Najlepsze katolickie książki z Nagrodą Feniksa. Na targach w Warszawie.

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 04.04.2019 17:14

Spośród 350 tytułów zgłoszonych do nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich jury wybrało 25 wyjątkowych książek i multimediów.

Wystawcy chętnie chwalili się nagrodzonymi pozycjami. Wystawcy chętnie chwalili się nagrodzonymi pozycjami.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Podczas gali otwarcia XXV Targów Wydawców Katolickich ogłoszono publikacje, które jury uznało za najlepsze w swojej kategorii. To pozycje, które na księgarskim rynku ukazały się w minionym i bieżącym roku.

Targi w Arkadach Kubickiego w Warszawie potrwają do 7 kwietnia. Natomiast gala z wręczeniem nagród Feniksa odbędzie się 6 kwietnia w katedrze polowej WP przy ul. Długiej 13/15.

Nagrody i Wyróżnienia Feniks 2019 przyznano w następujących kategoriach:

Literacka

„Podobny do fali. Modlitwy i wiersze pokrewne” autorstwa Zbigniewa Jankowskiego (Narodowe Centrum Kultury i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich). To znakomity przykład poezji nurtu metafizycznego i religijno-refleksyjnego. 

Wyróżnienia:

„Dramaty” autorstwa Wojciecha Tomczyka (Redakcja Teologii Politycznej/ Państwowy Instytut Wydawniczy), „Ksiądz Rafał”: „Koniec świata”, „Dobra nowina”, „Niespokojne czasy” autorstwa Macieja Grabskiego (Wydawnictwo Esprit)

Na tagach, które potrwają do 7 kwietnia, znajdziemy wiele nowości.   Na tagach, które potrwają do 7 kwietnia, znajdziemy wiele nowości.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Nauki kościelne

„Dzieje Kościoła w starożytności. Tom I Epoka wielkich prześladowań. Tom II Kościół w cesarstwie chrześcijańskim” autorstwa bp. Jana Śrutwy (Towarzystwo Naukowe KUL). Dzieło ilustrujące, z niebywałą wnikliwością i starannością, historię Kościoła u początków jego istnienia.

„Nowy słownik wczesnochrześcijańskiego piśmiennictwa” w opracowaniu ks. Marka Starowieyskiego i Jana Marii Szymusiaka (Wydawnictwo Świętego Wojciecha). Publikacja ta stanowi bezcenne źródło do poznania literatury patrystycznej.

Wyróżnienia

„Bóg jest młody. Franciszek w rozmowie z Thomasem Leoncinim” (Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK), „Dlaczego stworzenie »ex nihilo«. Teoria metafizycznego kreacjonizmu” autorstwa Andrzeja Maryniarczyka SDB (Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu)

Edytorstwo

„Katolicka etyka społeczna” Karola Wojtyły (Wydawnictwo KUL). Przeniesienie tekstu skryptu dla studentów z rękopisu Karola Wojtyły na formę publikacji akademickiej. Jednocześnie tekst ten jest znakomitym rysem duchowości autora, który nawet pracę naukową, dydaktyczną i literacką wpisywał w rytm charakterystyczny dla modlitwy.

Wyróżnienia

„Atlas biblijny” (Bernardinum)

„Prymasostwo polskie. Instytucja. Prymasi. Dokumenty” autorstwa Kazimierza Śmigiela (Narodowe Centrum Kultury)

Książka dla dzieci

„Ktosiek” autorstwa Beaty Piliszek-Słowińskiej (Wydawnictwo AdTempus). Wspaniała opowieść o świecie dorosłych widzianym oczami dziecka. 

Wyróżnienia

„O organach z dziećmi i dla dzieci” autorstwa ks. Grzegorza Poźniaka (Sindruk), „Święty Antoni z Padwy” autorstwa Elizy Piotrowskiej (Wydawnictwo Świętego Wojciecha), „Ukraińsko-polska Biblia dla dzieci” pod redakcją Elżbiety Mamczarz (Oficyna Wydawnicza VOCATIO)

Książka dla młodzieży

„Wstań. Albo będziesz święty, albo będziesz nikim” autorstwa ks. Piotra Pawlukiewicza (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak / Wydawnictwo RTCK). To wyjątkowy poradnik dochodzenia do osobistej świętości. Zestaw pouczających wskazówek, jak radzić sobie z wewnętrznymi i zewnętrznymi kryzysami, jak nie poddawać się duchowej słabości, jak skutecznie zmierzać do obranego celu. 

