Niepokalanów: Ósma gwiazda w koronie Maryi

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 01.09.2018 14:30

- Nie będzie pokoju w społeczności ludzkiej, jeśli nie zakorzeni się on głęboko w sercu człowieka - powiedział przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. inaugurującej Światowe Centrum Modlitwy o Pokój.

Niepokalanów: Ósma gwiazda w koronie Maryi Ołtarz Adoracji do niepokalanowskiej kaplicy został wykonany ze złota, srebra i kryształu. Tomasz Gołąb /Foto Gość

Liczni wierni w obecności nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział w poświęceniu Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie.

Homilię w czasie Mszy św. wygłosił przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki, który podkreślił że dar pokoju jest Bożą łaską i przychodzi przez serce człowieka, które jest pojednane z Bogiem.

Ołtarz Adoracji do niepokalanowskiej kaplicy został wykonany ze złota, srebra i kryształu. Maryja stała się Monstrancją dla dużej, 20-centymetrowej, rozświetlonej Hostii, ukazanej spod rozchylonych szat Niepokalanej.

Postać Maryi otacza wieniec ze srebrnych lilii, które wraz ze słonecznymi promieniami tworzą świetlistą poświatę. Na jednej z warstw kryształu znalazło się 12 szlifowanych kamieni, symbolizujących 12 gwiazd z apokaliptycznej wizji św. Jana, które także znajdują swe odzwierciedlenie na Cudownym Medaliku z Niepokalanowa. 

Niepokalanów: Ósma gwiazda w koronie Maryi   Gdy powstał projekt kaplicy dla niepokalanowskiego sanktuarium, zakonnicy przypomnieli sobie o dawnym liście o. Maksymiliana. Zdumieni odkryli, że był... proroczy. Był dokładnie taki sam, jak marzył św. Maksymilian, który w liście do współbraci pisał z Japonii: "Wyobrażam sobie piękną figurę Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle, pomiędzy rozłożonymi rękami, monstrancja w ciągłym wystawieniu Przen. Sakramentu. Bracia na zmianę adorują. Kto zaglądnie do Kościółka »Bazyliki«, pada na kolana, adoruje, spogląda na twarz Niepokalanej, odchodzi, a Ona z Panem Jezusem jego sprawę załatwia. I załatwia sprawy misyjne, twardych opoczystych serc pogańskich" - pisał założyciel klasztoru.

- Byłem zdumiony faktem, że nasz projekt kaplicy pokrywał się z wizją św. Maksymiliana Kolbe - przyznaje proboszcz Niepokalanowa o. Andrzej Sąsiadek OFM Conv.

Wówczas też stowarzyszenie Regina della Pace zwróciło się do wspólnoty klasztornej i parafialnej, z prośbą, aby w bazylice niepokalanowskiej utworzyć Światowe Centrum Modlitwy o Pokój.

Stowarzyszenie Communita Regina della Pace, które realizuje duchowe dzieło apostolstwa adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju powstało w roku 2008 w Polsce. Jego materialnym wyrazem jest koordynacja utworzenia na całym świecie Centrów Modlitwy o Pokój - 12 Gwiazd w Koronie Mary Królowej Pokoju. Ich częścią są Kaplice Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, z których ma płynąć nieustająca modlitwa o pokój.

- Prawdziwy pokój zdobywa się bowiem nie orężem, ale na kolanach - przekonuje prezes stowarzyszenia

Pierwszą Gwiazdą jest ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu zwanym „Tryptykiem Jerozolimskim", umieszczony w 2009 roku przy IV Stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie, który w 2016 roku został przeniesiony do Kościoła Groty Mlecznej w Betlejem. Ołtarz wcześniej został pobłogosławiony na Watykanie przez Ojca Świętego Benedykta XVI.

Drugie Centrum Pokoju znajduje się w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje. 2 lipca 2014 roku rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu w Ołtarzu „Gwiazda Kazachstanu" jako kontynuacja adoracji prowadzonej w Oziornoje nieprzerwanie od 25 marca 1996 r.

Niepokalanów: Ósma gwiazda w koronie Maryi   Trzecią Gwiazdą jest Medjugorie, a czwartą sanktuarium Matki Pokoju w Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej. 14 października 2017 r., na zakończenie Jubileuszu 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie, odbyła się uroczysta inauguracja Centrum Modlitwy o Pokój w koreańskim Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Namyang.

30 lipca 2016 r. Ojciec Święty Franciszek pobłogosławił szóstą Gwiazdę „Światło Pojednania i Pokoju" podczas modlitewnego czuwania w Brzegach w Polsce, w czasie Światowych Dni Młodzieży. W 2017 r. ołtarz peregrynował po Polsce, następnie został przewieziony do Afryki i w 7 czerwca 2018 r. zostało inaugurowane Centrum Modlitwy o Pokój przy sanktuarium Matki Bożej w Kibeho w Rwandzie.

Kolejne, siódme Centrum Modlitwy o Pokój powstanie na terenie Filipin w konkatedrze św. Jana w Dagupan.

Ósma Kaplica Pokoju „Gwiazda Niepokalanej" znalazła swoje miejsce w Niepokalanowie, które to miejsce, przez osobę założyciela św. Maksymiliana Kolbe, więźnia obozu w Auschwitz, doskonale wpisuje się w głęboką ideę nieustającej modlitwy o pokój. Ołtarz Adoracji „Gwiazda Niepokalanej" został poświęcony przez Ojca Świętego Franciszka w sierpniu 2018 r. w Rzymie.

Dzieło powstało dzięki zaangażowaniu i ofiarności miejscowej wspólnoty parafialnej oraz wielu innych osób dobrej woli z kraju i ze świata.

Dzieło utworzenia Kaplicy Pokoju Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Niepokalanowie podjęto w 2017 r. Utworzenie Kaplicy było od wielu lat pragnieniem wspólnoty klasztornej i parafialnej oraz pielgrzymów odwiedzających to szczególne miejsce.

Początkowo spodziewano się, że będzie to Kaplica służąca miejscowym wspólnotom oraz pielgrzymom. Rozpoczęto prace projektowe, zlecając wykonanie ołtarza firmie Drapikowski Studio z Gdańska. Powstała koncepcja ołtarza.

Jednak Opatrzność Boża miała inne plany. W 2017 r. z archiwum klasztornego wydobyto list św. Maksymiliana i odczytano go w kontekście powstałego projektu ołtarza. Już w 1934 r. św. o. Kolbe pisał z Japonii do Polski: „wyobrażam sobie piękną figurę Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle pomiędzy rozłożonymi rękami monstrancja w ciągłym wystawieniu Najświętszego Sakramentu".

Taki właśnie kształt miał projekt koncepcyjny ołtarza. To niezwykłe wydarzenie było bezpośrednim powodem, dla którego Stowarzyszenie Communita Regina della Pace zaproponowało w listopadzie 2017 r., aby ósma Gwiazda znalazła swoje miejsce właśnie w Niepokalanowie.

Rozpoczęto realizację przedsięwzięcia, która wymagało przeprowadzenia szeregu prac budowlanych oraz zatrudnienia wielu wykonawców, zaś kaplica musiała być zorganizowana od podstaw, gdyż w tym pomieszczeniu wcześniej znajdowała się zakrystia.