Umyj okno swojej duszy

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 02.12.2018 11:26

"Tylko wtedy, gdy młody człowiek znajdzie miejsce w konkretnej grupie parafialnej, będziemy mogli powiedzieć, że parafia jest domem otwartym na młodych, w której oni są już Kościołem" - napisał kard. Kazimierz Nycz w liście adwentowym.

Umyj okno swojej duszy "Gdy szyby nie są brudne, światło przenika do wnętrza domu i je oświetla. Można wtedy lepiej zobaczyć piękno wnętrza, ale też zobaczyć bałagan i nieład, i rozpocząć sprzątanie" - tłumaczy kard. Nycz na początek Adwentu Tomasz Gołąb /Foto Gość

Czy mamy we wspólnocie Kościoła dość propozycji dla młodzieży? - pyta kard. Nycz, zwracając uwagę na problem niedostatku parafialnych grup i wspólnot tworzonych dla starszej młodzieży. 

"Pytanie o Ruch Światło-Życie w gałęzi młodzieżowej i rodzinnej, o propozycje w parafiach dla studentów i młodzieży pracującej. Pytanie o inne ruchy w parafiach: Odnowę w Duchu Świętym, Drogę Neokatechumenalną, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Wspólnotę Emmanuel. Tylko wtedy, gdy młody człowiek znajdzie miejsce w konkretnej grupie parafialnej, będziemy mogli powiedzieć, że parafia jest domem otwartym na młodych, w której oni są już Kościołem" - przekonuje metropolita warszawski, stwierdzając że "młodzież jest nie tylko nadzieją Kościoła. Młodzież jest Kościołem. Należy się liczyć z jej głosem, z jej problemami. Biskupi, kapłani i starsi powinni słuchać młodzieży i liczyć się z jej zdaniem".

W związku z reformą oświaty metropolita warszawski zapowiada, że w archidiecezji warszawskiej bezpośrednie przygotowanie w parafiach obejmuje czas VIII klasy szkoły podstawowej oraz I klasy szkoły ponadpodstawowej.

Sama celebracja sakramentu będzie miała miejsce pod koniec drugiego semestru I klasy szkoły ponadpodstawowej. Kard. Nycz wskazuje, że po bierzmowaniu powinna nastąpić dalsza formacja młodzieży - przez spotkania i pracę w grupach parafialnych.

Słowo arcybiskupa warszawskiego na Adwent, czytane w I niedzielę Adwentu w kościołach archidiecezji, zachęca do dostrzegania obecności Ducha Świętego w Kościele i życiu codziennym chrześcijan. Używając symboliki czystych okien, metropolita warszawski podkreśla, że gdy szyby nie są brudne, światło przenika do wnętrza domu i je oświetla.

"Można wtedy lepiej zobaczyć piękno wnętrza, ale też zobaczyć bałagan i nieład, i rozpocząć sprzątanie. Można też otworzyć okna, by wpuścić do domu świeże powietrze. Ten obraz okna pozwala lepiej zrozumieć współpracę z Duchem Świętym w naszym życiu (...). Czyste szyby okien pozwalają też lepiej zobaczyć to, co na zewnątrz. Człowiek czystego serca jest »przeźroczysty« i widzi świat pozytywnie. Zaś świat widziany przez brudną i popękaną szybę wydaje się brudny i popękany. Może dlatego tak wielu ludzi zamkniętych na działanie i światło Ducha Świętego ma niedobry, wręcz nieprawdziwy obraz świata i w konsekwencji przyczynia się do podziałów w nim istniejących. Dlatego w Adwencie wszyscy podejmujmy wysiłek usuwania przeszkód na drodze działania Ducha Świętego. Czyńmy to przez adwentowe czuwanie i wierne życie Ewangelią" - apeluje kard. Nycz.