Załóż sandały i idź!

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 02.10.2018 13:40

Kursy tańca, spotkania tylko dla mężczyzn i duchowość ignacjańska. Stołeczne duszpasterstwa mają dla studentów szeroką ofertę.

Załóż sandały i idź! Duszpasterstwa akademickie to nie tylko wspólna modlitwa, ale także wspólnotowe wyjazdy Materiały DA Studnia

Przyjechali do stolicy z różnych zakątków Polski. Zostawili swoje domy, przyjaciół, rodzinę. W wielkim mieście często czują się zagubieni i osamotnieni, a ich wiara wystawiana jest na próbę. Z pomocą studentom przychodzą duszpasterstwa akademickie.

Żacy mogą tam nie tylko wspólnie się modlić, rozważać Słowo Boże, ale także uprawiać sport, grać na instrumentach, wspólnie chodzić po górach, tańczyć, odkrywać swoją kobiecość i męskość, a nawet… naprawiać żeglarskie łodzie. Propozycje duszpasterskie w archidiecezji warszawskiej są wszechstronne. I oprócz pogłębiania wiary dają coś równie cennego: zastępczy dom, którego młodzi tak bardzo w obcymi mieście potrzebują

W duchu św. Ignacego

- Myślę, że jako duszpasterstwo akademickie mamy dość oryginalną duchową propozycję - zauważa o. Roman Groszewski SJ, duszpasterz Duszpasterstwa Akademickiego "Dąb”.

Prowadzone przez jezuitów przy sanktuarium św. Andrzeja Boboli duszpasterstwo przenika duch ich założyciela. Metodą św. Ignacego z Loyoli prowadzone są dwa razy w do roku (w Adwencie i Wielki Poście) rekolekcje ignacjańskie w codzienności. Ciekawą propozycją DA "Dąb" jest wspólnota Kontakt łącząca sztukę ignacjańskiego rozeznawania duchowego z charyzmatami.

Żaków, którzy skorzystają z jezuickiej oferty będzie w tym roku z pewnością jeszcze więcej. Odkąd studenci wraz z początkiem roku akademickiego zaczęli organizować Tydzień Otwarty DA "Dąb”, wszystkie wspólnoty zanotowały wzrost. Przyciągnęły warsztaty duchowości ignacjańskiej, kurs tańca i wieczór filmowy.

- Z naszych obserwacji wynika, że to, czego potrzebują młodzi ludzie to nie tylko pogłębienie wiary, ale także bliskości z drugim człowiekiem i budowania relacji - mówi duszpasterz.

Dlatego dużą popularnością cieszą się organizowane w każdy trzeci czwartek miesiąca o g. 19 w sanktuarium św. Andrzeja Boboli Msze św. o miłość.

- Widzimy także dużą potrzebę tworzenia przestrzeni dla mężczyzn. Brak ojcostwa i autorytetu utrudnia budowanie swojej tożsamości - mówi jezuita. Odpowiedzią są Msze św. adresowane specjalnie dla panów.

W DA "Dąb” zaangażowanych jest ok. 150-200 studentów. W ramach duszpasterstwa działa także wspólnota postakademicka. Msza św. akademicka w niedzielę o g. 19.30 (www.dab.jezuici.pl)

Lekarstwo na samotność  

Weronika Marusińska do prowadzonego przez dominikanów przy kościele św. Dominika na Służewie DA "Studnia” trafiła na pierwszym roku studiów.

- Czułam się zagubiona, potrzebowałam ciepła, które miałam w domu, czegoś prawdziwego: relacji, rozmów o życiu. W "Studni” dostałam wiele miłości, akceptacji i zrozumienia. Doświadczyłam także prawdziwej przyjaźni - wspomina. I dodaje: Dla wielu studentów duszpasterstwo to sposób na ratunek przed samotnością.

Doskonale wiedzą o tym ojcowie dominikanie dlatego w prowadzonym przez siebie duszpasterstwie stawiają na relacje i budowanie wspólnoty. "Sztuka kochania” to propozycja dla tych, którzy szukają recepty na udany związek - z przyjacielem, a także na całe życie. Z kolei "Florentes” i "Fraternitas” to spotkania pomagające odkryć swoją kobiecość i męskość. W sumie z duszpasterskiej oferty korzysta ok. 300 osób tygodniowo.

- Spędzamy także wiele czasu poza duszpasterstwem wspólnie chodząc do kina, czy organizując różne wyjazdy. Tworzy się dużo par, powstają małżeństwa - ciszy się o. Łukasz Filc OP, duszpasterz akademicki.

Częścią dominikańskiego charyzmatu jest także formacja intelektualna, a także piękna oprawa liturgiczna. Dominikańska schola - także ta działająca w DA Freta przy parafii św. Jacka - najprawdopodobniej jest jedyną śpiewającą na cztery głosy.

Msza św. akademicka w niedzielę o g. 20.15 (www.dastudnia.pl)

Sandał ludzi wolnych

Plac Zbawiciela tętni życiem. Kawiarenki, kluby, restauracje szczególnie oblegane są w piątkowe popołudnie. Ks. Piotr Rymuza, duszpasterz akademicki z parafii Najświętszego Zbawiciela zaproponował młodym alternatywę - modlitewne spotkania właśnie w piątki. Okazało się to strzałem w dziesiątkę.

- Wiele osób przychodziło się modlić, by wyrazić sprzeciw wobec wartościom tego świata - wspomina. 