Wyróżnienia

„Apostołowie w dresach. Jezus potrzebuje właśnie Ciebie!” autorstwa Damiana Krawczykowskiego (Wydawnictwo Świętego Wojciecha), „O dwóch takich co nie bali się terrorystów. Męczennicy z Pariacoto. Bł. Michał Tomaszek i Bł. Zbigniew Strzałkowski” autorstwa Aleksandry Polewskiej (Dom Wydawniczy „Rafael”)

Książka autora zagranicznego

„Życie Jezusa Chrystusa” autorstwa abp. Fultona J. Sheena (Wydawnictwo AA). Nagroda za pierwsze polskie wydanie klasycznej w literaturze światowej pozycji z nurtu literatury religijnej. Edycja przybliża polskiemu czytelnikowi mistrzowski sposób, w jaki abp. Fulton J. Sheen ożywia przed każdym czytelnikiem ewangeliczną narrację. Publikacja stanowi źródło olbrzymiej inspiracji do poświecenia się modlitwie i duchowej kontemplacji.

Wyróżnienia:

„Czas Benedykta. Osiem dramatycznych lat pontyfikatu z bliska” autorstwa Paula Badde (Wydawnictwo Niecałe), „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” autorstwa kardynała Gianfranco Ravasiego (Wydawnictwo Jedność).

Tłumacz

Eurypides. „Tragedie: Tom I. Alkestis, Medea, Dzieci Heraklesa, Hipolit, Hekabe, Błagalnice, Andromacha, Oszalały Herakles, Trojanki”, „Tom II. Elektra, Ifigenia w kraju Taurów, Ijon, Helena, Fenicjanki, Orestes, Bachantki, Ifigenia w Aulidzie, Rezos” w przekładzie Roberta R. Chodkowskiego (Towarzystwo Naukowe KUL). Realna szansa na lepsze zrozumienie myśli tego starożytnego autora i poznanie jego poetyki. Niezwykłe źródło do poznania kultury antycznej w oparciu o twórczość jednego z wielkich tragików ateńskich.

Wyróżnienia

„Tajemnica psałterza. Jak dawni mnisi modlili się psalmami” w przekładzie ks. Jacka Tronina (Wydawnictwo GAUDIUM), „Poezje. Wybór" Wenancjusza Fortunata w przekładzie ks. Tadeusza Gacia (Towarzystwo Naukowe KUL).

Seria wydawnicza (dzieła zebrane)

Ministerium Expositions: „Syn Boży i nasz Zbawiciel”, „Tajemnica Trójjedynego”, „Nauka, mądrość i powołanie”, „Powołanie, konsekracja i posłanie”, „Światło Chrystusa i sakrament zbawienia” autorstwa ks. Janusza Królikowskiego (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)

Seria, której tytuł zaczerpnięto z dzieła Tomasza z Akwinu, reprezentuje typ teologii zaangażowanej, której zadaniem jest poszukiwanie odpowiedzi na aktualne pytania angażujące wiarę, w kontekście konkretnych doświadczeń życia indywidualnego i eklezjalnego. 

Wyróżnienia:

„Jeżeli Bóg istnieje… Wolność człowieka a hipoteza teistyczna. Wybór tekstów (T. I), Studia i eseje (T. II)” pod redakcją Andrzeja P. Stefańczyka (Towarzystwo Naukowe KUL), „Duchowość klasztorów polskich. Przekaz i komunikacja” (Wydawnictwo św. Jana Pawła II).

Muzyka chrześcijańska – współczesna

Album „Pieczęć” Antoniny Krzysztoń i Andrzeja Jagodzińskiego (Polskie Radio S.A ./ Agencja Muzyczna / Edycja Świętego Pawła). Muzykę do większości utworów utrwalonych w tym wydawnictwie muzycznym napisała sama Antonina Krzysztoń, jednak w poszukiwaniu artystycznej inspiracji wokalistka sięgnęła m.in. po klasyczną twórczość religijną Franciszka Karpińskiego i Karola Kurpińskiego, a także po fragmenty psalmów, również hymnów brewiarzowych autorstwa bł. Honorata Koźmińskiego, św. Franciszka, św. Wincentego Pallottiego czy św. Bernarda z Clairvaux.

