Co nam w duszy gra? Wystawa sztuki współczesnej w MAW

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 10.05.2019 13:03

Dusza głodna jak dziecko wśród ziaren, wypełniona aniołami czy jak drogocenna biżuteria? A może przezroczysta lub zamieszkała przez kogoś innego? Warszawscy artyści mają tysiąc skojarzeń.

Twórcy z Warszawy i okolic, a także zaproszeni goście z innych miast pokazali swoje prace w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. To pierwsza wystawa sztuki współczesnej w tej placówce, po przeniesieniu siedziby z Solca na Stare Miasto. W grudniu 2018 r. artyści wspólnie rozpoczęli refleksję nad kondycją duszy ludzkiej i duszy twórcy. Efekty tych rozważań można zobaczyć na wystawach i wydarzeniach Anima Mea, które odbywają się także w Podziemiach Kamedulskich, w Retrospekcji, a we wrześniu w Centrum Kultury Dobre Miejsce.

Twórcy sięgnęli do różnych dyscyplin sztuki, technik i technologii. Na wystawie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zobaczymy obrazy olejne, akrylowe i akwarele – wśród nich malarstwo Marleny Wąsowskiej, Tomasza Bieńka, Agaty Kotlarczuk, Larysy Jaromskiej, w tym cykl prac Ann Kate: Piękno w ciemności świeci. Prezentowane są grafiki o. Tomasza Biłki z Łodzi, linoryty Radosława Zaremby, monotypie Anny Foryckiej-Putiatyckiej oraz grafiki Marka Jaromskiego. Przestrzenie muzeum wypełnią rzeźby Pawła Goliszka, Anny Katarzyny Kowal, s. Natanaeli Błażejczyk, instalacje Artura Wąsowskiego, sztuka nowych mediów Oli Tubielewicz, filmy Damiana Żurawskiego, Adama Buki i Bogny Podbielskiej. Ponadto posłuchamy muzyki Karola Dobrowolskiego i Valérie Sabbah, koncertujących w Paryżu, oraz zobaczymy wiele innych nietypowych rozwiązań artystycznych.

W styczniu, w ramach spotkań Wspólnoty Twórców Chrześcijańskich Vera Icon, artyści uczestniczyli w wykładzie o. Wojciecha Czwichockiego na temat duszy. Spotkania, wymiana doświadczeń i opinii na temat tworzonej sztuki, lektura książki „Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu” autorstwa ks. Grzegorza Strzelczyka i Jerzego Vitulaniego, oraz film o. Adama Szustaka „Ludzka dusza” - towarzyszyły artystom w czasie zmagań z „materią duszy” wyrażanej poprzez sztukę.

11 maja o 12.30 zaplanowano oprowadzenie kuratorskie i spotkania z artystami. W czasie Nocy Muzeów w MAW, 18 maja, organizatorzy przygotowali wydarzenia specjalne związane z projektem Anima MEA, m.in. wykład o.Tomasza Biłki, recitale „Muzyka Duszy” w wykonaniu Piotra Kochańskiego i Grzegorza Andruszkiewicza, pokaz fotografii Łukasza Dzięciołowskiego oraz spotkania z artystami.