Kamienny znak Miłości

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

publikacja 22.09.2018 21:46

Przed Świątynią Opatrzności Bożej stanął kamienny krzyż. To dar Ormian dedykowany św. Janowi Pawłowi II w 40. rocznicę pontyfikatu i z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ustanowienia pierwszej Republiki Armenii.

Kamienny znak Miłości Chociaż chaczkar jest kamienny, to dla Ormian symbolizuje drzewo życia Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

Zgodnie z tradycją obrządku ormiańskiego krzyż namaszczono świętym olejem. Miejsce, gdzie został on ustawiony, uprzednio obmyto wodą i winem. Namaszczenie odbyło się przy modlitwie, śpiewie i odczytaniu Ewangelii.

– Cały ten tydzień w liturgii ormiańskiej jest poświęcony krzyżowi, który jest dla nas przede wszystkim znakiem wielkiej miłości Boga do człowieka. Nie ma w życiu wartości bez ofiary. Tę ofiarę okazał Bóg Ojciec, który dla zbawienia świata ofiarował swojego Syna, a później Syn ofiarował się za nas. A to wszystko jest znakiem miłości wiecznej – mówił podczas Eucharystii sprawowanej w rycie ormiańskokatolickim abp Rafaël Minassian, zwierzchnik Ormiańskiego Kościoła Katolickiego dla Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej.

Kamienny znak Miłości   Ambasador Armenii w Polsce ucałował chaczkar po jego odsłonięciu Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość Przypomniał, że Polska i Armenia w tym roku świętują setną rocznicę odzyskania niepodległości. – Modlę się za bohaterów naszej historii, którzy oddali życie, byśmy mogli być wolni, a także, by życie Boże i miłość Boga trwała w nas. Dziękuję, że razem możemy się modlić i wyznawać tę samą wiarę – mówił.

W Eucharystii uczestniczył kard. Nycz, który wskazał na ormiański kamienny krzyż nazywany chaczkarem, jako znak łączności pomiędzy narodem polskim i ormiańskim, także przez postać św. Jana Pawła II, który był wielkim przyjacielem Armenii. – Niech ten chaczkar będzie znakiem bliskości, współpracy i serdeczności między nami. A jako że jesteśmy w miejscu zbudowanym przez różne narody, niech ten krzyż będzie znakiem pięknej ich obecności w Polsce i podziękowaniem za wkład w budowę tej świątyni – dziękował.

Krzyż ufundowali abp R. Minassian oraz ambasador Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan, który zabrał głos na koniec Mszy św. Wyraził on radość, że przed jednym z głównych kościołów w Polsce  stanął chaczgar poświęcony św. Janowi Pawłowi, wielkiemu przyjacielowi Ormian i synowi polskiej ziemi, który przybył do Armenii z okazji 1700-lecia jej chrztu. – To pierwszy papież, który oficjalnie uznał ludobójstwo w Armenii. Przybył do nas w 2001 r. i przez ten krzyż wraca do Polski. A dla nas chaczgar to symbol modlitwy – przypomniał dyplomata.

Ormiański kamienny krzyż stanął przed świątynią dzięki inicjatywie Centrum Opatrzności Bożej. Uroczystość jego odsłonięcia zorganizowali: Ambasada Republiki Armenii w Polsce oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego wraz z Centrum Opatrzności Bożej.

Uroczystość uświetnił występ Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego. Zaśpiewał on w języku ormiańskim „Psalm chwały”, który skomponował Krzysztof Teodorowicz na jubileusz 650-lecia katedry we Lwowie. Chór wykonał także antyfonę „Ave, Regina caelorum” oraz „Modlitwę za Armenię” skomponowaną do słów Jana Pawła II wypowiedzianych podczas pielgrzymki w 2001 r. w Cycernakaberdzie, miejscu upamiętniającym ludobójstwo Ormian.