Gdzie przygotować się do przyjęcia szkaplerza karmelitańskiego?

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

publikacja 10.07.2019 19:56

Najczęściej szkaplerz karmelitański nakładany jest we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel przypadające 16 lipca. Nosi się go do końca życia.

Gdzie przygotować się do przyjęcia szkaplerza karmelitańskiego? W dniu przyjęcia szkaplerza otrzymuje się szatkę wykonaną z tkaniny. Z biegiem lat, kiedy ulegnie ona zniszczeniu, można przywdziać szkaplerz z metali szlachetnych. Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

W  Warszawie do przyjęcia szkaplerza karmelitańskiego można przygotować się w parafii Świętej Trójcy na Solcu, gdzie do 15 lipca trwa okolicznościowa nowenna. Każdego dnia o godz. 18 podczas Mszy św. jest głoszona nauka o Matce Bożej Szkaplerznej. – Maryja dając nam szkaplerz, uczy nas małych, dobrych gestów. Może to być uśmiech, wyrzeczenie, akt cierpliwości czy pokory lub zwycięstwo nad samym sobą. Wskazuje, że nie trzeba szukać czegoś nadzwyczajnego, a czynić drobne rzeczy z miłością. Szkaplerz to strój weselny przypominający nam zjednoczenie z Bogiem na całe życie. Nic nie jest banalne, gdy jest się stale obecnym dla Boga – wyjaśniał drugiego dnia nowenny o. Tobiasz Zarzecki, przełożony domu zakonnego na Solcu.

Nawiązując do zobowiązania do noszenia szkaplerza do końca życia, wskazał, że jest to znak dobrej woli, który dla osoby noszącej będzie przypomnieniem, że należy żyć po chrześcijańsku, zwłaszcza gdy człowiek napotyka na trudności. – Przyjęcie szkaplerza to trwanie w wierności i nabycie nowych przyzwyczajeń. To promieniowanie radością braterską w zależności od stanu życia. To również trwanie w czystości, która uwalnia od dominacji i zaborczości w relacjach z innymi. To także odwracanie spojrzenia od tego, co mogłoby splamić nasze dusze – wymieniał karmelita.

Nowenna przed 16 lipca trwa również w kaplicy zakonnej karmelitów bosych przy ul. Racławickiej 31. Jest ona połączona z Mszą św. o godz. 18. W poniedziałek 15 lipca przewidziane jest nocne czuwanie, które przygotuje wspólnota Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych działająca przy kaplicy. Czuwanie rozpocznie się o godz. 21, a zakończy o godz. 5 rano. W nocy czuwania przewidziana jest m.in. Msza św. wigilijna o godz. 24, a po niej mała agapa.  

Gdzie przygotować się do przyjęcia szkaplerza karmelitańskiego?   Kaplica z obrazem MB Szkaplerznej w kościele parafialnym przy ul. Przyrynek 2 na Nowym Mieście. Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

Nowenna trwa także w kaplicy zakonnej karmelitanek bosych przy ul. Wolskiej 27/29. Jest ona połączona z Mszą św. o 7.30, po której każdego dnia można przyjąć szkaplerz. Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, które dla karmelitanek i karmelitów jest uroczystością, będzie poprzedzone tu triduum odprawianym od 13 do 15 lipca o godz. 18. Prowadzi je o. Wojciech Ciak OCD.

Modlitwy z udziałem Bractwa Szkaplerznego są odmawiane w parafii Nawiedzenia NMP przy ul. Przyrynek 2 na Nowym Mieście.

Dla osób, które nie mogą uczestniczyć w modlitwie wspólnotowej, karmelicie bosi na swojej stronie internetowej przygotowali materiały do indywidualnej modlitwy. Można je pobrać tutaj: https://www.karmel.pl/nowenna-szkaplerzna-korona-krolowej/

Według tradycji, Matka Boża objawiła się św. Szymonowi Stockowi, generałowi karmelitów, w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. i powiedziała: "Przyjmij, najmilszy synu, szkaplerz twojego zakonu. Kto w nim umrze, nie dozna ognia piekielnego”. Obiecała noszącym szkaplerz, że zaopiekuje się nimi za życia, a w godzinie śmierci stanie przy nich i zaprowadzi do nieba. Dodatkowo papieżowi Janowi XXII zapowiedziała tzw. przywilej sobotni, który polega na tym, że w pierwszą sobotę po śmierci Matka Boża zejdzie do czyśćca i zabierze z niego te dusze, które według swojego powołania zachowały czystość, a także tych, którzy za życia modlili się za Kościół.