Muzyk, który nie wstydzi się Boga

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 07.06.2019 11:42

Jego koncertów wysłuchało już ponad 100 tys. młodych ludzi. Tomasz Dolski, finalista "Must be the Music", chce rozbudzić ciekawość młodych słuchaczy i zachęcić do odkrywania muzyki poważnej.

Muzyk, który nie wstydzi się Boga Tomasz Dolski, młody muzyk, który nie wstydzi się Boga. Bcproject

Najlepiej mi się komponuje, gdy jestem… po spowiedzi. To taki moment, chwila bez bagażu emocjonalnego, poczucia winy czy wstydu. Z tego powstają fantastyczne rzeczy - mówi Tomasz Dolski, młody muzyk, w którego projekcie - "Symfonii na Skrzypce i DJ-a" - wzięło już udział ponad 100 tys. młodych ludzi, w tym uczniów warszawskich i podwarszawskich szkół.

Finalista "Must be the Music" w maju i czerwcu zaplanował ponad 30 koncertów, m.in. w Wawrze, w bemowskim amfiteatrze, Legionowie i Łomiankach. Ideą projektu jest zaprezentowanie muzyki klasycznej w nowoczesnym wydaniu między innymi w szkołach, tak, by rozbudzić ciekawość młodych słuchaczy i zachęcić do odkrywania muzyki poważnej. Ale nie tylko.

Kiedy po raz pierwszy publicznie przyznał się do wiary? - Grałem kiedyś duży koncert charytatywny w szkole w Starych Oborzyskach. Podszedł do mnie ksiądz i zapytał, czy mógłbym zachęcić do noszenia pewnych breloczków. Ja wyciągnąłem z kieszeni klucze, gdzie od szóstej klasy mam przyczepiony breloczek "Nie wstydzę się Jezusa" i pytam: "O tym ksiądz mówi?". Był bardzo zaskoczony. Będąc na scenie, pokazałem wszystkim i powiedziałem: "Jeśli wierzycie, to też sobie taki zorganizujcie". Na pewno dla młodych ludzi miało to większą moc, niż gdyby zachęcał ich ksiądz - mówi młody muzyk.

Tomasz Dolski - Symfonia na Skrzypce i Dj-a | PROMO
Tomasz Dolski

Dzięki Tomaszowi Dolskiemu muzyka klasyczna, podana w nowoczesnych aranżacjach i brzmieniach, wspomaga i uzupełnia edukację dzieci i młodzieży na każdym etapie. Uzupełnia ich wiedzę, a także pomaga rozwijać ich wrażliwość i wyobraźnię.

"Symfonia" jest doceniana na arenie międzynarodowej. W czerwcu 2018 r. Tomasz Dolski został zaproszony na jeden z największych festiwali muzyki klasycznej we Włoszech "Imola in Musica", gdzie zaprezentował program "Symfonii" urozmaicony również o autorskie kompozycje. Pełnometrażowy, 1,5-godzinny koncert zakończył się trzykrotnym bisem.

Projekt "Symfonia na Skrzypce i Dj-a" funkcjonuje od stycznia 2017 roku. Rocznie odbywa się ponad 100 koncertów. Dotychczas widowisko obejrzało ponad 100 tys. uczniów w całej Polsce.

Tomasz Dolski urodził się 9 lipca 1995 r. w Słupcy. Wychował się w muzycznej rodzinie w Krzyżu Wielkopolskim. Skrzypek i kompozytor, który tworzy własny, niepowtarzalny styl, jako młody, zaledwie 15-letni skrzypek pokazał się w telewizyjnym talent show telewizji Polsat "Must be the Music - Tylko Muzyka", w którym zdobył 3. miejsce spośród ponad 10 tys. uczestników. Zwrócił na siebie uwagę niekonwencjonalnym podejściem do gry na skrzypcach z towarzyszeniem muzyki elektronicznej.

- Chcę, aby każdy mój koncert był podróżą przez świat dźwięków. Pragnę tworzyć bajeczny świat muzyki, od klasyki opracowanej w nowoczesnej stylistyce, poprzez pop, rock, blues, funk, dubstep, czasem jazz i muzykę elektroniczną. Robię to, aby każdy słuchacz mógł znaleźć coś dla siebie, ale przede wszystkim buduję w ten sposób dramaturgię. Moje występy mają pociągać ludzi, którzy słysząc pierwsze akordy, będą mieli ochotę pozostać do końca koncertu. Chcę ich zaskakiwać przyjemną falą dźwięków - mówi artysta, który tworzy niezwykłą więź z publicznością.

W 2016 r. zdobył prestiżową nagrodę muzyczną Związku Polskich Autorów i Kompozytorów "Kryształowy Kamerton" za autorskie kompozycje oraz II miejsce na Polskim Festiwalu Sztuki "Orzeł 2016".