Jesienią otwarcie Synodu Młodych na Pradze

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 14.01.2019 14:39

Czym i jak żyje młodzież? - zapyta Kościół warszawsko-praski.

Młodym niełatwo jest odnaleźć się w szybko zmieniajacej się, wymagającej  rzeczywistości, nie mając duchowej busoli Młodym niełatwo jest odnaleźć się w szybko zmieniajacej się, wymagającej rzeczywistości, nie mając duchowej busoli
łukasz Sianożęcki /Foto Gość

Biskup Romuald Kamiński powołał zespół, który ma przygotować Synod Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej. Na jego czele stanął bp Marek Solarczyk,przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży w KEP, a towarzyszyć u będą w pracach: ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacji ŚDM i ks. Michał Dziedzic, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży.

- Synod jest jedną z form bardziej intensywnej troski o młode pokolenie. Jesteśmy świadomi, że dzisiejsze bardzo liberalne podchodzenie do rzeczywistości, sprawia, iż część młodzieży jest zagubiona. Do tego często dochodzi brak opieki i zrozumienia w rodzinie. Wspólnota Kościoła ma szczególny obowiązek poprowadzenia tych młodych drogą Ewangelii - powiedział bp Romuald Kamiński, podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami. Dodał przy tym, że w prace synodalne ma być zaangażowana przede wszystkim sama młodzież, a także duszpasterze, pedagodzy, psychologowie i rodzice.

- Zależy nam na tym, żeby zainteresować młodych tym, co jest naprawdę w życiu ważne, żeby oni uzyskali wizję tego, co człowiekowi jest najbardziej potrzebne - podkreślił biskup warszawsko-praski.

Otwarcie synodu przygotowywane jest na wrzesień. Wstępny jego zarys ma być gotowy przed wakacjami.

Biskup Marek Solarczyk był jednym z czterech hierarchów, który w październiku ubiegłego roku w Watykanie reprezentował Polskę w pracach XV Zwyczajnego Zgromadzenie Ogólnego Synodu Biskupów, poświęconego młodzieży. Jego temat brzmiał: „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

Podstawą do dyskusji był przedstawiony dokument roboczy, który zawierał refleksje nt. współczesnej młodzieży Był rezultatem wielu konsultacji: seminarium nt. młodzieży, konsultacji online, młodzieżowego spotkania przedsynodalnego w marcu br. z udziałem ok. 300 osób zebranych w Rzymie i 50 tys. młodych online. Pod uwagę wzięto także wiele informacji i refleksji, które młodzi ludzie przesyłali bezpośrednio do Sekretariatu Synodu.

Efektem prac synodalnych było przyjęcie 60-stronicowego dokumentu, wskazującego na różne współczesne zagrożenia czyhające na osoby wchodzące w dorosłe życie oraz dającego wskazania, jak Kościół powinien towarzyszyć młodym w poszukiwaniu ich tożsamości, miejsca i roli we wspólnocie wierzących i w społeczeństwie.