Nowa jadłodzielnia na Woli. Żeby się nic nie zmarnowało

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

|

Foto Gość

publikacja 19.06.2019 19:20

Na mapie Warszawy przybywa miejsc, gdzie można podarować innym nadwyżki żywności i innych przydatnych rzeczy.

Projekt kosztował 25 tys. zł i zrealizowano go w ramach budżetu obywatelskiego. Projekt kosztował 25 tys. zł i zrealizowano go w ramach budżetu obywatelskiego.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Na razie w lodówce stoi tylko słoik z żurkiem i puszka konserwowego groszku. Obok na półkach na nowych właścicieli już czeka beletrystyka, kryminały i słowniki oraz ubrania i buty. Organizatorzy nowej Jadłodajni Plus na ul. Smoczej na Woli mają nadzieję, że półki szybko będą się zapełniać. Bo tego, że przekazane produkty szybko znajdą nabywców, są pewni.

Każdy może przynieść do jadłodzielni żywność, którą chciałby się podzielić z innymi albo której sam nie zużyje. Muszą to być produkty zdatne do spożycia. Nie można zostawić w niej surowego mięsa, dań zawierających surowe jajka, wyrobów z niepasteryzowanego mleka z wyjątkiem serów, twarogów czy jogurtów.

Punkt na Woli tym różni się od innych tego typu miejsc w Warszawie, że można w nim oddać także ubrania, buty, książki, prasę i inne sprzęty domowe. Rzeczy muszą być jednak sprawne i nie zniszczone.

- Jadłodzielnia będzie miejscem służącym nie tylko zapobieganiu marnowania żywności, ale również sprzyjającym integrowaniu lokalnej społeczności - mówił podczas otwarcia placówki 19 czerwca burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski.

Projekt "Jadłodzielnia Plus na Smoczej" został zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego. Kosztował 25 tys. zł. Na jego pomysł wpadła Irena Kowalska, sąsiadka klubokawiarni Cafe PoWoli, gdzie ulokowano punkt.

- W moim domu rodzinnym zawsze gotowało się więcej, żeby podzielić się z innymi. Nauczyłam się tego od rodziców. A szacunku dla żywności najbardziej nauczyłam się w czasie wojny i Powstania Warszawskiego - mówi Irena Kowalska, która nie kryła zadowolenia, że jadłodzielnia wreszcie zaczyna tętnić życiem.

Jadłodzielnia Plus na ul. Smoczej 3 będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 9 do 18, a w soboty od 10 do 16.

Na kolejnej  stronie podajemy adresy i godziny otwarcia pozostałych jadłodzielni w Warszawie.

Według danych federacji Polskich Banków Żywności w Polsce co roku wyrzucanych jest do kosza ok. 9 milionów ton żywności. 

Adresy jadłodzielni w Warszawie:

1. Wydział Psychologii UW, ul. Stawki 5/7 - parter, naprzeciw bufetu - lodówka i szafka, codziennie od 8 do 21. Czasem budynek może być zamknięty w weekend, ale można zadzwonić dzwonkiem przy furtce i osoba na portierni otworzy.

2. Instytut Socjologii UW, ul. Karowa 18 - parter, obok barku - lodówka i szafka, codziennie od 8 do 21. Czasem budynek może być zamknięty w weekend, ale można zadzwonić dzwonkiem przy drzwiach i osoba na portierni otworzy.

3. Centrum Pomocy Społecznej Śródmieście, ul. Twarda 1, lodówka i szafka, od poniedziałku do czwartku od 8 do 18, w piątek od 8 do 16.

4. Dwa Jelonki, ul. Powstańców Śląskich 44 - lodówka, poniedziałek i wtorek od 14 do 20, od środy do piątku od 10 do 20.

5. Bazar Lotników, pawilon 83A - lodówka i szafka, od poniedziałku do piątku od 7 do 19, w sobotę od 8 do 14.

6. SGGW, ul. Nowoursynowska 159 - budynek 34, klatka schodowa B - szafka i lodówka, codziennie od 8 do 21.30.

7. Dom Sąsiedzki "Moje Szmulki", ul. Łochowska 39 lok. 7 - lodówka i szafka, od poniedziałku do piątku od 13 do 20, w soboty od 15 do 20.

8. Centrum Społeczne Paca 40, ul. Michała Paca 40 - lodówka i szafka, od poniedziałku do środy od 12 do 20, od czwartku do soboty od 10 do 18.

9. Stół Powszechny, ul. Jana Zamoyskiego 20 - szafka (na zewnątrz) 24/7 - lodówka (w kawiarni) codziennie od 11 do 22.

10. (Obecnie nie funkcjonuje) Kościół Najświętszej Matki Boskiej Loretańskiej, ul. Ratuszowa 5A - zewnętrzna szafka, u zbiegu ul. Ratuszowej i Jagiellońskiej na wprost wejścia do Parku Praskiego przy Kościele Najświętszej Matki Bożej Loretańskiej 24/7.

11. Urząd Dzielnicy Żoliborz, ul. Słowackiego 6/8 - na tyłach budynku, lodówka i szafka wolnostojąca 24/7.

12. OPS Praga Południe, ul. Wiatraczna 11 - na parterze obok recepcji, lodówka i szafka od poniedziałku do piątku od 8 do 16.

13. Wolskie Centrum Kultury, ul. Działdowska 6 - szafka i lodówka na tarasie, od poniedziałku do soboty od 9 do 20.

14. Urząd Dzielnicy Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 61 - szafka i lodówka 24/7.

15. OPS ”Chatka Puchatka”, ul. Węgrowska 3/5 - jadłodzielnia znajduje się przy budynku - szafka 24/7.

16. Środowiskowy Dom Samopomocy, ul. Wincentego 85, szafka - od poniedziałku do piątku od 8 do 19.

17. Cafe PoWoli, ul. Smocza 3 - lodówka, odponiedziałku do piątku od 9 do 18, w sobotę od 10 do 16.