Łatwo nie było... Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 25.04.2019 21:54

Troje finalistów etapu diecezjalnego będzie reprezentować archidiecezję warszawską w czerwcowych finałach XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej w Niepokalanowie.

Łatwo nie było... Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej W tym roku uczestnicy analizowali Księgę Wyjścia i List do Rzymian, autorstwa św. Pawła. Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Marta Sasin z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie w ubiegłym roku doszła do finału etapu diecezjalnego. W tym roku ten etap wygrała.

Wraz z Adamem Kotowiczem (II miejsce) z XLI LO im. Joachima Lelewela i Dorotą Nowacką (III miejsce) z Technikum Architektoniczno-Budowlanego będzie reprezentowała archidiecezję warszawską w ogólnopolskim finale Konkursu Wiedzy Biblijnej. Reprezentanci wszystkich diecezji  rywalizować będą 10 i 11 czerwca w Niepokalanowie.

- Zaskoczyło mnie pytanie o kierunek wiatru, który przegonił szarańczę w Księdze Wyjścia. W Biblii jest napisane, że był to wiatr zachodni. Ale jako taki wieje on w kierunku wschodnim. Nie byłam pewna kontekstu pytania - mówi Marta Sasin.

Biblista ks. dr Wojciech Turek OSPPE i ks. Mateusz Nycz, którzy 25 kwietnia w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej zasiedli w komisji konkursowej, przyznają, że pytania w tegorocznym konkursie były trudne. Przygotowali je bibliści z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zakres materiału, jaki mieli przygotować uczestnicy konkursu, obejmował Księgę Wyjścia i List św. Pawła do Rzymian, z przypisami.

Łatwo nie było... Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej   Finaliści etapu diecezjalnego konkursu wraz z katechetami. Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Organizatorem konkursu jest Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Rywalizacja przebiega w trzech etapach: szkolnym, diecezjalnym i ogólnopolskim.

W archidiecezji warszawskiej w konkursie wzięło udział ponad 150 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się 37 osób. 

Na poziomie diecezjalnym rozgrywki składały się z części pisemnej i ustnej. Najpierw uczestnicy wypełniali test składający się z 43 zamkniętych pytań, a na dwa odpowiadali opisowo. Siedem osób z najwyższymi wynikami przeszło do etapu ustnego.

Przed komisją, w której zasiadali ks. Mateusz Nycz i ks. dr Wojciech Turek, dr Anna Janiszewska, odpowiadali kolejno: Marta Sasin, Laura Lipińska, Dorota Nowacka, Adam Kotowicz, Jan Nosal, Paulina Wróbel, Jakub Mirski. Wszyscy finaliści wiedzieli, że za porwanie człowieka i jego sprzedaż Izraelicie groziła śmierć. Kłopoty sprawiły natomiast opisy ofiary miłej Bogu, jaką zaleca św. Paweł w liście do Rzymian i pytanie o to, czym Bóg napełnił Besalela, wykonawcę robót Świętego Mieszkania.

- Ten konkurs jest zachętą dla młodych do spotkania ze słowem Bożym - podkreślała Agnieszka Zalewska z Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

- Niezależnie od punktów, jakie zdobyliście, i miejsca, które zajęliście w tej rywalizacji, wszyscy jesteście wygrani. Bo kiedy bierzecie Boga na świadka, to jest dobry początek waszego życia. I życzę wam, żebyście w tym stylu wasz życiowy bieg kiedyś zakończyli - powiedział uczestnikom finałów ks. dr Wojciech Turek.

Poniżej relacja z ubiegłorocznych rozgrywek diecezjalnych Konkursu Wiedzy Biblijnej.