"Idź, odbuduj mój Kościół". I apel o modlitwę o powołania

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

dodane 12.05.2019 14:37

Specjalny list metropolity warszawskiego, inicjatywy kleryków oraz wspólna modlitwa całej archidiecezji. Wszystko w sprawie nowych powołań.

"Idź, odbuduj mój Kościół". I apel o modlitwę o powołania

Troska o powołania powinna być sprawą całej archidiecezji - zwraca uwagę kard. Kazimierz Nycz w liście, który odczytany został w Niedzielę Dobrego Pasterza we wszystkich kościołach archidiecezji warszawskiej. Metropolita przypomina w nim, że podstawą wszystkich powołań szczegółowych – od małżeństwa i rodziny, przez pracę zawodową, aż do powołania kapłańskiego i życia konsekrowanego jest miłość i  “zdolność bycia dla innych”.

“Czas wyżu demograficznego w latach osiemdziesiątych, połączony z pontyfikatem Jana Pawła II, niestety niebezpiecznie nas uśpił i uspokoił. Powołań było wiele, zarówno w diecezjach, jak i w zakonach. Dziś trzeba pokornie wrócić do wielkiej modlitwy o powołania i do szukania nowych form duszpasterstwa powołaniowego” - zauważa metropolita warszawski.

Do wszystkich diecezjan zwrócił się “z gorącym apelem o wielką troskę o powołania kapłańskie i zakonne, męskie i żeńskie”. Jako sprawę “ważną i pilną” kard. Nycz kładzie na sercu wszystkim wiernym, całym parafiom, ruchom kościelnym i stowarzyszeniom, dlatego od niedzieli prosi o stałą i regularną praktykę modlitwy o powołania.

“Rodzice, módlcie się z Waszymi dziećmi o rozeznawanie i odkrywanie ich powołań do małżeństwa, do pracy, a może także kapłaństwa. W tej modlitwie chodzi przecież o ich dobro oraz dobro Kościoła i ludzkiej społeczności” - podkreśla metropolita warszawski. Duszpasterzy zachęca zaś, by wraz ze świeckimi animatorami w parafiach stwarzali młodym nowe możliwości rozeznawania przyszłości pod kątem życiowego powołania. Księży i kleryków prosi o świadectwo dobrego życia.

Specjalnie na Niedzielę Dobrego Pasterza warszawscy seminarzyści przygotowali powołaniowy plakat, który trafił do wszystkich parafii archidiecezji warszawskiej. Akcja ma również wymiar internetowy, klerycy uruchomili specjalny serwis: rozeznaj.pl .Chcą w ten sposób zwrócić uwagę na kwestię życiowego powołania i zachęcić do modlitwy.

Zaprojektowany przez kleryków plakat przedstawia wnętrze spalonej katedry Notre Dame a na nim słowa: „Idź i odbuduj mój Kościół”, które Jezus miał wypowiedzieć do św. Franciszka z Asyżu. – Uznaliśmy, że połączenie tych elementów może być intrygujące także dla osób, które nie myślą wcale o powołaniu – mówi kleryk Przemysław Kocik z IV roku.

- Zachęcamy nie tylko do tego, żeby wstąpić do seminarium i w ten sposób „odbudowywać Kościół” ale też by zastanowić się, „jak wygląda moja wiara i jak swoją wiarą mogę budować Kościół”. Chodziło nam o to, żeby młodych ludzi, którzy wchodzą w dorosłe życie, zachęcić do zastanowienia się nad tym, co faktycznie chcą w swoim życiu robić, by nie bali się podejmowania trudnych decyzji

- Może to będzie dla kogoś pierwszy impuls do nawiązania kontaktu z seminarium, albo do rozmowy z jakimś ojcem duchownym? Może do przyjazdu na rekolekcje powołaniowe? Może do zgłoszenia się na wstępną rekrutację? Samo zgłoszenie się nie oznacza przecież, że ktoś od razu zostanie księdzem. Zarówno formacja jak i rozeznawanie powołania ma wiele etapów. My chcemy zachęcić do wykonania pierwszego kroku. Do znalezienia w sobie tej odwagi, którą Pan Bóg daje, dając powołanie - wyjaśnia kleryk  Adam Wątróbski.

W tym celu klerycy uruchomili też stronę internetową rozeznaj.pl, gdzie można m.in. obejrzeć przygotowany przez ich starszych kolegów dynamicznie zmontowany filmik wideo pt. "Obietnica” (tylko na YouTubie miał on ponad 90 tys. wyświetleń). Na stronie znaleźć można także modlitwy o powołania, materiały nt. rozeznawania i inne.