Wyróżnienia:

„Missa Martyrum” z muzyką Piotra Pałki i tekstem Andrzeja Zająca (Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew), „Więcej miłości” zespołu Arete (POMOC Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa).

Muzyka chrześcijańska – klasyczna

Album „PIE JESU” w wykonaniu chóru Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA (Requiem Records). Mistrzowski efekt współpracy chóru Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego z polskimi kompozytorami starszego i młodszego pokolenia.

Album „Melodie na Psałterz Polski. Opera Omnia vols 1 & 2 Mikołaja Gomółki” (Polskie Radio S.A. / Agencja Muzyczna). Dwa skarby polskiej kultury - epokowe dzieła Mikołaja Gomółki stanowiące muzyczną ilustrację do Psałterza Dawidów Jana Kochanowskiego zrealizowane w nurcie wykonawstwa historycznego, z uwzględnieniem wiedzy o dawnym instrumentarium i wykonawczych zwyczajach renesansu, które swą brzmieniową szatą rekonstruuje możliwe i źródłowo uzasadnione wykonania pieśni tak, jak mógł je słyszeć sam mistrz Mikołaj Gomółka i współcześni mu odbiorcy.

Wyróżnienia:

Album „Libertas” w wykonaniu zespołu Capella Caelestis (ARS SONORA), album „Dni Chwały. Pieśni patriotyczne i religijne” pod redakcją Adama Buszko (Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego).

Publicystyka religijna

„Cuda dzieją się po cichu. O jasnogórskich cudach i łaskach” autorstwa Anity Czupryn (Wydawnictwo Fronda). Nagrodzona publikacja to z pozoru skromny zbiór wielkich zdarzeń – świadectw niezwykłych łask Królowej Polski, które na Jasnej Górze – duchowej stolicy naszej ojczyzny Polacy doświadczali od początku XX wieku do czasów współczesnych. Wiele niezwykłych, intrygujących i inspirujących prawdziwych historii zwykłych ludzi, których los odmienił się dzięki wstawiennictwu Pani Jasnogórskiej.

Wyróżnienia:

„Helenka poszła do Nieba” pod redakcją Małgorzaty Pabis (Dom Wydawniczy „Rafael”), „Kościół na celowniku", Marek Piotrowski (Wydawnictwo AA i Inicjatywa Ewangelizacyjna Wejdźmy Na Szczyt).

Multimedia

„Dzienniczek św. Siostry Faustyny” w interpretacji Haliny Łabonarskiej (Wydawnictwo Biały Kruk). „Dzienniczek” św. Siostry Faustyny to jedno z najbardziej niezwykłych dzieł z nurtu literatury mistycznej, a jednocześnie zapis jednego z najważniejszych udokumentowanych objawień w historii świata, który od wielu lat utrzymuje status przewodnika po tajemnicy Bożego Miłosierdzia.

„Powrót” autorstwa Jolanty Hajdasz (Hajdasz Production). Jolanta Hajdasz powraca do postaci abp. Antoniego Baraniaka, stanowiącego przykład kanonicznej wręcz wierności i pokory – człowiek wielkiej wiary, a zarazem skromnego, cichego, dyskretnego i dobrego kapłana. Film „Powrót” prezentuje obraz człowieka, od którego można uczyć się przede wszystkim wierności przekonaniom, od których się nie odstępuje.

Wyróżnienia:

„Katolicyzm” – 10-odcinkowy serial dokumentalny (Studio Katolik), „Przyjaciele Święci” autorstwa Hanny Chodak i Ewy Suchowiejko (Wydawnictwo Pasterz), „Sankofa. Nie zmarnuj życia – audiobook” autorstwa Tomasza Gaja OP i Magdaleny Pajkowskiej (Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze).

Duchowość

„Maryja. Matka Jezusa” autorstwa kardynała Gianfranco Ravasiego (Wydawnictwo Jedność). Analiza tajemnicy dziewictwa oraz macierzyństwa Maryi, wypełniona pogłębionymi komentarzami wybitnego biblisty.

