Strajk nauczycieli: miasto przygotowuje różne scenariusze

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 15.03.2019 16:59

W stołecznym ratuszu po raz pierwszy zebrał się powołany przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego sztab kryzysowy. Włodarze dzielnic przygotowują się do planowanego na 8 kwietnia strajku nauczycieli.

Strajk nauczycieli: miasto przygotowuje różne scenariusze Pierwsze posiedzenie sztabu kryzysowego w związku ze strajkiem nauczycieli odbyło się w stołecznym ratuszu Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Z skład zespołu weszli przedstawiciele zarządów dzielnic i dyrektorów miejskich biur: Edukacji, Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Pomocy i Projektów Społecznych, Sportu i Rekreacji, Kultury, Polityki Mobilności i Transportu, Centrum Komunikacji Społecznej, Stołecznego Centrum Sportu "Aktywna Warszawa".

Renata Kaznowska, zastępca prezydenta miasta, podczas spotkania z dziennikarzami w stołecznym ratuszu zaznaczyła, że szacunkowych informacji wynika, że do sporu zbiorowego przystąpiło ok. 80 proc. wszystkich warszawskich placówek oświatowych, co oznacza, że strajkiem objętych  będzie ponad 200 tys. dzieci i młodzieży.

- Dokładną liczbę poznamy po zakończonym 25 marca referendum - powiedziała. Dodała, że liczba 80 proc. strajkujących placówek to liczba, która "nie rozmija się ze stanem faktycznym”.

Wiceprezydent miasta podkreśliła, że sztab kryzysowy powołany przez urząd miasta ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo dzieciom podczas strajku nauczycieli.

- Dziś mamy bardzo dużo niewiadomych: nie wiadomo jaką ten strajk będzie miał formę, nie wiemy ile placówek obejmie, czy w placówkach zostanie kadra pedagogiczna i nie pedagogiczna, czy będziemy mieć sytuację całkowicie wyłączonych placówek oświatowych z nauczania, ponieważ strajk obejmie 100 proc. kadry - zastanawiała się.

Wicedyrektor miasta przedstawiła aktualny plan przygotowań ratusza. Zgodnie z nim, wszystkie dzielnice mają przygotować listę domów kultury, bibliotek, ośrodków sportu wraz z pełną liczbą uczniów, które te placówki będą mogły przyjąć. Ta oferta pojawia się na stronach urzędu miasta 2 kwietnia.

W dniu strajku nauczycieli na ulicach miasta pojawi się dodatkowo 400 funkcjonariuszy straży miejskiej, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem młodzieży, która tego dnia nie będzie uczestniczyć w szkolnych zajęciach.

W każdej dzielnicy zostanie powołany sztab kryzysowy, który będzie wspierać dzielnice i dyrektorów szkół i pomagać rozwiązywać problemy. Biuro prawne ratusza będzie służyć pomocą dyrektorom wszystkich placówek oświatowych.

Informacje dla rodziców będą zamieszczane na stronie edukacja.warszawa.pl oraz na oficjalnym profilu miasta um.warszawa.pl. W dzielnicach i Biurze Edukacji miasta będzie działała także infolinia. - W zależności od długości i charakteru strajku, miasto będzie przygotowywało się na różne scenariusze - wyjaśniła R. Kaznowska.

Od 5 marca trwa referendum strajkowe zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w ramach prowadzonego sporu zbiorowego. Nauczyciele żądają podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego o 1 tys. zł. Jeśli taka będzie wola większości wyrażona w referendum, strajk rozpocznie się 8 kwietnia. Oznacza to, że jego termin może się zbiec z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny; a 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasistów. 6 maja mają się zaś rozpocząć matury.

- Pytania o to czy będą matury, proszę kierować do minister edukacji - powiedziała dziennikarzom R. Kaznowska. Wyjaśniła, że w przygotowaniu jest rozporządzenie minister edukacji, które m.in. ma pomóc szkołom w pozyskaniu nauczycieli z zewnątrz.

- Zawiera ono jednak wiele luk. Będziemy zwracać na nie uwagę, by nie popełnić błędu prawnego, który byłby nieodwracalny w skutkach - podsumowała.