Nowi proboszczowie archidiecezji warszawskiej. Kard. Nycz: Nie hamujcie inicjatyw

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 17.06.2019 15:28

10 kapłanów odebrało nominacje na proboszczów. Metropolita warszawski prosił, by wnosili do parafii świeżość i dynamizm, ale by korzystali też z mądrości i doświadczenia poprzedników.

Nowi proboszczowie archidiecezji warszawskiej. Kard. Nycz: Nie hamujcie inicjatyw Nowi i odchodzący proboszczowie parafii archidiecezji warszawskiej. Tomasz Gołąb /Foto Gość

Nikt w seminarium nie uczy budować kościołów - mówi z troską proboszcz powstającej w Ruścu nowej parafii pod wezwaniem św. Jana Pawła II, ks. Jarosław Kuśmierczyk. To jeden z dziesięciu nowych proboszczów, którzy obejmą parafie archidiecezji warszawskiej. Ukończył Seminarium Misyjne Redemptoris Mater i do tej pory był wikariuszem parafii świętego Klemensa Papieża i Męczennika w Nadarzynie. To z niej metropolita warszawski wydzieli nową parafię, obejmującą zasięgiem między innymi Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. - Liczę, że moi nowi parafianie pomogą budować nie tylko kościół materialny, ale także ten duchowy - mówi wyświęcony 14 lat temu kapłan.

Nowym proboszczem parafii św. Wojciecha będzie ks. Zbigniew Suchecki. Zastąpi ks. Wojciech Łagowskiego, który na emeryturze, po 20 latach przewodzenia wspólnocie parafialnej przy ul. Wolskiej, zamieszka na terenie parafii. Nowym proboszczem parafii św. Mikołaja w Grójcu będzie z kolei ks. Zbigniew Stefaniak, dotychczasowy kapelan lotniska Okęcie.

Nową parafię, w Przybyszewie, obejmie również ks. Tomasz Kądzik, dotychczasowy wikariusz parafii św. Jozafata na Żoliborzu.

- Oczywiście żal zostawiać tych, którym służyło się tyle lat. Ale duszpasterz musi być gotowy służyć wszystkim, nie tylko tym, których już zna - mówi kapłan z 25-letnim stażem, który opiekował się do tej pory grupami liturgicznymi i Legionem Maryi.

Nowe zadania otrzymał również ks. Ronald Kasowski. Od dziś jest proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pyrach.

- To wysoko postawiona poprzeczka i wiele wyzwań dla kogoś, kto na 23 lata kapłaństwa zaledwie siedem spędził w duszpasterstwie parafialnym. W międzyczasie pracowałem w Radiu Józef, byłem ogólnopolskim kapelanem harcerzy, a ostatnie dziewięć lat poświęciłem klerykom jako ich prefekt w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Warszawskiej. I choć każde z tych doświadczeń pozwalało spełniać się duszpastersko, to probostwo będzie w moim życiu novum. W parafii będzie mieszkał poprzedni proboszcz, więc liczę na jego wsparcie w kontynuacji wszystkiego, co dobre. A ponieważ przy parafii znajduje się spory cmentarz, chciałbym bardzo, by wszyscy, którzy będą odprowadzać w tym miejscu bliskich, odnaleźli w tej świątyni nie tylko na nowo słowo Boże, ale i sakramenty, w tym szczególnie przez posługę w konfesjonale - podkreśla nowy proboszcz.

Kard. Kazimierz Nycz, odbierając od nowych proboszczów przysięgę i wyznanie wiary, prosił, by korzystali z doświadczeń starszych kapłanów, ale jednocześnie wnosili do parafii nowy dynamizm i siłę.

Nowi proboszczowie archidiecezji warszawskiej. Kard. Nycz: Nie hamujcie inicjatyw - Życzę, byście z pełnym zapałem przystąpili do pracy w nowym miejscu. Świat, świeccy i nowe powołania potrzebują świadectwa gorliwości kapłańskiego życia. Dziś nie wystarczy zwykłe duszpasterstwo. Do nadzwyczajnie dobrze prowadzonego podstawowego duszpasterstwa musicie dodać otwarcie na nowe formy i inicjatywy, które będą propozycją pogłębiania wiary i wtajemniczania w życie chrześcijańskie. Młode rodziny i małżeństwa potrzebują dziś nowych propozycji. Nie hamujcie żadnych dobrych pomysłów, zwłaszcza skierowanych do młodzieży i dzieci. Patrzcie na życie pozytywnie, nawet jeśli dziś jest to trudne - mówił kardynał Kazimierz Nycz, odnosząc się do atmosfery nieufności wobec całego Kościoła, gdy ujawniono przypadki wykorzystywania seksualnego wśród duchownych.