Wyróżnienia:

„100 modlitw za Polskę” pod redakcją ks. Zbigniewa Krasa (Tygodnik „Niedziela”), „Straszna książka” autorstwa o. Adama Szustaka OP z uwagami ks. Marcina Kowalskiego (Fundacja Medialna 7), „Czy można dzisiaj dobrze wychować dzieci?” autorstwa Jacka Pulikowskiego (Wydawnictwo RTCK)

Eseistyka

„Kiedy Bóg płacze… oraz inne studia” – 50. tom serii „Rozprawy i studia biblijne” autorstwa Waldemara Chrostowskiego (Oficyna Wydawnicza VOCATIO). Autorski wybór zagadnień z obszaru egzegezy, teologii, historii i hermeneutyki wywodzących się ze Starego i Nowego Testamentu. Praca stanowi wnikliwą analizę aspektów współczesnych badań nad Biblią – jej oddziaływaniem i miejscem w chrześcijaństwie i kulturze europejskiej. 

Wyróżnienia:

„Koniec świata starych elit” autorstwa Janusza Szewczaka (Firma Wektory Józef Białek), „Północ i południe. Teksty o polskiej kulturze i historii” autorstwa Marka A. Cichockiego (Redakcja Teologii Politycznej), „Rzuceni w stepy Kazachstanu” autorstwa Bohdana Rudawca i Haliny Łupinowicz (Narodowe Centrum Kultury), „Ważniejsze niż Wszechświat” autorstwa ks. prof. dr. hab. Michała Hellera (Copernicus Center Press).

Historia

„Kardynał August Hlond (1881–1948)” autorstwa Łukasza Kobieli (Instytut Pamięci Narodowej / Stowarzyszenie Pokolenie). Pierwsza na polskim rynku wydawniczym tak obszerna publikacja albumowa poświęcona osobie kardynała Augusta Hlonda

„Duszpasterstwo Wojskowe w okresie posługi abp. Stanisława Galla. Biskupa polowego Wojsk Polskich. Wybór dokumentów źródłowych 1918–1933” pod redakcją ks. Zbigniewa Kępy i Jerzego Prochowicza (Ordynariat Polowy Warszawa).

Niezwykłe świadectwo zaangażowania  duszpasterstwa wojskowego i jego patrona abp. Stanisława Galla w budowę ojczyzny odrodzonej w 1918 roku. Publikacja stanowi unikatowy zbiór najważniejszych dokumentów źródłowych dotyczących powstania i działalności biskupstwa polowego, posługi księży kapelanów i samego biskupa Galla, ale także współczesne im opinie na temat realizowanego przez nich dzieła. 

Wyróżnienia:

„Ks. Jan Gnatowski (1855–1925) na tle epoki. Biografia historyczna” autorstwa Jana Marii Jackowskiego (Wydawnictwo Naukowe UKSW), „Jerzy Popiełuszko. Biografia” autorstwa dr. Mileny Kindziuk (Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK).

Historia – Niepodległa

„Encyklopedia 100-lecia KUL” pod redakcją dr. Edwarda Gigilewicza (Wydawnictwo KUL). Monumentalna, zawierająca blisko 3000 haseł, w tym 2000 biogramów publikacja, kompleksowo opisująca dzieło i dorobek lubelskiej uczelni – jednego z najważniejszych ośrodków intelektualnych w Polsce związanych z Kościołem katolickim. Encyklopedia ta stanowi swoistą biografię uczelni, w drobiazgowy sposób ukazując jej przeszłość i dzień dzisiejszy, a także wielopokoleniowy wkład w rozwój Rzeczypospolitej – w polską naukę, życie społeczne, kulturalne, religijne i artystyczne kraju.

„Siłą naszego ducha jesteśmy. Eseje o Niepodległej” pod redakcją dr. hab. Rafała Wiśniewskiego (Narodowe Centrum Kultury).

Niezwykła ilustracja społeczno-politycznego fenomenu roku 1918, dwudziestolecia międzywojennego, a także ostatnich lat naszej państwowości. Zbiór esejów dotyczących kontekstu historycznego, politycznego, społecznego, jak i kulturowego odradzania się i rozwijania niepodległej Polski w ostatnim stuleciu. 

Wyróżnienia:

„Służąc Bogu, służyli Polsce. Od Chrztu Polski do św. Jana Pawła. Tomy I-III” autorstwa Janusza Pulnara (Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu), „Zwierciadło polskości XIX stulecia. Gazeta Polska w latach 1826–1907” autorstwa Agnieszki Kowalczyk (Wydawnictwo M), „Niepodległa! 1864–1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę” autorstwa Andrzeja Nowaka (Biały Kruk).

