Polacy najliczniejszą europejską grupą na ŚDM w Panamie

jjw /KAI

publikacja 11.01.2019 15:37

Młodzi już pakują Pakiet Pielgrzyma i odliczają dni do wylotu.

Polsce pielgrzymi będą wyróżniali się biało-czerwonymi emblematami Polsce pielgrzymi będą wyróżniali się biało-czerwonymi emblematami
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Już 14 stycznia przed godz. 6 pierwsza grupa młodzieży wyruszy z warszawskiego lotniska Okęcie do Panamy. W 13-godzinny lot zabierze ją boeing 787 dreamliner w biało-czerwonych barwach. 

- Myślę, że będziemy godnie reprezentować Polskę i naszą wiarę. Dla mnie dużym przeżyciem będzie spotkanie z papieżem Franciszkiem i posłuchanie tego, co chce on przekazać młodym z całego świata - mówi Ernest Kobyliński z Warszawy, który w Światowych Dniach Młodzieży z papieżem weźmie udział po raz pierwszy. 

34. Światowe Dni Młodzieży Panama 2019 odbywać się będą od 22 do 27 stycznia w stolicy Panamy. Poprzedzą go tzw. Dni w Diecezjach, kiedy młodzi z całego świata będą gościć w panamskich rodzinach i dzielić się z nimi doświadczeniem swojej wiary, ale też poznawać egzotyczny kraj.

- Mamy przed sobą piękny czas, kiedy młodzież z całego świata razem z papieżem Franciszkiem chcą się spotkać, rozważać tajemnice wiary, wyrażać ją - mówił bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP, który wiele razy przygotowywał wyjazdy polskich grup na ŚDM, ale osobiście będzie w nich uczestniczył po raz trzeci. Na konferencji w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski biskup wraz z ks. Emilem Parafiniukiem, dyrektorem Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, podali szczegóły pielgrzymki do Panamy.

Bp Marek Solarczyk i ks. Emil Parafiniuk prezentowali pakiet pielgrzyma   Bp Marek Solarczyk i ks. Emil Parafiniuk prezentowali pakiet pielgrzyma
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
Polacy będą najliczniejszą europejską grupą na spotkaniu w Panamie. Znajdzie się w niej ponad 3,5 tys. młodych, 305 wolontariuszy oraz 11 biskupów. Na czas Dni w Diecezjach zostaną zakwaterowani w trzech panamskich diecezjach. W jednej z nich większość mieszkańców stanowią Indianie, dlatego, jak zaznaczył ks. Parafiniuk, ŚDM będą tam miały również misyjny charakter. Następnie pielgrzymi przejadą autokarami do Panama City, gdzie będą mieszkać w czterech punktach miasta.

 - Przewidujemy wspólne spotkanie dla Polaków 23 stycznia o godz. 18. Rozpocznie je Msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, a kazanie wygłosi bp Marek Solarczyk. Po Eucharystii odbędzie się koncert ewangelizacyjny w trzech językach, na które zapraszamy Panamczyków, w miejscu gdzie w 1983 r. Mszę św. odprawił papież Jan Paweł II - powiedział ks. Parafiniuk.

26 stycznia papież Franciszek poświęci ołtarz w panamskiej katedrze, w który oprócz relikwii abp Romero wbudowane zostaną ofiarowane przez kard. Dziwisza i abp. Jędraszewskiego relikwie św. Jana Pawła II. Tego dnia w południe z polskimi pielgrzymami spotka się też pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. 

Podczas konferencji prasowej został zaprezentowany pakiet polskiego pielgrzyma, który zawiera m.in. flagę Polski przekazaną przez prezydenta RP dla uczestników ŚDM, różaniec z Ziemi Świętej, a także dwa elementy do przekazania gospodarzom: magnes na lodówkę w kształcie Polski i biało-czerwonych barwach oraz ikona Matki Boskiej Częstochowskiej. 

Nazywając uczestników ŚDM pielgrzymami, bp Marek Solarczyk wskazał, że wydarzenie jest przede wszystkim doświadczeniem wiary.

- Dzieło ŚDM to stała troska duszpasterstwa młodzieży. Ojciec Święty wydaje co roku orędzia, które są przeżywane w wymiarze duszpasterskim. Tegoroczne spotkanie w Panamie zgodnie z wolną papieża Franciszka ma charakter maryjny, odwołujący się do Matki Bożej. Hasło i hymn ŚDM niosą słowa Maryi, kiedy odpowiada aniołowi: "Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa". Jest to czas przeżywania tych tajemnic – stwierdził bp Solarczyk.

Biskup zaznaczył, że również młodzież, która pozostanie w kraju, będzie miała okazję poczuć klimat i ducha spotkania w Panamie poprzez takie inicjatywy, jak np. Panama w Warszawie. Organizowane będą przez diecezje lub zakony w kilkunastu miastach Polski.

Z kolei Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, odniósł się do Rejsu Niepodległości, który zmierza w kierunku Panamy.

- Około tysiąca młodych ludzi płynie Darem Młodzieży. Poza uczczeniem 100. rocznicy niepodległości i powrotu Polski do morza, zasadniczym celem jest Panama i uczestnictwo w ŚDM - powiedział min. Gróbarczyk, zwracając uwagę na ekumeniczny charakter inicjatyw. Zapowiedział również, że na miejscu organizowane będą imprezy kulturalne i ekumeniczne.

 - Chcemy zaakcentować obecność młodzieży jako najlepszych ambasadorów Polski - dodał minister.