Rowerem na Jasną Górę? Trwają zapisy

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 12.07.2019 21:31

W ramach grupy żółto-niebieskiej WAPM po raz 14. organizowana jest pielgrzymka rowerowa.

Rowerem na Jasną Górę? Trwają zapisy Dziennie pielgrzymi pokonują 60-70 km w pięciu etapach. pielgrzymkirowerowe.com.pl

Pielgrzymi z grupy niebiesko-żółtej jadą do Maryi na rowerach pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Na trasę wyjadą 10 sierpnia o godz. 7 sprzed bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana (ul. Floriańska 3) na Pradze. Około 500 uczestników w kilku grupach pojedzie na Jasną Górę pod duchowym przewodnictwem ks. Konrada Dmochowskiego, wikariusza parafii Matki Bożej Częstochowskiej przy ul. Zagórnej. Pielgrzymi odwiedzają po drodze wiele sanktuariów, takich jak Świątynia Opatrzności czy sanktuarium w Lewiczynie, w Paradyżu i w Gidlach. Noclegi są zapewnione w szkołach.

Pielgrzymowanie na kołach różni się od tradycyjnego. Jest znacznie więcej czasu na osobistą refleksję. Pątnicy dzielą się na 15-osobowe grupy. Dla bezpieczeństwa odstępy między nimi są spore, więc wspólna modlitwa możliwa jest jedynie na postojach. Wykorzystują więc każde wejście do kościoła i sanktuarium, by odmówić Różaniec, Koronkę, wysłuchać konferencji czy wspólnie zaśpiewać. 

Ksiądz Konrad dołączył do pielgrzymki 5 lat temu, początkowo pomagając służbom technicznym, a następnie obejmując funkcję kapelana. W służbie pielgrzymom pomagają mu księża, którzy sami decydują się na dołączenie do pielgrzymki. Dzięki ich zaangażowaniu na pielgrzymce codziennie odprawiana jest Msza św., w czasie postojów organizowana jest wspólna modlitwa w mijanych kościołach, wieczorami głoszone są konferencje kończące się Apelem Jasnogórskim oraz sprawowany jest - nieraz nawet przez całą noc - sakrament pokuty. Oprawę muzyczną liturgii oraz tradycyjny już „Kato-fitness” zapewnia Diakonia Muzyczna Płomień Ducha z ursynowskiej parafii Ofiarowania Pańskiego. Pielgrzymka nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania służby medycznej, czyli lekarzy i pielęgniarek, którzy dodatkowo, jako wolontariusze, poświęcają swój czas i energię na pomoc innym pielgrzymom.

Trasa podzielona jest na maksymalnie kilkunastokilometrowe etapy, których codziennie pokonuje się ok. 5. Aby dołączyć do grona pielgrzymów rowerowych najważniejsze są kondycja fizyczna i chęć pielgrzymowania. Ponadto konieczny jest sprawny rower, kask, żółta kamizelka odblaskowa, zapasowa dętka i apteczka z podstawowymi lekami.

W pielgrzymce jadą zarówno osoby zaprawione, jak i cykliści okazjonalni. W ubiegłym roku zapisali się także niewidomy Marek Flis, który jechał w tandemie z żoną Magdą, ale także rodzina z trójką dzieci i 82-letni Adolf Limek z Ursynowa. Pierwszego i drugiego dnia trzeba pokonać ok. 70 km. Trzeciego, gdy zaczynają się wzniesienia, ok. 50.

Zapisy na stronie pielgrzymkirowerowe.com.pl oraz na spotkaniach organizacyjnych: 14 lipca po Mszy św. o 9.30 - katedra praska św. Floriana, 21 lipca po Mszy św. o godz. 12 - kościół MB Częstochowskiej na Powiślu (ul. Zagórna 5), od 2 do 4 sierpnia w godzinach 9-19.30 - rektorat kościoła akademickiego św. Anny. Szczegóły: www.pielgrzymkirowerowe.com.pl, pielgrzymki@pielgrzymkirowerowe.com.pl, tel. 514 555 000.