Kard. Kazimierz Nycz polecił ekspertom zbadanie działań wobec ks. Dariusza Olejniczaka

jjw /KAI

dodane 18.05.2019 14:04

Metropolita warszawski powołał ekspercki zespół, który zbada, czy wobec skazanego za pedofilię ks. Dariusza Olejniczaka dochowano wszystkich procedur państwowych i kościelnych.

Potrzeba modlitwy za kapłanów i pokuty za grzechy. Potrzeba modlitwy za kapłanów i pokuty za grzechy.
Józef Wolny /Foto Gość

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powołał zespół ekspertów do zbadania zgodności z obowiązującym prawem państwowym i kościelnym wszystkich procedur i działań podjętych w sprawie ks. Dariusza Olejniczaka - poinformował ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik arcybiskupa i archidiecezji warszawskiej.

Poniżej treść komunikatu nadesłanego przez księdza rzecznika:

"Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powołał zespół ekspertów do zbadania zgodności z obowiązującym prawem państwowym i kościelnym wszystkich procedur i działań podjętych w sprawie ks. Dariusza Olejniczaka. W skład zespołu weszli: prof. Paweł Wajda (przewodniczący), mec. Michał Stępniewski oraz ks. dr hab. Marek Stokłosa. Zasadniczym celem podjętej pracy zespołu jest troska o ochronę dzieci i młodzieży.

Zespół rozpocznie pracę w poniedziałek. Wyniki prac metropolita warszawski przedstawi odpowiednim władzom kościelnym".

Przypadek ks. Olejniczaka został przedstawiony w dokumencie Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu”. Kamera zarejestrowała, jak duchowny prowadził w kościele w Malborku rekolekcje dla dzieci. Prowadził je, mimo że sądownie został skazany na 26 miesięcy więzienia za molestowanie małoletnich poniżej 15. roku życia. Wyrok odsiedział. Sąd zakazał mu też wykonywania zawodu nauczyciela oraz wykonywania działalności związanych z wychowaniem, edukacją oraz opieką nad małoletnimi.

Proboszcz z Malborka przyznał, że nie wiedział o wyroku ciążącym na rekolekcjoniście.

Po emisji filmu ks. Olejniczak złożył na ręce kard. Kazimierza Nycza prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego. Prośbę umotywował złamaniem zakaz sądowego. Wbrew niemu, podejmował działalność związaną z pracą z dziećmi i młodzieżą, ukrywając ten fakt przed ustanowionym przez władze kościelne kuratorem.

Ksiądz Dariusz Olejniczak opuścił dotychczasowe miejsce pobytu w seminarium misyjnym w Warszawie. – Odchodząc, wyraził skruchę i zapewnił, że będzie w pełni współpracował z organami państwowymi – poinformował rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński