Góry, różaniec, uśmiech... Młodzi o św. Janie Pawle II

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 26.04.2019 00:34

Gala finałowa dwóch konkursów o św. Janie Pawle II odbyła się 25 kwietnia w Galerii Porczyńskich.

Góry, różaniec, uśmiech... Młodzi o św. Janie Pawle II W archidiecezjalnym konkursie dyplomy oraz nagrody odebrało 24 uczniów podstawówek oraz 24 ze szkół specjalnych. Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

W Kolekcji Muzeum im. Jana Pawła II 25 kwietnia rozstrzygnięto dwa konkursy poświęcone papieżowi Polakowi: "Santo Subito", zorganizowany przez Kurię Metropolitalną Warszawską, oraz konkurs kuratoryjny, do którego zaprosiło Centrum Myśli Jana Pawła II.

Podczas gali finałowej nagrody zwycięzcom w archidiecezjalnym konkursie wręczał ks. kan. Marek Przybylski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Sukcesów pogratulował im także obecny na uroczystości Krzysztof Wiśniewski, mazowiecki wicekurator oświaty.

- Celem konkursu było zainteresowanie osobą św. Jana Pawła II, szerzenie jego kultu oraz ukazanie aktualności jego nauczania. Ale również spojrzenie na papieża z perspektywy człowieczeństwa, w spotkaniach z drugim człowiekiem, także podczas spływów kajakowych, uprawiania sportów zimowych... Zwrócenie uwagi na to, że świętość jest związana z codziennością, z podejmowaniem codziennych wyborów - mówił ks. M. Przybylski.

Dlatego na wielu rysunkach pokazano papieża jeżdżącego na nartach, jedzącego kremówki, modlącego się w ogrodzie, ale też golącego się przed namiotem czy głaszczącego rudego kota.

Góry, różaniec, uśmiech... Młodzi o św. Janie Pawle II   W kuluarach można było obejrzeć nagrodzone prace. Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Trzyetapowy konkurs plastyczny, któremu w tej edycji przyświecało hasło: "Święty Jan Paweł II - papież, jakiego nie znamy", rozpoczął się w październiku ub.r. Wzięło w nim udział ponad 2400 uczniów szkół podstawowych i szkół specjalnych z Mazowsza.

Do etapu diecezjalnego doszło prawie 400 uczniów. Wykonane przez nich prace plastyczne oceniała komisja konkursowa. Dyplomy laureatów oraz nagrody odebrało 24 uczniów podstawówek oraz 24 ze szkół specjalnych.

Kuratoryjny tematyczny konkurs, zorganizowany przez warszawską placówkę kultury, był zatytułowany: "Jan Paweł II - papież wolności". Zaproszeni do niego uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz gimnazjum pisali na ten temat opowiadania.

Część z nich odniosła się do życiorysu Karola Wojtyły, który przeżył wojnę, czasy komunizmu, a potem jako papież miał wpływ na wyzwolenie Europy i świata z totalitaryzmów. Inni w swoich pracach sięgali do przesłania Jana Pawła II, do jego słów o wolności, wypowiadanych nie tylko do Polaków.

- Oczywiście chodziło nam o niepodległość o wolność przez duże W. Ale tak naprawdę chodziło nam o to, by każdy piszący zastanowił się, czym dla niego jest wolność wewnętrzna - podsumował dr Michał Łuczewski, dyrektor programowy CMJP2.

W konkursie wystartowało ponad 1500 osób. Po trzech etapach wyłoniono 88 finalistów i 45 laureatów, którzy podczas gali w Galerii Porczyńskich otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Galę uświetnił występ Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod kierownictwem Jana Krutula.