Świadectwa

W tej kategorii Nagrody nie przyznano.

Wyróżnienia:

„Bóg znalazł mnie na ulicy. I co z tego wynikło? Historia przemiany bezdomnego alkoholika” autorstwa Henryka Krzoska (POMOC Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa), „Pokonać strach. Niemieckie zbrodnie w relacji naocznego świadka” autorstwa Moniki Kicman (Wydawnictwo AA).

Edytorstwo – album

„Polska Wschodnia” autorstwa Adama Bujaka (Biały Kruk). Unikatowy, zawierający 600 zdjęć, przewodnik po niezwykłej krainie jaką jest cała wschodnia część naszej ojczyzny 

„Święty Jan Paweł II. Historia w obrazach” autorstwa Roberta Szybińskiego (P.H.W. „ARYSTOTELES” Matusiak Marek Sp. J.).

Wyróżnienie:

„Święty Jan Paweł II. Biografia. 40. rocznica pontyfikatu” autorstwa Marka Balona (Dom Wydawniczy „Rafael”).

Kościół wobec współczesności

Chrystus jest zawsze nowoczesny. O Kościele, Zbawieniu, historii i współczesności z kardynałem Gerhardem L. Müllerem rozmawia Paweł Lisicki” (SPES Wydawnictwo). Ważna opowieść o kwestiach poruszanych w codziennym społeczno-religijnym dyskursie nieco rzadziej jak konieczność wiary do zbawienia, powszechność odkupienia grzechów czy losy człowieka po śmierci. Autor wywiadu prezentuje także poglądy kardynała Gerharda Müllera na tematy takie, jak przyczyny wiary, sposoby na jej umacnianie, ekumenizm, idei i znaczenia papiestwa dla Kościoła powszechnego.

„Opcja Benedykta. Jak przetrwać czas neopogaństwa” autorstwa Roda Drehera (Wydawnictwo AA). Wnikliwe studium bolączek Kościoła w świecie Zachodu i głęboka analiza przyszłości również zachodniego chrześcijaństwa. 

Wyróżnienia:

„Młodzież zagrożona wykluczeniem. Prewencyjny potencjał pedagogii ks. Jana Bosko” autorstwa Andrzeja Łuczyńskiego (Towarzystwo Naukowe KUL), „Wychowawca wolnych ludzi” autorstwa Grażyny Wilczyńskiej (Wydawnictwo Światło-Życie).

Stowarzyszenie Wydawców Katolickich przyznało w tym roku Nagrodę Feniksa Głównego ks. prof. Czesławowi Bartnikowi, filozofowi, dogmatykowi, emerytowanemu profesorowi KUL za "głębokie i oryginalne dociekanie, a także głoszenie prawdy Bożej w ściśle rozumianej pracy naukowej oraz za promowanie polskiej myśli patriotycznej o dużym znaczeniu dla Kościoła i Polski".

Feniksa Diamentowego 2019 przyznano ks. prof. Stanisławowi Wilkowi SDB, historykowi Kościoła i byłego rektorowi KUL, za "wybitne badania historyczne nad strukturami osobowymi czasu odradzającej się Polski i Kościoła po 1918 roku, a w szczególności wokół postaci i działalności Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI oraz kardynała Augusta Hlonda w okresie międzywojennym i powojennym".

Diamentowego Feniksa za całokształt dokonań otrzymał kard. Henryk Gulbinowicz, arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej.

Feniks Srebrny powędrował do Poczty Polskiej,  Feniksy Specjalne przyznano: Zbigniewowi Nowakowi, pasjonatowi ziołolecznictwa oraz s. Anastazji Pustelnik FDC za promocję polskiej kuchni. Kapituła przyznała również Małe Feniksy za wkład w promowania książki katolickiej. Otrzymali je: Aleksandra Mieczyńska, dziennikarka Radia Fiat, Anna Skiepko z Centrum Edukacji Medialnej SpesMediaGroup w Łomży, ks. kanonik Zbigniew Sajewski, redaktor czasopisma parafialnego „Szczęść Boże”.

Mały Feniks Specjalny 2019 trafi do rąk: redakcji czasopisma „Seminare. Poszukiwania naukowe”, ks. Marka Gancarczyka, byłego redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego" oraz do Lidii Dudkiewicz, byłej redaktor naczelnej tygodnika "Niedziela".