Tak narodziło się AD "Sandał”. - Sandały w czasach Jezusa nosili ludzi wolni. Nasze duszpasterstwo także ma prowadzić do życia wolnego, od pomysłów innych na nasze życie, trendów, mody czy wewnętrznego zniewolenia - wyjaśnia.

Zdaniem duszpasterza, studenci, którzy przyjeżdżają na studia do Warszawy często zderzają się ze ścianą ateizmu, antykatolickich poglądów, czy wręcz wyśmiewania Kościoła.- Bycie w duszpasterstwie to dla wielu z nich mocne świadectwo wiary - zauważa duchowny.

Główne spotkania formacyjne DA odbywają się w piątki o g. 20 w dolnym kościele Najświętszego Zbawiciela przy pl. Zbawiciela. Przychodzi na nie ok. 100 osób. - To co nas wyróżnia to z pewnością parytet. Ze względu na bliskość politechniki w naszym duszpasterstwie jest tyle samo mężczyzn ile kobiet - mówi ks. Piotr Rymuza.

W DA przy pl. Zbawiciela zaangażowanych jest ok. 450-500 osób. W ramach Katolickiego Akademickiego Klubu Turystycznego wyjeżdżają w góry, w ramach Klubu Kulturalnego MUZA wspólnie chodzą do kina, teatru i filharmonii, angażują się w Klub Sportowy Skrzydełka, prowadzą Studencki Kurs Gitarowy, wspólnie w grupie biało-żółtej WAPM chodzą na pielgrzymki na Jasną Górę, a także w Grupie Arka majsterkują remontując żeglarskie łodzie.

Tegoroczną nowością są comiesięczne spotkania "Rachela" - dla kobiet i "Gedeon" - dla mężczyzn, a także grupa "Zbliżenia” adresowana dla młodych małżeństw i par narzeczeńskich do 33 roku życia. Spotkania mają charakter kursu przedmałżeńskiego. Z kolei grupa "Droga" to oferta dla osób po studiach i doktorantów, które chcą pogłębiać swoją formację intelektualną.

Msza św. akademicka w niedzielę o g. 20.30, w każdą środę o g. 7 Msza św. ze studenckim śniadaniem. (www.dasandal.pl)

Duchowi alpiniści

Do "duchowego alpinizmu" zachęca także Duszpasterstwo Akademickie i Postakademickie STUDENT+ działające przy prowadzonej przez salwatorianów parafii NMP Matki Kościoła. Patronem duszpasterstwa jest bł. Pier Giorgio Frassati, którego życiowym mottem były słowa: "Żyć, a nie wegetować”.

- Duszpasterstwo to miejsce, które wydobywa z młodego człowieka to co najlepsze, daje odwagę do podejmowania życiowego ryzyka, przekraczania własnych barier, także duchowych trudności - zauważa ks. Kamil Leszczyński SDS, duszpasterz akademicki.

Karol Mazur w sierpniu ubiegłego roku przeprowadził się na teren salwatoriańskiej parafii. Do Student+ trafił przez przypadek. - Doświadczyłem akceptacji i otwartości, to mnie przekonało. Zostałem. Stałem się bardziej otwarty na drugiego człowieka i chcę dawać z siebie jeszcze więcej - mówi o sowim przeżywaniu wspólnoty.

Okazji do służby drugiemu człowiekowi będzie w tym roku jeszcze więcej. Członkowie duszpasterstwa będą starali się przełożyć wiarę na konkretne uczynki miłosierdzia.

Msza św. akademicka w niedzielę o g. 20. (www.warszawa.sds.pl)

Znajdź swoje miejsce  

W odkrywaniu drogi życiowego powołania chce z kolei pomóc AD św. Anny. W tym roku hasłem przewodnim, które będzie towarzyszyło pracy formacyjnej w grupach i wspólnotach będą słowa: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi na rozeznanie własnego powołania”. Jednocześnie będzie to hasło 39. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymi Metropolitalnej na Jasną Górę.

- Chcemy pomóc młodemu człowiekowi odnaleźć swoje miejsce w życiu i w Kościele - wyjaśnia ks. Mateusz Gawarski, duszpasterz akademicki.

W tej intencji w każdy pierwszy piątek miesiąca o g. 21, w ramach Gorączki Piątkowej Nocy będzie sprawowana Msza św. za wstawiennictwem bł. Władysława z Gielniowa, patrona stolicy.

Duszpasterstwo Akademickie w św. Annie przyciąga studentów wszystkich warszawskich uczelni. Młodzi znajdują swoje miejsce w grupach, które od lat funkcjonują w Kościele jak Ruch Światło-Życie, Odnowa w Duchu Świętym czy Neokatechumenat. Ciekawostką na skalę stolicy jest duża liczba zespołów muzycznych działających w ramach duszpasterstwa.

- Tegoroczną nowością jest "Pójdź za mną" - cykl spotkań przygotowujących do przyjęcia sakramentu chrztu i bierzmowania przez osoby dorosłe. Spotkania adresowane są także dla osób, pragnących pogłębić relację z Bogiem - mówi duszpasterz.

Msze św. akademickie w niedzielę o 19 i 21, w tygodniu o 18.30. (www.swanna.waw.pl)

Studenckie spotkania odbywają się także w parafii św. Jakuba Apostoła na Ochocie. Młodzi uczestniczą w spotkaniach Ruchu Światło-Życie oraz Akademickiej Wspólnocie Ewangelizacyjnej Woda Życia. Msza św. akademicka w niedzielę o g. 19. (www.parafiajakuba.pl)