Muzycznie na Dzień Kobiet. Wygraj wejściówkę na koncert Antoniny Krzysztoń

jjw

publikacja 07.03.2019 20:27

Do rozlosowania mamy 5 podwójnych zaproszeń na koncert Antoniny Krzysztoń i Andrzeja Jagodzińskiego.

Muzycznie na Dzień Kobiet. Wygraj wejściówkę na koncert Antoniny Krzysztoń Materiały prasowe

Wraz z Agencją Muzyczną Polskiego Radia zapraszamy 16 marca  o godz. 19 do Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego (ul. Modzelewskiego 59) w Warszawie na koncert promocyjny płyty "Pieczęć" w wykonaniu A. Krzysztoń (śpiew) i A. Jagodzińskiego (fortepian). Usłyszymy utwory z płyty nagranej przez artystkę o charakterystycznym i niepowtarzalnym głosie oraz przez pianistę jazzowego.

W programie znajdą się kompozycje do tekstów m.in.: św. Franciszka, św. Wincentego Pallottiego, bł. Honorata Koźmińskiego, Psalmu 23, Hymnu brewiarzowego oraz pieśni Karola Kurpińskiego do słów Franciszka Karpińskiego.

Artystce towarzyszyć będzie A. Jagodziński, który swój akompaniament oparł na chorale i muzyce klasycznej, choć wyraźnie słyszalny jest również związek artysty z jazzem.

"Zapraszam na muzyczno-kontemplacyjną wyprawę wytrwałych wędrowców, miłośników dźwięków, pragnących wyciszenia, a także wielbicieli sportów ekstremalnych" - zachęca A. Krzysztoń.

Dla naszych Czytelników mamy 5 podwójnych zaproszeń. Przekażemy je osobom, które polubiły nasz profil na Facebooku (www.facebook.com/warszawa.gosc) i w komentarzu pod zamieszczoną tam informacją wpiszą nazwę najnowszej płyty A. Krzysztoń.

Na zgłoszenia czekamy do północy 8 marca.

Antonina Krzysztoń - pieśniarka, kompozytorka, autorka tekstów, która występuje na najważniejszych festiwalach i koncertach związanych z szeroko pojętą piosenką poetycką i religijną. Pierwsze kasety magnetofonowe wydawała w drugim obiegu, w wydawnictwach podziemnych CDN, Nowa, Solidarność Wielkopolska. W 1983 r. wygrała krakowski Festiwal Piosenki Studenckiej oraz zdobyła główną nagrodę FAMA.

Antonina Krzysztoń stała się wykonawczynią znaną szerszej publiczności, kiedy w listopadzie 1993 r. jej piosenka "Perłowa łódź" zdobyła pierwsze miejsce w plebiscycie Muzycznej Jedynki. W swojej twórczości stara się szukać tego, co nas łączy i nie ocenia, zaprasza do rozważań, do zadumy i dialogu. Inspiruje się muzyką folkową, którą kocha i to słychać w jej balladach, a także wieloma innymi gatunkami muzyki. To wszystko składa się na jej niepowtarzalne interpretacje. W ciągu ostatnich 30 lat wydała 18 płyt autorskich.

Andrzej Jagodziński - absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie waltorni, pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Karierę jazzową rozpoczął zdobyciem głównych nagród - indywidualnej i zespołowej na festiwalu "Złota Tarka" w 1979 roku. Grał w różnych stylistycznie formacjach, zawsze z elitą polskiego jazzu: Old Timers, Swing Session, Quintessence, String Connection, Kwartet Janusza Muniaka, Kwartet Tomasza Szukalskiego, Polish All Stars Jarosława Śmietany, formacji Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego. Koncertował niemal na całym świecie.

W 1993 r. powstało trio firmowane jego nazwiskiem i odtąd artysta aranżuje utwory Fryderyka Chopina, co stało się wielkim sukcesem artystycznym i komercyjnym (albumy "Chopin" - Fryderyk w kategorii płyta jazzowa, "Chopin Once More", "Les Brillantes", "Sonata b-moll"), a także muzykę ludową (album "Muzyka polska").

Na swoim koncie ma również wiele dokonań we współpracy z włoskim pianistą Giovannim Mirabassim oraz z wokalistami, m.in. Anetą Łastik , Ewą Bem (30 lat współpracy), Grażyną Auguścik, Urszulą Dudziak, Agnieszką Wilczyńską, Anną Stankiewicz i Januszem Szromem.

Andrzej Jagodziński od ponad 20 lat zajmuje się działalnością pedagogiczną. Prowadzi klasę fortepianu, zespoły jazzowe oraz wykłada improwizację jazzową na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych przy ul. Bednarskiej w Warszawie.