Warszawa dla Moniuszki

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

publikacja 05.05.2019 22:34

Modlitwą i koncertami uczczono Stanisława Moniuszkę w 200. rocznicę jego urodzin.

Warszawa dla Moniuszki W ramach Narodowego Grania przed Pałacem Prezydenckim wystąpił m.in. Zespół Muzyki Polskiej Mokosza pod dyrekcją Piotra Lerocha. Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

Uroczystości rozpoczęły się w południe przed Pałacem Prezydenckim ogólnopolską akcją Narodowe Granie. Utwory Stanisława Moniuszki przez sześć godzin grali i śpiewali artyści reprezentujący różne style i gatunki muzyczne.

W tym samym czasie Filharmonia Narodowa zorganizowała wydarzenie plenerowe „Moniuszko na Moniuszki”, w ramach którego wystąpiły dzieci z domów kultury, a orkiestra i chór filharmonii wykonali pieśni i muzykę kompozytora. Uczono się także poloneza.

Wieczorem za Stanisława Moniuszkę modlono się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Eucharystii przewodniczył kard. Nycz. - W centralnym punkcie Roku Moniuszkowskiego gromadzimy się w archikatedrze, by dziękować Bogu za życie i dzieło Stanisława Moniuszki, ale też by modlić się w jego intencji, by dobry i miłosierny Pan przyjął go do swojej chwały i by mógł stamtąd przeżywać to piękno, któremu służył całym swoim życiem jako kompozytor, jako twórca oper i pieśni - mówił w homilii.

Przypomniał, że Moniuszko żył w trudnych czasach dla Polski, kiedy trzeba było podtrzymywać naród na duchu. - Dziś możemy modlić się muzyką Moniuszki. On był wierny swojemu powołaniu. Z jednej strony założył rodzinę, miał dziesięcioro dzieci. Z drugiej - służył ludziom przez wrażliwość i piękno - mówił metropolita warszawski.

W czasie Eucharystii Polska Opera Królewska wykonała koncert oratoryjny pod dyrekcją Lilianny Krych. W jego programie znalazła się Msza es-dur z „Kyrie”, „Gloria”, „Credo”, „Sanctus”, „Benedictus” i „Agnus Dei”. Kompozycja powstała pod koniec życia Stanisława Moniuszki i została zadedykowana uczniom i uczennicom Instytutu Muzycznego na pamiątkę wspólnej pracy. Wdzięczni wychowankowie wykonali ją po raz pierwszy 1865 r. właśnie w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Warszawa dla Moniuszki   Zespół instrumentów etnicznych Marii Pomianowskiej zaprezentował się na plenerowej scenie przed Filharmonią Narodową przy ul. Moniuszki. Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

„Nieco w cieniu osiągnięć w dziedzinie muzyki świeckiej pozostaje muzyka kościelna tego znakomitego twórcy. Bez wątpienia jednak jego kompozycje sakralne są niezwykle ciekawe, nie tylko ze względu na ich różnorodność. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że jest to twórczość wyrastająca ze szczerej i żarliwej wiary twórcy. Uduchowiona i autentyczna” - napisała w programie wydarzenia Marta Dziewanowska-Pachowska, dyrygent.

Msza św. w intencji Stanisława Moniuszki została odprawiona także w kościele środowisk twórczych św. Andrzeja Apostoła i św. Alberta Chmielowskiego przy pl. Teatralnym.

W poniedziałek uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych I stopnia im. Stanisława Moniuszki na Pradze złożą kwiaty przy grobie patrona szkoły.