Razem do nieba

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

publikacja 02.09.2018 23:11

Modlitwy, gry i zabawy dla dzieci, rozstrzygnięcie konkursu patriotycznego, przedstawienie teatralne, koncerty oraz kiermasz złożyły się na tegoroczny festyn „Żytnią do nieba”.

Razem do nieba Festyn jest corocznie okazją do spotkania z wartościową sztuką teatralną i muzyczną Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

Przypadające 25 sierpnia urodziny św. Faustyny są dla wolskiej parafii od 2005 r. okazją do wspólnej modlitwy i rodzinnego spędzania niedzieli.

Ideę świętowania już przed południem przybliżał dzieciom na Eucharystii dedykowanej najmłodszym ks. Andrzej, wikariusz sanktuarium św. Faustyny.

- Jezus czeka na was w tabernakulum. Czujcie się do kościoła zaproszeni przez cały rok. Niech deszcz, śnieg czy zły humor wam nie przeszkodzą, by być w niedzielę na Mszy św. Będziemy razem szli do nieba. Tam na każdego człowieka czeka Bóg - mówił.

Zaraz po Eucharystii na placu przed świątynią Teatr Latek „Bajka” wystawił przedstawienie oparte na dramacie Zofii Kossak „Gość oczekiwany”. Jego przesłaniem były słowa Brata Alberta Chmielowskiego, „że trzeba być dobrym jak chleb, który leży na stole i z którego każdy może ukroić tyle, ile potrzebuje”. Dla najmłodszych była to lekcja dobroci i gościnności, a jednocześnie przestroga przed egoizmem i zazdrością.

Razem do nieba   - Chcemy odzyskać dzieci dla Kościoła – wyjaśnia Aldona Składaniec Agnieszka Kurek-Zajączkowsk /Foto Gość Na festynie można było zapoznać się z propozycją działającej przy sanktuarium Szkoły Modlitwy dla Dzieci, która organizuje spotkania z Biblią i przygotowuje starsze dzieci do przyjęcia sakramentu chrztu.

- Tłumaczymy, że modlitwa, to spotkanie z Kimś, kto nas kocha. Nawet bardzo małe dzieci są zdolne w modlitwie wejść w bliską relację z Bogiem. Na spotkaniach czytamy fragment Ewangelii, rozmawiamy o nim, a później dzieci mają chwilę na modlitwę w ciszy. Na zakończenie wykonują rysunek, który zabierają do domu, by przypominał im o poznanych zagadnieniach - wyjaśnia Aldona Składaniec, prowadząca spotkania dla dzieci.

I zaraz tłumaczy: - W poprzednim roku chodził na nasze zajęcia bardzo żywy chłopczyk. Skończył rysowanie pierwszy, więc by nie przeszkadzał innym dzieciom, starałam się go czymś zająć. Zaproponowałam, by napisał list do Pana Boga. Ponieważ jeszcze nie potrafił pisać, podyktował mi treść listu. Było to jedno zdanie: „Boże, bardzo cię lubię”. Nikt mu tego nie powiedział, by my dorośli mówimy przecież: „Kocham cię Boże”. Musiało więc dojść do spotkania dziecka z Bogiem w czasie modlitwy - przekonuje.

Szkoła Modlitwy dla dzieci jest prowadzona raz w tygodniu. Zajęcia odbywają się w małych grupach i w zależności od zgłaszających się dzieci oferuje przygotowania starszaków do przyjęcia sakramentu chrztu.

Przez cały dzień na dziedzińcu przy kościele można było też kupić słodkości, książki, ikony, obrazy, miody i rękodzieło.

Grażyna Chrostek wystawiła swoje prace - oleje na płótnie, z których dochód wspiera rehabilitację dorosłego syna Pawła.

Razem do nieba   Ukochanymi tematami prac Grażyny Chrostek są konie, pejzaże i tematyka katolicka Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość - Maluje amatorsko. Jestem samoukiem. Od młodości interesowałam się grafiką i malarstwem, ale nie dostałam się do liceum plastycznego. Kiedy byłam już na rencie, mąż zmobilizował mnie do powrotu do pasji z dawnych lat. Niedowidzę, ale mimo to malarstwo sprawia mi dużą satysfakcję. W ten sposób pomagam też synowi, który po wypadku komunikacyjnym w 2008 r. miał spastykę kończyn, kłopoty z mową oraz poważne problemy z pamięcią. Wymaga ciągłej rehabilitacji. Marzymy, by wrócił do przerwanej nauki - mówi artystka.

W czasie festynu, po Koronce do Miłosierdzia Bożego, wypuszczono do nieba baloniki z intencjami. Odbyły się też trzy koncerty: zespołu La Pallotina, piosenek Wojciecha Młynarskiego i rewia Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

Zainicjowany przed 13 latami festynu „Żytnią do nieba” miał za zadanie uczcić 100. rocznicę urodzin św. Faustyny. Jego pomysłodawcą był ks. Tadeusz Polak, który chciał również uświadomić wiernym, że ul. Żytnią chodziło wielu wielkich Kościoła polskiego: św. Faustyna, św. Szczęsny Feliński, kard. Wyszyński, św. Jan Paweł II, św. Maksymilian Kolbe czy ks. Ignacy Skorupka.

Tegoroczną edycję festynu przygotowano przy współudziale Urzędu Dzielnicy Wola m. st. Warszawy.