Jak segregować śmieci?

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 14.12.2018 14:34

Od nowego roku stopniowo będą wprowadzane nowe, bardziej wymagające zasady segregacji odpadów.

Jak segregować śmieci? System pięciu pojemników na odpady będzie wprowadzany stopniowo Tomasz Gołąb /Foto Gość

Warszawa ma problem, bo 80 proc. naszych śmieci to odpady zmieszane. A nowy system odbioru odpadów, który będzie w Warszawie obowiązywał od 1 stycznia 2019 r. jest wymagający. Dlatego ratusz chce nas nauczyć, jak to robić w najbardziej optymalny sposób.

- Często nie wiemy, do którego pojemnika powinniśmy wyrzucić konkretne śmieci, do jakiej grupy je zaliczyć. Mamy nadzieję, że nasza kampania, która będzie trwała do końca marca, pomoże warszawiankom i warszawiakom i ułatwi im rozróżnianie poszczególnych frakcji – mówi Robert Zydel, dyrektor Biura Marketingu Miasta.

Od 1 stycznia wchodzi w życiu system 5-frakcyjny. Nowe zasady segregacji odpadów w Warszawie będą wdrażane stopniowo. Pojemniki w altankach będą pojawiać się sukcesywnie. Pierwsze będą już w grudniu. Dopóki w altanach będą trzy pojemniki, mieszkańcy będą segregować według starego systemu. Przejście na nowy system może potrwać parę tygodni, jego wprowadzenie będzie monitorowane.

- Liczymy na wsparcie i otwartość mieszkańców. Uczmy się odpowiedzialnych zachowań, w tym właściwej segregacji odpadów, dzięki której odzyskujemy cenne surowce. Zachęcam do ograniczenia do minimum wykorzystywanych w gospodarstwach domowych opakowań i rozważnej konsumpcji - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

Na plakatach znajduje się adres strony www.czysta.um.warszawa.pl, gdzie warszawianki i warszawiacy znajdą informacje dotyczące zagadnień z obszaru czystości stolicy i zagospodarowania odpadów komunalnych. Kolejnymi elementami widocznym na plakacie jest numer Miejskiego Systemu Kontaktu Warszawa 19115, pod którym można zgłaszać różne niepokojące mieszkańców zagadnienia, jak i pozyskiwać informacje.

Od 1 stycznia 2019 r. segregujemy odpady do pięciu pojemników:

  • papier - kolor niebieski, napis ”papier”: czyste opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, karton, zeszyty, papier biurowy
  • szkło - kolor zielony, napis „szkło”: puste szklane butelki po napojach, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach
  • metale i tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe - kolor żółty, napis „metale i tworzywa sztuczne”: puste, zgniecione butelki plastikowe, zakrętki od butelek i słoików, plastikowe opakowania, torebki - worki foliowe, kartony po sokach i mleku (tzw. tetrapaki), zgniecione puszki po napojach i żywności
  • bio (rozumiane jako odpady kuchenne z wyłączeniem odpadów pochodzenia zwierzęcego oraz tłuszczy) - kolor brązowy, napis „bio”: odpadki warzywne i owocowe, resztki jedzenia (bez mięsa, kości, tłuszczów zwierzęcych), skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe 
  • odpady zmieszane (odpady pozostałe) - kolor czarny, napis „odpady zmieszane”: resztki mięsne i kości, mokry lub zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe, żwirek z kuwet dla zwierząt, fajans, potłuczone szkło i lustra 

Pozostałe rodzaje odpadów komunalnych oddajemy do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK i MPSZOK).

Zgodnie z uchwalonym regulaminem od 1 stycznia 2019 r. śmieci będą odbierane od mieszkańców domów jednorodzinnych według następujących zasad (minimalna częstotliwość odbioru): papier - co cztery tygodnie, metale i tworzywa sztuczne - co cztery tygodnie, szkło - co cztery tygodnie, odpady wielkogabarytowe - co trzy miesiące, bio - co tydzień, odpady zielone - w okresie od marca do listopada - co dwa tygodnie, odpady zmieszane - co dwa tygodnie.

Przy blokach wielorodzinnych papier będzie odbierany co dwa tygodnie,metale i tworzywa sztuczne - co dwa, szkło - co cztery, odpady wielkogabarytowe - co cztery, bio - co tydzień, odpady zielone - w okresie od marca do listopada - co tydzień, odpady zmieszane - dwa razy w tygodniu.