Boże Ciało w Warszawie

jjw, archwwa.pl, diecezja.waw.pl

publikacja 19.06.2019 19:54

Uroczystą Mszą św. o godz. 10 w bazylikach: archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście i katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze, rozpoczną się stołeczne uroczystości Bożego Ciała. Po Eucharystii biskupi ordynariusze poprowadzą procesje do czterech ołtarzy.

W warszawsko-praskiej katedrze na Boże Ciało układa się piękne kwietne dywany. W warszawsko-praskiej katedrze na Boże Ciało układa się piękne kwietne dywany.
Jakub Szymczuk

Centralne uroczystości ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 20 czerwca w Warszawie rozpoczną się Mszą św. o 10 w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Eucharystii będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, który bezpośrednio po jej zakończeniu poprowadzi centralną procesję eucharystyczną do czterech ołtarzy. Ostatni zostanie wzniesiony przy krzyżu na pl. Piłsudskiego i będzie nawiązywał do I pielgrzymki Jana Pawła II przed 40 lat.

4 ołtarze na trasie procesji

Mottem tegorocznych obchodów Bożego Ciała w Warszawie będzie obietnica Jezusa „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 18,20). Ołtarze nawiązujące do tego wersetu z Ewangelii wg św. Mateusza zaprojektował architekt Stanisław Sołtyk.

Tłem dla wystawienia Najświętszego Sakramentu przy trzech pierwszych stacjach procesji Bożego Ciała będą wielkoformatowe reprodukcje nastaw ołtarzowych z trzech zabytkowych kościołów, przy których zatrzyma się procesja: pobernardyńskiego kościoła św. Anny – obecnie akademickiego, pokarmelickiego kościoła św. Józefa czyli seminaryjnego i kościoła sióstr wizytek.

– Chodzi o dialog wnętrza i zewnętrza, przeszłości i teraźniejszości, wielkiej sztuki dawnej i nas, którzy wobec niej stajemy – tak wyjaśnia wymowę projektu tegorocznych ołtarzy na Boże Ciało bp Michał Janocha. Podkreśla, że jest to też zachęta: „wejdź, jeśli chcesz zobaczyć piękno”, zarówno w sensie historycznym, dosłownym, jak też głębszym, duchowym.

„Jeśli chcesz poznać istotę Kościoła – mówi bp Janocha – nie możesz patrzeć na niego z zewnątrz, musisz wejść do środka”. Cały kościół, jego wnętrze, nastawa ołtarzowa zostały skonstruowane dla tego maleńkiego kawałka chleba, przed którym klękamy, bo w nim widzimy Ciało Chrystusa” – wyjaśnia biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, a zarazem ceniony historyk sztuki.

Natomiast czwarty ołtarz, przy którym zatrzyma się procesja Bożego Ciała, zostanie utworzony wokół krzyża upamiętniającego I pielgrzymkę Jana Pawła II w 1979 r. na placu Piłsudskiego. Będzie to nawiązanie do tego, najpiękniejszego z papieskich ołtarzy, jakie stanęły w Polsce w czasie wszystkich pielgrzymek – ołtarza z czerwca 1979 r. – podkreśla bp Janocha.

Pierwszy z ołtarzy zbudują studenci z duszpasterstwa akademickiego św. Anny, drugi – rzemieślnicy z Cechu Rzemiosł, trzeci – nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej a czwarty – Wojsko Polskie.

Trasa

Orszak procesyjny przejdzie z archikatedry ul. Świętojańską na pl. Zamkowy, następnie Krakowskim Przedmieściem, ul. Królewską na pl. Piłsudskiego. Najświętszy Sakrament będzie niesiony w zabytkowej monstrancji z bazyliki Świętego Krzyża, a ochraniać go będzie baldachim z parafii archikatedralnej.

O oprawę muzyczną przy kolejnych ołtarzach zatroszczą się: Warszawski Chór Międzyuczelniany, Chór Archikatedry Warszawskiej, Archikatedralny Chór Męski Cantores Minores oraz Chór Wojska Polskiego. Na trasie procesji śpiewem wiernych pokieruje ks. Piotr Markisz z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego.

Tradycyjnie przy każdym z czterech ołtarzy czytana będzie Ewangelia, a przy czwartym metropolita warszawski wygłosi kazanie. Uczestnicy procesji odśpiewają dziękczynne Te Deum, a po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem nastąpi zakończenie procesji. Dla tych, którzy wcześniej nie uczestniczyli we Mszy św. w katedrze Msza św. zostanie odprawiona na pl. Piłsudskiego.

Na Pradze

Uroczystości rozpoczną się od Mszy św. o godz. 10 w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana. Eucharystii będzie przewodniczył biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński, a koncelebrował biskup pomocniczy Marek Solarczyk.

Po Mszy św. rozpocznie się procesja, która zostanie poprowadzona ulicami: Al. Solidarności, Jagiellońską, bł. ks. Kłopotowskiego oraz Sierakowskiego. Ołtarze, przy których zatrzyma się procesja będą umiejscowione przy: VIII LO im. Władysława IV, siedzibie kurii u zbiegu ulic Floriańskiej, Jagiellońskiej i Kłopotowskiego, Domu Zakonnym Sióstr Loretanek oraz na placu przed katedrą. Przy ostatnim ołtarzu kazanie wygłosi bp Romuald Kamiński.

Po raz dziewiąty dywan kwiatowy ułożony wzdłuż ławek w katedrze przygotują uczniowie i ich rodzice ze szkoły "Strumienie" z Józefowa.

Uroczystości uświetni Orkiestra Miejska z Wołomina pod dyr. Łukasza Wojakowskiego.