"Gorliwość i radykalizm to odpowiedź na współczesny świat”

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 19.10.2018 09:10

W święto św. Łukasza Ewangelisty czterech alumnów Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego "Redemptoris Mater" przyjęło święcenia diakonatu.

"Gorliwość i radykalizm to odpowiedź na współczesny świat” Alumni z Seminarium Misyjnego "Redemptoris Mater" przyjęli święcenia diakonatu. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Mszy św. w archikatedrze warszawskiej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Nawiązując w homilii do Ewangelii św. Łukasza o żniwie i robotnikach zwrócił uwagę, że zawiera ona "mocne i wymagające” słowa: "Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki”.

- Idźcie radykalnie wymagając od siebie po to, by się spotkać z tym światem. Bo w tym świecie wilki były wtedy, kiedy Pan Jezus głosił Ewangelię, są teraz i będą w przyszłości. I to jest ta realistyczna droga, do której trzeba przygotować się w seminarium - powiedział metropolita warszawski.

Dodał, że kilkuletni pobyt w seminarium, uczestnictwo we wspólnotach Drogi Neokatechumenalnej i kilkuletnie "wędrowanie po drogach Kościoła całej Europy” przygotował nowo wyświęconych diakonów do spotkania ze światem.

- Seminarium nie jest szklarnią, nie jest przedszkolem, to jest wspólnota dorosłych ludzi, którzy wiedzą, czego chcącą. Ludzi którzy wierzą w swoją moc pochodzącą od Boga i wiedzą dokąd idą i co będą robić. I nie ma lepszego przygotowania czego dziś wymaga od nas Jezus i ludzie tego świata, do których idziemy - ocenił.

Na zakończenie kard. Nycz zwrócił uwagę, że odpowiedzią na współczesny świat jest "gorliwość i radykalizm”. - Na ten współczesny świat nie ma innej odpowiedzi, jak odpowiedź gorliwości i radykalizmu mądrego, ewangelicznego i odpowiedź świętości życia apostołów - zakończył.

Święcenia diakonatu z rąk metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza przyjęło czterech alumnów VI roku Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego "Redemptoris Mater” w Warszawie: Wojciech Tadeusz Burzyński, Cezary Tomasz Graczyk, Luca Rossi, Krzysztof Dariusz Ważyński.

Najpierw każdego z kandydatów wywołano po imieniu. Następnie kandydaci do święceń, wyrazili publicznie swoją wolę przyjęcia święceń i wszystkich zobowiązań z nich wynikających. Włożyli potem swoje ręce w ręce biskupa, wyrażając wolę trwania w posłuszeństwie wobec niego i jego następców.

Kolejnym krokiem było odmówienie litanii do wszystkich świętych, podczas której kandydaci leżeli krzyżem na posadzce, wyrażając w ten sposób pełne poddanie się woli Bożej. Wreszcie, kard. Kazimierz Nycz odmówił nad nimi modlitwę konsekracyjną, po czym nałożył na każdego z nich ręce, czyniąc go diakonem.

Dopełnieniem sakramentu było nałożenie nowym diakonom odpowiedniego stroju (tzw. dalmatyki) i wymienienie tzw. pocałunku pokoju z biskupem i pozostałymi diakonami.

Archidiecezjalne Seminarium Misyjne Redemptoris Mater w Warszawie zostało powołane w 1990 r. Było wtedy piątym tego typu seminarium na świecie, a pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej. Rektorem seminarium od początku jest ks. Alojzij Oberstar - ze Słowenii.