Cali są pieśnią Boga

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 08.05.2019 15:53

Marysia gra tylko trzy dźwięki, ale Bartosz to muzyczny geniusz. Ponad 110 niepełnosprawnych intelektualnie uczniów uczestniczy w II Mazowieckim Festiwalu Piosenki Religijnej.

Cali są pieśnią Boga Na festiwalu zaprezentowało się 110 artystów z 18 szkół. Tomasz Gołąb /Foto Gość

- Oni naprawdę mają bliżej do Pana Boga - cieszy się ks. Paweł Sobstyl, oligofrenopedagog i proboszcz parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu. Razem z Anną Fabisiak zasiada w jury II Mazowieckiego Festiwalu Piosenki Religijnej. Wyjątkowego, bo jego uczestnicy mierzą się z niepełnosprawnością intelektualną, czasem sprzężoną z innymi deficytami: uszkodzonym wzrokiem, ograniczoną mobilnością, autyzmem. To uczniowie szkół specjalnych i ośrodków szkolno-wychowawczych z całego Mazowsza. 110 młodych osób, które chcą śpiewem i grą na instrumentach chwalić Pana Boga i Maryję.

- Nie ma w nich żadnego fałszu, wyrachowania, wierzą całymi sobą - mówi Aneta Kędziora, katechetka, która 10 lat temu wpadła na pomysł organizowania przeglądu piosenki religijnej w wykonaniu niepełnosprawnych artystów. Na drugą edycję czekać trzeba było 10 lat, ale kolejne mają odbywać się już co roku w Zespole Szkół Specjalnych nr 85 w Warszawie, przy ul. Elektoralnej 12/14.

W pierwszym festiwalu uczestniczył Kacper Zygmunciak z Zespołu Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Erminowie, koło Sochaczewa. Dziewiętnastoletniego autystyka trudno poznać. Także dlatego, że wyrósł na wrażliwego mężczyznę, czułego na dźwięki i kochającego Pana Boga.

"Nie zabraniajcie im przychodzić do mnie

Nie zabraniajcie im ja czekam tu

Ja takim niebo dam nagrodą będę sam

Ja przecież po to wciąż przemierzam świat" - zaśpiewał.

- Niesamowity - skomentował po występie ks. Paweł Sobstyl. Po następnym, gdy zaśpiewał Piotr Radomski, był pod jeszcze większym wrażeniem. A po trzecim, Hymnie o Krzyżu, razem z przewodniczącą jury wstał i klaskał z całą salą.

"Krzyżu Święty, nad nami wzniesiony,

Jak bandaż litościwie ściągasz brzegi rany,

By się nowe zaczęło w sercu wyleczonym,

Zmiłuj się nad nami" - śpiewał 16-latek.

- Bartek Rutkowski ma niemal słuch absolutny - cieszy się Jarosław Boszko, który uczy chłopców w Erminowie muzyki i razem z katechetką, Kazimierą Ćwiklińską przyjechał na przesłuchania konkursowe.

- Mimo niepełnosprawności, chłopcy mają ogromny muzyczny talent. Można powiedzieć, że cali są muzyką - mówi katechetka.

Pierwszego dnia przesłuchań zaprezentowali się uczniowie warszawskich szkół. Drugiego - m.in. z Węgrowa, Wyszkowa, Brańszczyka, Pruszkowa i Adamowa. Zespół Szkół Specjalnych nr 85 w Warszawie reprezentowali z piosenką "Siedem": Marysia, Mateusz i Justyna.

- Każdy występ tych młodych ludzi buduje ich samoocenę. Już samo to, że zaśpiewali przed publicznością jest ich wielkim zwycięstwem, które okupione ciężką pracą, jest jednocześnie nagrodą. Nieważne, ile razy zgubią rytm, czy grają tylko trzy dźwięki, czy śpiewają operowym głosem, ale to, że przygotowywali się do tego dnia - mówi ich wychowawczyni, Edyta Izbicka.

II Mazowiecki Festiwal Muzyki Religijnej
Gość Warszawski

- Każda forma aktywności artystycznej naszych dzieci buduje ich kompetencje społeczne. To nieoceniona pomoc - podkreśla dyrektor szkoły, Agnieszka Tymińska. W zespole szkół przy ul. Elektoralnej uczy się dziś 150 dzieci.

Festiwal odbywa się pod hasłem św. Jana Bosko: "Być radosnym, dobrze czynić i wróblom pozwolić ćwierkać". Honorowy patronat nad wydarzeniem objął metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. 

Gala finałowa odbędzie się 10 maja w siedzibie Warszawskiej Orkiestry Kameralnej.