2 lutego. Dzień Życia Konsekrowanego

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 01.02.2019 19:38

Siostrom, braciom i innym osobom konsekrowanym życzymy wielu łask Bożych, radości i pasji w ich posłudze.

Módlmy się też o nowe powołania zakonne Módlmy się też o nowe powołania zakonne
Krzysztof Król /Foto Gość

Jutro pamiętajmy o modlitwie i życzeniach dla tych, którzy ślubowali poświęcenie swojego życia Bogu i oddali się pracy na rzecz Kościoła.

Osobami konsekrowanymi są nie tylko członkowie zgromadzeń zakonnych, ale też instytutów świeckich, stowarzyszeń apostolskich, a także: dziewice konsekrowane, wdowy konsekrowane, pustelnicy i pustelnice.

Dzień Życia Konsekrowanego został ustanowiony przez św. Jana Pawła II w 1997 r. Ma on zwrócić uwagę na szczególną misję osób konsekrowanych, które są dla Kościoła niezwykłym darem. Co roku jest obchodzony w święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego.

Z tej okazji w sobotę o godz. 15 w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana (ul. Floriańska 3) bp Romuald Kamiński odprawi Mszę św. dziękczynną za dar konsekracji oraz w intencji nowych powołań zakonnych. 

Obchody w archidiecezji warszawskiej rozpoczną się Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15 w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu 52/54. Słowo do osób konsekrowanych wygłosi  bp. Piotr Jarecki.

Potem uczestnicy modlitwy przejdą w procesji ze świecami do bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, gdzie o godz. 16, bp Piotr Jarecki będzie przewodniczył Mszy św. Homilię wygłosi o. Szymon Janowski, kapucyn.

Oprawę liturgiczną przygotują klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie, pod dyrekcją ks. dr. Dariusza Smolarka SAC.

Obchodom XXIII Światowego Dnia Życia Konsekrowanego będzie towarzyszyła zbiórka na zakony kontemplacyjne.

W archidiecezji warszawskiej posługuje ponad 1,8. tys. sióstr zakonnych i ok. 500 zakonników. Są też członkowie instytutów świeckich, dziewice i wdowy konsekrowane.