Wcześniej nominację na proboszcza odebrał ks. Marek Przybylski, dotychczasowy dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, diecezjalny wizytator nauczania religii. Został proboszczem parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu, w dekanacie piaseczyńskim.

Nowi proboszczowie obejmą wyznaczone parafie 30 czerwca. Pełna lista zmian na kolejnej stronie.

Księża proboszczowie, którzy w 2019 r. odchodzą na emeryturę

 1. Ks. prałat Eugeniusz Dziedzic, dotychczasowy proboszcz parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim, w dekanacie grodziskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii w charakterze rezydenta.
 2. Ks. prałat Jan Kozub, dotychczasowy proboszcz parafii MB Królowej Polski w Cząstkowie, w dekanacie kampinoskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie.
 3. Ks. prałat Wojciech Łagowski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Wojciecha w Warszawie, w dekanacie wolskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii w charakterze rezydenta.
 4. Ks. prałat Władysław Michalczyk, dotychczasowy proboszcz parafii św. Mikołaja Biskupa w Tarczynie, w dekanacie tarczyńskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii w charakterze rezydenta.
 5. Ks. prałat Franciszek Ordak, dotychczasowy proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii w charakterze rezydenta.

Nominacje na urząd proboszcza

 1. Ks. Adam Bednarek, dotychczasowy wikariusz parafii Świętej Rodziny w Warszawie, w dekanacie ursuskim, mianowany proboszczem parafii MB Królowej Polski w Cząstkowie, w dekanacie kampinoskim.
 2. Ks. Dariusz Gal, dotychczasowy proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Przybyszewie, w dekanacie mogielnickim, mianowany proboszczem parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim, w dekanacie grodziskim.
 3. Ks. Andrzej Juńczyk, dotychczasowy proboszcz parafii św. Wojciecha BM i św. Marcina w Lewiczynie, w dekanacie grójeckim, mianowany proboszczem parafii św. Mikołaja Biskupa w Tarczynie, w dekanacie tarczyńskim.
 4. Ks. Ronald Kasowski, dotychczasowy prefekt w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, mianowany proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.
 5. Ks. Tomasz Kądzik, dotychczasowy wikariusz parafii św. Jozafata w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, mianowany proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Przybyszewie, w dekanacie mogielnickim.
 6. Ks. Jarosław Kuśmierczyk, dotychczasowy wikariusz parafii św. Klemensa PM w Nadarzynie, w dekanacie raszyńskim, mianowany z dniem 1 września 2019 r. proboszczem parafii św. Jana Pawła II w Ruścu, w dekanacie raszyńskim.
 7. Ks. Sławomir Paszowski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Izydora Oracza w Nowej Wsi, w dekanacie wareckim, mianowany proboszczem parafii św. Wojciecha BM i św. Marcina w Lewiczynie, w dekanacie grójeckim.
 8. Ks. Wojciech Piórko, dotychczasowy wikariusz parafii św. Mikołaja Biskupa w Warce, w dekanacie wareckim, mianowany proboszcz parafii św. Izydora Oracza w Nowej Wsi, w dekanacie wareckim.
 9. Ks. Marek Przybylski, dotychczasowy dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, diecezjalny wizytator nauczania religii, mianowany proboszczem parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu, w dekanacie piaseczyńskim
 10. Ks. Zbigniew Stefaniak, dotychczasowy kapelan w Porcie Lotniczym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, mianowany proboszczem parafii św. Mikołaja Biskupa w Grójcu, w dekanacie grójeckim.
 11. Ks. Zbigniew Suchecki, dotychczasowy proboszcz parafii św. Mikołaja Biskupa w Grójcu, w dekanacie grójeckim, mianowany proboszczem parafii św. Wojciecha w Warszawie, w dekanacie wolskim.