"Cicha noc" po wietnamsku...

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 30.12.2018 21:46

A także po chińsku, francusku, hiszpańsku, angielsku i oczywiście po polsku... Kolędy z całego świata zabrzmiały na warszawskim Żeraniu.

"Cicha noc" po wietnamsku... Wieczór kolęd świata w parafii na Żeraniu. Tomasz Gołąb /Foto Gość

W kościele św. Jadwigi Śląskiej przy ul. Modlińskiej 4 od dwóch lat posługują werbiści, prowadzący w Warszawie od ponad dwóch dekad duszpasterstwo migrantów, w tym bardzo licznej w stolicy grupy Wietnamczyków.

- Na niedzielne Msze św. przychodzi ich około setki. To w dużej mierze pracownicy pobliskiego centrum handlowego. Organizujemy dla chętnych kurs języka polskiego. Od miesiąca odprawiamy także Msze św. i udzielamy sakramentów osobom pochodzącym z Afryki, a wcześniej jeszcze dla społeczności Chińczyków. Przychodzi ich na razie około 30 - mówi ks. Jacek Gniadek SVD, który przez 17 lat pracował w Zambii, Kongo, Botswanie i Liberii.

Zobacz zdjęcia

To on zaproponował, by w kościele św. Jadwigi Śląskiej zorganizować 30 grudnia po wieczornej Eucharystii koncert kolęd w językach wietnamskim, chińskim, francuskim, angielskim i polskim.

- Wydarzenie ma wymiar eklezjalny. Chcemy stworzyć przestrzeń do wspólnej modlitwy i spotkania różnych grup obcokrajowców mówił nam przed koncertem proboszcz parafii, o. Krzysztof Łukoszczyk SVD, duszpasterz katolików wietnamskich.

Tuż po Mszy św. zabrzmiały kolędy wietnamskie, chińskie i polskie. Na koniec parafianie wspólnie odśpiewali "Cichą noc", z podziałem na zwrotki w poszczególnych językach, w tym także po francusku i hiszpańsku.

Wieczór kolęd świata na Żeraniu
Gość Warszawski

Msze św. dla Wietnamczyków są odprawiane w niedzielę w dolnym kościele o godz. 18, dla Chińczyków - o godz. 16, a dla osób mówiących po hiszpańsku - o godz. 13. Eucharystia dla wspólnoty afrykańskiej jest sprawowana po angielsku w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 15.