Wpatrujcie się w św. Jana Pawła

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 24.05.2019 18:30

W Tłuszczu odbył się XXXII Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Wzięło w nim udział 40 szkół z całej Polski noszących imię świętego patrona. Wśród uczestników zjazdu były także szkoły z Wilna i Grodna.

Wpatrujcie się w św. Jana Pawła Słowo do młodych skierował abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Spotkanie zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła w Tłuszczu. Dwudniowy zjazd rozpoczął się 24 maja Mszą św. w kościele Przemienienia Pańskiego. Liturgii przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, a koncelebrowali ją biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński i biskup diecezji radomskiej Henryk Tomasik, duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

W homilii abp Mokrzycki zwrócił uwagę, że św. Jan Paweł II był dobrym ojcem, mędrcem i przewodnikiem. - Świadczą o tym liczne świadectwa młodych ludzi - powiedział.

I dodał, że św. Jan Paweł II to przykład pięknego i spełnionego życia, w którym nie było życia dla siebie, ale dla Boga i dla nas.

- Wasza obecność w Tłuszczu jest podpisaniem się pod tym świadectwem i potwierdzeniem, że warto wpatrywać się w jego sposób życia, w którym było miejsce dla Boga, rodziny, Kościoła, przyjaciół, w którym był czas na czytanie książek, wędrowanie po górach, pływanie kajakiem, na napisanie listu i odwiedziny domu. On na wszystko miał czas, ponieważ on szanował czas, który jest darem Boga - powiedział kaznodzieja.

Wpatrujcie się w św. Jana Pawła   Słowo do młodych skierował abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Zwracając się do obecnych na Mszy św. uczniów i nauczycieli, podkreślił, że warto być uczciwym człowiekiem. Poprosił także, by wybierając swoją drogę życia, młodzi nie zgubili chrześcijaństwa. Za św. Janem Pawłem II zachęcał uczniów, by żyli w szczególnej przyjaźni z Chrystusem: "Gdy będzie wam trudno, gdy będziecie przeżywać jakieś niepowodzenia czy zawody, niech wasz myśl biegnie ku Chrystusowi, który was miłuje, który jest wiernym towarzyszem i który pomaga przetrwać każda trudność” - cytował świętego papieża.

- Wiedzcie, że nie jesteście sami, towarzyszy wam Ktoś, Kto nigdy nie zawodzi. Chrystus rozumie najtajniejsze pragnienia waszego serca, On czeka na waszą miłość i na wasze świadectwo - powiedział arcybiskup.

Na zakończenie Mszy św. bp Henryk Tomasik podziękował nauczycielom za trud wychowania w oparciu o wartości bliskie św. Janowi Pawłowi II, który wielokrotnie podkreślał, że wychowanie to obdarowywanie człowieczeństwem.

Po liturgii pod pomnikiem św. Jana Pawła II zostały złożone kwiaty.

Wpatrujcie się w św. Jana Pawła   Po Mszy św. pod pomnikiem św. Jana Pawła II złożono kwiaty. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Podczas dwudniowego zjazdu, który odbył się 24 i 25 maja, jego uczestnicy wysłuchali m.in. konferencji na temat ponadczasowych wartości wygłoszonej przez ks. Zdzisława Struzika, dyrektora Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie, wzięli udział w żywej lekcji historii w parku kulturowym Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku, wycieczce z przewodnikiem po miejscach pamięci związanych z Bojem pod Ossowem oraz zwiedzili Dom św. Faustyny w Ostrówku.

Zjazd szkół św. Jana Pawła II ma służyć integracji środowiska, wymianie pomysłów i wspólnym inicjatywom. - Przed nami trudne zadanie: przekazać młodemu pokoleniu postać świętego, którego już nie znają. Najbardziej staramy się wpoić szacunek do drugiego człowieka, o którym wiele mówił św. Jan Paweł II - mówiła Beata Dzięcioł, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu, organizatorka tegorocznego zjazdu.