Nowi kapłani: inżynierowie, kierowca autobusu, profesor i wdowiec

tg /archwwa.pl

publikacja 25.05.2019 11:26

Dziewiętnastu diakonów przyjęło w archikatedrze warszawskiej święcenia prezbiteratu z rąk kard. Kazimierza Nycza.

Nowi kapłani: inżynierowie, kierowca autobusu, profesor i wdowiec Tomasz Gołąb /Foto Gość

Archidiecezja warszawska ma nowych księży. Piętnastu z nich przygotowywało się do kapłaństwa w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, czterech - w Archidiecezjalnym Seminarium Duchownym „Redemptoris Mater”. Również oni przez najbliższe 4 lata będą posługiwać w archidiecezji warszawskiej.

Święcenia kapłańskie przyjęli:

  • Tomasz Jan Barański z parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie, 28 lat. Przed rozpoczęciem formacji seminaryjnej studiował m.in. ratownictwo medyczne.
  • Artur Wawrzyniec Kaczyński z parafii NMP Królowej Pokoju w Banioszcze, 28 lat. Przed wstąpieniem do seminarium ukończył studia licencjackie z matematyki na Uniwersytecie Warszawskim.
  • Michał Tomasz Kisiel z parafii św. Kazimierza w Warszawie, 30 lat. W 2013 r. uzyskał tytuł magistra ochrony środowiska na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
  • Maciej Kulesza, 26 lat. Przed seminarium studiował na Wydziale Jazzu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie, stypendysta m.in. wydziału muzyki elektronicznej w Oure w Danii.
  • Grzegorz Lech Pakowski z parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie, 31 lat. W toku międzywydziałowych indywidualnych studiów humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim uzyskał tytuł licencjata ze stosunków międzynarodowych, magistra prawa oraz filologii węgierskiej.
  • Markos Płoński z parafii św. Judy Tadeusza Apostoła w Warszawie, 25 lat. W czasie formacji seminaryjnej odbywał praktyki w parafiach na Żoliborzu, Ursynowie, Ochocie oraz w Piasecznie.
  • Łukasz Marek Ręczek z parafii Matki Odkupiciela w Ostrowcu Świętokrzyskim, 31 lat. Po maturze wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Po pierwszych ślubach zakonnych rozpoczął formację w seminarium w Obrze. W 2016 r. przeniósł się do seminarium warszawskiego.
  • Tomasz Remigiusz Różacki z parafii św. Pawła Apostoła w Elblągu, 25 lat. Formację rozpoczął w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Elbląskiej. Na czwartym roku przeniósł się do Warszawy, aby w przyszłości związać swoją posługę kapłańską z Ordynariatem Polowym Wojska Polskiego.
  • Marek Jacek Ruciński z parafii Niepokalanego Serca NMP w Woli Piskulinej, 27 lat. Przed wstąpieniem do seminarium ukończył diecezjalne studium organistowskie w Tarnowie.
  • Augustyn Stanisław Sękowski z parafii św. Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym, 61 lat. Do seminarium wstąpił po śmierci żony. Święcenia kapłańskie przyjął w tej samej archikatedrze, w której 38 lat temu zawarł sakramentalne małżeństwo.
  • Łukasz Starczewski z parafii Najświętszego Zbawiciela we Włocławku, 31 lat. Przed rozpoczęciem formacji seminaryjnej ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz współpracował z włocławską edycją „Przewodnika Katolickiego”.
  • Marcin Wiśniewski z parafii Świętych Cyryla i Metodego w Żyrardowie, 43 lata. Studiował w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, którą ukończył z tytułem magistra inżyniera biotechnologii, a następnie obronił doktorat i habilitację z nauk weterynaryjnych.
  • Radosław Wołkowycki z parafii św. Marii Magdaleny w Warszawie, 25 lat. W 2010 r. ukończył kurs lektorski prowadzony przez Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie.
  • Michał Wszeborowski z parafii Świętego Krzyża w Łomży, 32 lata. Przed wstąpieniem do seminarium ukończył studia magisterskie na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
  • Andrzej Piotr Kunicki z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, 40 lat. Ukończył studia licencjackie i magisterskie z pedagogiki specjalnej na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Przez kilka lat pracował jako kierowca w Miejskich Zakładach Autobusowych.
  • Wojciech Tadeusz Burzyński z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bytomiu, 30 lat. Diakon z Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego „Redemptoris Mater”. Od 19. roku życia związany jest z Drogą Neokatechumenalną. W czasie formacji seminaryjnej odbył praktyki ewangelizacyjne, m.in. w Niemczech, Włoszech, Izraelu oraz na Litwie.
  • Cezary Tomasz Graczyk z parafii św. Józefa Rzemieślnika w Bydgoszczy, 54 lata. Diakon z Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego „Redemptoris Mater”. Od 25. roku życia należy do Drogi Neokatechumenalnej. Ukończył studia na Wydziale Telekomunikacji i Elektrotechniki Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy.
  • Luca Rossi, 35 lat. Diakon z Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego „Redemptoris Mater”. Przed wstąpieniem do seminarium ukończył studia magisterskie z informatyki na uniwersytecie w Padwie. Przez półtora roku pomagał jako katechista wędrowny Drogi Neokatechumenalnej w Irlandii.
  • Krzysztof Dariusz Ważyński z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Warszawie, 45 lat. Diakon z Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego „Redemptoris Mater”. Od 14. roku życia związany ze wspólnotą Drogi Neokatechumenalnej. Z zawodu – informatyk, przed rozpoczęciem formacji seminaryjnej kierował działem informatyki w spółce budowlanej.