Tysiąc lat historii. Kamień węgielny na Cytadeli

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 11.10.2018 11:39

Polska historia zasługuje na to muzeum. Czas opowiadać światu o naszej wolności - mówili uczestnicy uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego MHP.

Tysiąc lat historii. Kamień węgielny na Cytadeli Na 7 tys. metrów znajdzie się sześć galerii stałych oraz licząca 1,5 tys. metrów galeria wystaw czasowych. Wizualizacja MHP

Budowa Muzeum Historii Polski będzie trwała około 2,5 roku. To największa inwestycja kulturalna. Muzeum wznoszone jest w miejscu symbolicznym. 

To miejsce uświęcone kaźnią i cierpieniem setek tysięcy Polskich patriotów. Wzniesiona przez Rosjan po stłumieniu powstania listopadowego Cytadela Warszawska napełniała przez 80 lat grozą serca rodaków.

- Polska nie ma się czego wstydzić, bo tak wiele dobrego uczyniła dla świata i tak niewiele zła wyrządziła innym. Taką prawdziwą historię, gdzie byliśmy trubadurami wolności i prekursorami jedności Europy, trzeba opowiadać naszym językiem - mówił premier Mateusz Morawiecki przed wmurowaniem aktu erekcyjnego pod budowane od czerwca br. na Cytadeli Muzeum Historii Polski.

Podkreślając, że przez wiele lat nie mogliśmy lub nie chcieliśmy opowiadać o niezwykłej daninie krwi, nie tylko w czasie II wojny światowej, przytoczył też słowa marszałka Piłsudskiego: "Kto nie szanuje swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości i prawa do przyszłości".

- Nasza historia mogłaby być naszą soft power, miękką siłą. Tymczasem ostatnie 25 lat po 1989 r. było bardziej „soft”, a nie „power”. A musimy wykorzystać naszą wielką historię również do obrony naszych polskich racji. To należy się naszym przodkom, którzy w dramatycznych okolicznościach walczyli. To Muzeum Historii Polski musi zostać „opowiedziane” całemu światu. Historię piszą zwycięzcy. Polacy, mimo wielkiej daniny krwi nie byli zwycięzcami. Ale dzisiaj, od paru lat stajemy się zwycięzcami naszej historii. Będziemy mogli oddać sprawiedliwość nie tylko wielkim bohaterom z pierwszych kart historii, ale również tym zapomnianym. Historia Polski może być i musi być najwspanialszym tematem dla Hollywood. Historia Polski to najpiękniejsza karta wolnościowa Zachodu. Nie było u nas wojen religijnych, tworzyliśmy pierwszą wspaniałą Unię Europejską poprzez Unię Lubelską, walka za wolność naszą i waszą, wreszcie heroiczna walka z totalitaryzmami - mówił premier, dodając że Polska trzykrotnie: w 1920 r., w 1939 r. oraz po 1978 r. z Janem Pawłem II, wpłynęła na losy świata.

Muzeum Historii Polski będzie mieścić się na terenie Cytadeli Warszawskiej (tzw. Park Niepodległości). Znajdą się tam też istniejące już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie, budowana jest tam także nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Zbiory kolekcjonowane od 2007 roku liczą dziś 35 tys. obiektów.

- Na 44 tys. mkw. znajdzie się przede wszystkim miejsce dla wystawy stałej, liczącej 7 tys. mkw. Zaprojektowaliśmy również salę wystaw czasowych liczącą 1,5 tys. m., jedyny tej wielkości obiekt w Warszawie - mówi Piotr Podgórski, wicedyrektor MHP. - Będzie centrum konferencyjne, które stanie się ważnym miejscem także dla spotkań biznesowych.

W czasie uroczystości wmurowano również kamień węgielny wraz z kapsułą czasu, zawierającą dzisiejsze wydania gazet, film na temat powstania muzeum oraz współczesne monety i banknoty.

Napis na niej głosi: „Nie otwierać przed 11 października 2118 r.”. Podpisy na pięciu egzemplarzach aktu erekcyjnego złożyli premierzy Mateusz Morawiecki i Piotr Gliński oraz dyrektor Muzeum Historii Polski, Robert Kostro. Błogosławieństwa kamienia węgielnego dokonali biskup Michał Janocha oraz duchowni prawosławni, ewangeliccy oraz rabin Robert Schudrich.

- Przystępujemy do budowy pomnika naszej historii, największego projektu w dziejach muzealnictwa naszej ojczyzny. Nikt z nas nie ma wątpliwości, że w ten sposób wywiązujemy się z obowiązku pamięci wobec tych, którzy Polskę budowali, o nią walczyli, o nią ginęli i tych, którzy ją dla nas wskrzesili - mówił podczas uroczystości Piotr Gliński, podkreślając że dotychczas brakowało woli politycznej, by rozpocząć budowę Muzeum Historii Polski.

Oprócz 7 tys. metrów kwadratowych ekspozycji Muzeum będzie łączyć kulturalne funkcje z edukacyjnymi. Będzie kino, restauracja, kawiarnie i biblioteka. W ramach ekspozycji przewidziano sześć galerii: Polski Piastów i Jagiellonów, Dawna Rzeczpospolita, Pod zaborami, Niepodległa, Polska Walcząca oraz Polacy wobec komunizmu.

- Będziemy tu opowiadali o wolności, przedstawiając barwną kulturę polityczną I RP, z wielką tradycją parlamentarną, Unią z Litwą i Konstytucją 3 Maja, przedstawimy doświadczenie pracy i walki w okresie zaborów, pokażemy również tradycje Państwa Podziemnego w czasie okupacji, tragiczną wolność o którą walczyli Żołnierze Wyklęci i uwieńczony sukcesem wysiłek antykomunistycznej opozycji i wysiłek Solidarności - mówił dyrektor MHP.