Burmistrzowie miast papieskich modlili się za śp. Pawła Adamowicza i nastolatki z Koszalina

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 16.01.2019 15:26

W siedzibie Konferencji Episkopatu Polski włodarze miast papieskich podzielili się opłatkiem.

"Wieczny odpoczynek, racz im dać Panie..." - modlili się uczestnicy spotkania za zmarłego prezydenta Gdańska i pięć nastolatek z Koszalina "Wieczny odpoczynek, racz im dać Panie..." - modlili się uczestnicy spotkania za zmarłego prezydenta Gdańska i pięć nastolatek z Koszalina
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Coroczne spotkanie prezydentów, burmistrzów i wójtów miast papieskich rozpoczęło się modlitwą za brutalnie zamordowanego 13 stycznia prezydenta Gdańska oraz za pięć nastolatek, które 4 stycznia zginęły w pożarze koszalińskiego escape roomu. Na sali obecny był Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, który od 2004 r. jest w gronie miast papieskich. 

GALERIA ZE SPOTKANIA - TUTAJ

W świątecznym spotkaniu w Warszawie biorą udział prezydenci, burmistrzowie i wójtowie miast, które znalazły się na trasie papieskich pielgrzymek lub też uznały, że łączy je szczególna więź z osobą św. Jana Pawła II. W gronie miast papieskich jest 56 podmiotów.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przybył na spotkanie z wpiętą w marynarkę czarną wstążką - znakiem żałoby po śp. Pawle Adamowiczu   Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przybył na spotkanie z wpiętą w marynarkę czarną wstążką - znakiem żałoby po śp. Pawle Adamowiczu
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
Jak przypomniał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki idea stworzenia miast papieskich została zapoczątkowana przez władze: Wadowic, Krakowa, Warszawy, Gdańska, Gdyni i Sopotu. - Była wyrazem wdzięczności za zasługi papieża dla Polski i świata - podkreślił arcybiskup. Podziękował włodarzom miast i gmin za wsparcie idei Dnia Papieskiego, którego nieodłącznym elementem jest budowa "żywego pomnika Jana Pawła II", czyli wsparcie zdolnej młodzieży pochodzącej z małych miejscowości i wywodzącej się z niezamożnych rodzin.

Decyzją stołecznych radnych Warszawa dołączyła do miast papieskich w 1996 r. W poprzednich latach na opłatkowych spotkaniach była obecne prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Na dzisiejszym spotkaniu w siedzibie KEP nie było prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. W jego imieniu występował Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II - miejskiej instytucji kultury, powołanej w celu propagowania nauczania papieża Polaka.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, podziękował samorządom, które włączyły się w organizację Dnia Papieskiego, a także przyjęły na letnie obozy formacyjne stypendystów Dzieła Nowego Tysiąclecia (w tym roku były to Kielce i Koszalin).  Zachęcił też do współorganizowania tegorocznych obchodów, które odbędą się 13 października pod hasłem: "Wstańcie, chodźmy".

Kardynał Kazimierz Nycz zaprosił wszystkich na czerwcowy Dzień Dziękczynienia. 2 czerwca w południe w świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie zostanie odprawiona Msza św. z udziałem władz państwowych, natomiast o godz. 18 na pl. Piłsudskiego rozpocznie się koncert, organizowany przez miasto we współpracy ze stroną kościelną.

Ksiądz Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, przedstawił raport z ubiegłorocznego Dnia Papieskiego, świętowanego pod hasłem: "Promieniowanie ojcostwa". W jego trakcie zebrano 7,5 mln zł, co pozwoli na kontynuowanie programu stypendialnego dla ok. 2 tys. młodych.

Metropolita warszawski dodał, iż tegoroczny Dzień Papieski będzie miał wyjątkowy charakter. Będzie nawiązywał do obchodzonej w tym roku 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny, która umocniła Polaków duchowo i przygotowała na czekająca ich niełatwą walkę o wolność. Będzie to także rok, w którym wspominamy pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne 4 czerwca 1989 r. oraz 20. rocznicę papieskiej pielgrzymki w 1999 r., najdłuższej wizyty apostolskiej Jana Pawła II do ojczyzny, w ramach której odwiedził aż 23 miejscowości. XIX Dzień Papieski będzie też duchowym przygotowaniem do obchodów 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły w roku 2020.

Zanim uczestnicy złożyli sobie życzenia i podzielili się opłatkiem, ks. prof. Waldemar Chrostowski wygłosił wykład pt. "Nie byłoby na stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka...". Spotkaniu towarzyszyły kolędy w wykonaniu Chóru "Our Voice" z Działdowa.