejscach są ludzie, którzy chcą normalnie żyć, wychowywać dzieci.

Honorowe Obywatelstwo Miasta Stołecznego Warszawy było nadawane w latach 1918-1929 przez Radę Miejską Warszawy ludziom szczególnie zasłużonym dla miasta. Tradycja przyznawania wyróżnienia została wznowiona w 1992 roku. Tytuł jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Oznaki Honorowego Obywatelstwa wręczyły przewodnicząca Rady m. st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Podczas sesji wręczono także wyróżnienia laureatom Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy. Rada m. st. Warszawy przyznaje je wybitnym warszawiakom działającym na rzecz rozwoju stolicy - społecznikom, ludziom kultury, nauki i sztuki. W tym roku laureatami jest 28 osób, m.in.: aktorka Maja Komorowska (Maria Tyszkiewicz), działacze społeczni - Sylwia Chutnik, Michał Borkiewicz, Alina Gałązka, Natalia Gebert, Bartosz Miecznikowski, Artur Wolski, współtwórczyni ochockiej klubokawiarni "Życie jest fajne" Aleksandra Smereczyńska, zasłużeni dyrektorzy warszawskich liceów Norwida i Słowackiego - Ryszard Wojciechowski i Agata Dowgird, sportowcy i trenerzy - bokser Grzegorz Skrzecz oraz Tadeusz Nowicki i Marek Poznański, architekt Daniel Libeskind oraz dziennikarz Marek Gaszyński. Wśród laureatów jest także sześć podmiotów: Fundacja "Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva", Inicjatywa "Miejskie Pszczoły", Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy nr 6, orkiestra koncertowa "Victoria" oraz Polski Klub Szermierczy.