Ogólnopolska inauguracja roku akademickiego w bazylice św. Krzyża

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 01.10.2018 11:27

- Życzę wam, aby całe wielkie przedsięwzięcie nowego roku akademickiego było w służbie myślenia i prawdy - powiedział kard. Kazimierz Nycz.

Ogólnopolska inauguracja roku akademickiego w bazylice św. Krzyża W Mszy św. uczestniczyli rektorzy uczelni z całej Polski Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Rozpoczynając 30 września Mszę św. kard. Nycz przypomniał, że to właśnie w kościele św. Krzyża papież Jan Paweł II wielokrotnie spotykał się ze środowiskiem nauki i kultury.

- Sprawuję tę Mszę św. u początku nowego roku akademickiego za całe środowisko naukowe Polski, za wszystkie uczelnie, a osoby odpowiedzialne za naukę, za wszystkich studentów, aby rozpoczynający się nowy rok akademicki był dla wszystkich dobry i błogosławiony - powiedział metropolita warszawski.

W uroczystej Mszy św. udział wzięli m.in. minister edukacji i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, licznie zgromadzeni rektorzy oraz przedstawiciele uczelni wyższych z całej Polski, poczty sztandarowe, a także studenci.

W homilii kard. Nycz przypomniał, że 1 października w całej Polsce rozpocznie się nowy rok akademicki, a na uczelnie powróci ponad milion studentów, by się kształcić.
- Rozpocznie się kolejny etap pracy, formacji intelektualnej, zawodowej, ale także - wierzę w to gorąco - formacji duchowej - mówił.

Kard. Nycz przypomniał także, że nowy rok akademicki będzie szczególny, gdyż w październiku wejdzie w życie w październiku nowa ustawa "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”.

- Troska o poziom uprawianej nauki, wykształcenia, poziom dydaktyki, poziom wykształcenia ludzi młodych zawsze towarzyszył polskim uniwersytetom, ale cały czas są takie momenty, kiedy trzeba się nad szkolnictwem wyższym, podobnie jak nad innymi dziedzinami życia, a nad szkolnictwem szczególnie pochylić jakby głębiej, w sposób bardziej zasadniczy, radykalny, jest to uzasadnione - powiedział.

Nawiązując do reformy szkolnictwa wyższego życzył, by proces reformowania edukacji był "procesem permanentnym”.

- W tym znaczeniu, że są pewne sprawy, które wymagają ciągłej troski, ciągłego pilnowania tego mocnego porządku, który został ustanowiony, żeby potem był kontynuowany - wyjaśnił.

Kard. Nycz nawiązał również do czytania mówiącego o apostołach, którzy donieśli Jezusowi o ludziach wypędzających złe duchy w Jego imię. Jezus odpowiedział im, że "nikt, kto nie jest przeciwko nam, ten jest z nami”.

- Jezus daje pouczenie podstawowe i zasadnicze, którego wszyscy dzisiaj potrzebujemy - umieć zobaczyć dobro u innych ludzi - mówił. Jak dodał, tę naukę powinniśmy przenieść do naszej rzeczywistości, także uczelnianej.

Na zakończenie metropolita warszawski przytoczył wypowiedzi św. Jana Pawła II i papieża seniora Benedykta XVI o edukacji.

- Życzę wam, aby całe wielkie przedsięwzięcie nowego roku akademickiego było w służbie myślenia i prawdy - powiedział kard. Kazimierz Nycz