Jak obchodzić 11 listopada w Warszawie?

Tomasz Gołąb /PAP

publikacja 10.11.2018 18:24

Festiwal na Krakowskim Przedmieściu i niepowtarzalny moment, gdy miliony Polaków w kraju i za granicą zaśpiewają wspólnie "Mazurka Dąbrowskiego" - to najważniejsze, ale niejedyne wydarzenia, które zapamiętamy z Narodowego Święta Niepodległości.

Jak obchodzić 11 listopada w Warszawie? Na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się Festiwal "Niepodległa" Tomasz Gołąb /Foto Gość

Oficjalne uroczystości z udziałem prezydenta w ramach Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczną się w niedzielę rano. Prezydent złoży wtedy wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa na pl. Trzech Krzyży.

Następnie para prezydencka uda się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie o godz. 9 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wraz z prezydentem RP zapalą Świecę Niepodległości, ofiarowaną Warszawie przez papieża Piusa IX w 1867 roku. Wcześniej Andrzej Duda złoży wieniec przy grobie śp. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

Po Mszy św., z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej, odbędzie się uroczystość odsłonięcia siedmiu obelisków przy siedmiu dębach, które będą symbolizować Ojców Niepodległości - osób, które walnie przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. W uroczystości tej wezmą udział prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz kard. Nycz.

Przed południem para prezydencka weźmie udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W trakcie uroczystości w samo południe nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu państwowego w ramach akcji "Niepodległa do hymnu". Planowane jest wystąpienie prezydenta. Po ceremonii A. Duda złoży wieniec przed pomnikiem Marszałka, usytuowanym przy pl. Piłsudskiego.

O godz. 14 na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość wręczenia najwyższych polskich odznaczeń - Orderów Orła Białego - nadanych pośmiertnie 25 wybitnym Polakom, "zasłużonym dla chwały, dobra i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, z okazji Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej". Planowane jest wystąpienie prezydenta.

Wśród osób, które zostaną pośmiertnie odznaczone Orderem Orła Białego za zasługi dla polskiej niepodległości, znaleźli się m.in.: wybitna polska uczona, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla Maria Skłodowska-Curie; pisarz, pedagog, lekarz, publicysta, działacz społeczny, wielki orędownik praw dziecka, ofiara Holocaustu Janusz Korczak; jeden z najwybitniejszych i najpoczytniejszych prozaików polskich, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, społecznik i działacz patriotyczny Władysław Reymont; polityk, działacz społeczny i niepodległościowy, premier Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej (tzw. rządu lubelskiego) Ignacy Daszyński; jeden z czołowych działaczy niepodległościowych, polityk, dyplomata, publicysta, współzałożyciel, przywódca i główny twórca programu polskiego ruchu narodowego Roman Dmowski; jeden z najwybitniejszych matematyków XX wieku Stefan Banach.

O godz. 13 w Warszawie rozpocznie się "Festiwal na Krakowskim Przedmieściu". Będziemy świętować stulecie niepodległości na ulicy, z którą związani są polscy literaci, muzycy, malarze, wybitni naukowcy - gdzie znajduje się obecny Pałac Prezydencki (dawna siedziba polskiego premiera) i szkoły wyższe. Tam każdy metr architektury to opowieść lub wstęp do opowieści o kulturze i historii Polski.

Uczestnikom festiwalu Biuro Programu "Niepodległa" proponuje m.in. dwie trasy tematyczne poświęcone stuleciu niepodległości.

Na świętujących na Krakowskim Przedmieściu czekają również inne atrakcje. Można będzie przyłączyć się do spaceru z przewodnikiem po Trakcie Królewskim, obejrzeć parady zabytkowych aut, historycznych wozów straży pożarnej czy zabytkowych powozów konnych. Nie obędzie się również bez przemarszów orkiestr dętych, zespołów muzycznych wykonujących utwory z epoki czy pokazów mody z okresu międzywojennego.

Program festiwalu można znaleźć na stronie www.niepodlegla.gov.pl, w zakładce "Aktualności".

O godz. 15 rozpocznie się wspólny biało-czerwony Marsz "Dla Ciebie, Polsko", organizowany pod patronatem narodowym prezydenta Dudy z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Od ronda de Gaulle'a do ronda Dmowskiego będą stały pojazdy wojskowe, pododdziały piesze z setką flag, wojsko, potem samochody zabezpieczające i czoło marszu, czyli prezydent Duda i wszyscy goście, wśród nich kombatanci.

Gdy przejdzie czoło marszu, zostaną otworzone ulice dla pozostałych uczestników. Jak zapowiada MON, członkowie i sympatycy organizacji narodowych nie będą oddzieleni.