Do Matki pieszo, rowerem, na rolkach… Warszawskie pielgrzymki

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 28.07.2019 09:41

Pytanie nie brzmi: czy iść, ale jak i z kim wędrować w sierpniu do Jasnogórskiej Pani. Do wyboru jest 9 warszawskich pielgrzymek.

„Siedemnastki” są bardzo dobrze zorganizowane. Mają ze sobą mobilne prysznice, a na postojach czekają toy-toye. „Siedemnastki” są bardzo dobrze zorganizowane. Mają ze sobą mobilne prysznice, a na postojach czekają toy-toye.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Jeśli ktoś planował w tym roku dołączyć do pielgrzymów na rolkach, jest już za późno. Zapisy zaczęły się o północy 1 lipca, a limit 100 miejsc zapełnił się w ciągu kilku godzin. Ci, którzy zaspali, mogą czekać na liście rezerwowej albo... wybrać jedną z ośmiu innych pielgrzymek, które w sierpniu wyruszą ze stolicy w kierunku Jasnej Góry.

39. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (5-14 sierpnia)

W tym roku jej hasłem przewodnim będą słowa: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”, wypowiedziane w Watykanie przez św. Jana Pawła II podczas uroczystej Mszy św. inaugurującej jego pontyfikat. WAPM jest organizowana przez kościół akademicki św. Anny. Wraz z nią idzie Pielgrzymka Żołnierzy. Wśród 19 grup jest też grupa rowerowa.

Nowością jest elektroniczny system zapisów, który ruszył 1 czerwca pod adresem: e-wapm.pl. Osoby zapisane on-line,mogą dokończyć proces rejestracji i odebrać pakiet pielgrzyma od 2 do 4 sierpnia w godz. 9-19.30 w krużgankach rektoratu kościoła św. Anny (ul. Krakowskie Przedmieście 68). W tych dniach będą prowadzone też zapisy w sposób tradycyjny.

Zapisać się będzie można również na trasie. W tym czasie także będzie działał system e-wapm.pl - można zapisać się on-line, a potem zgłosić się do Służby Zapisów, żeby dokonać opłat i odebrać pakiet pielgrzyma.

Wędrówka rozpocznie się 5 sierpnia Mszą św. o 5.30 w kościele akademickim. Osoby, które z różnych względów nie pójdą na pielgrzymkę, mogą dołączyć do niej duchowo i w krużgankach rektoratu, w dniu zapisów pobrać Pakiet Pielgrzyma Duchowego.

Szczegóły na: www.wapm.waw.pl, pielgrzymkawapm@gmail.com i pielgrzymkowej infolinii: 730 742 531.

Pielgrzymka rowerowa WAPM (10-15 sierpnia)

W ramach grupy żółto-niebieskiej WAPM po raz czternasty organizowana jest pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę. Na trasę wyjedzie 10 sierpnia o godz. 7 sprzed bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana (ul. Floriańska 3) na Pradze.

Zapisy na stronie: www.pielgrzymkirowerowe.com.pl oraz 2-4 sierpnia w godz. 9-19.30 w rektoracie kościoła akademickiego św. Anny.

Szczegółowe informacje : www.pielgrzymkirowerowe.com.pl, pielgrzymki@pielgrzymkirowerowe.com.pl, tel.: 514 555 000.

28. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych (5-15 sierpnia)

Jej organizator: Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, zadbał o to, by cała trasa była dostępna dla osób na wózkach. Zapisy prowadzone są do pięciu grup: 2-4 sierpnia w godz. 9-19, przy ul. Deotymy 41 oraz w dniu wyjścia piechurów i na trasie.

Rozpoczyna się 5 sierpnia Mszą św. o godz. 6 w kościele św. Józefa, przy ul. Deotymy.

Szczegóły dotyczące pielgrzymki: www.ksnaw.pl,  ksnaw@ksnaw.pl, tel. 22/ 837 42 61.

36. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin (5-14 sierpnia)

Trasę liczącą 315 km pielgrzymi pokonają w tym roku pod hasłem: „W mocy Bożego Ducha”. Pielgrzymka podzielona jest na 7 grup wiekowych. Grupę Białą tworzą dzieci do lat 12, a w Niebieskiej pielgrzymują całe rodziny.

Pielgrzymka rozpocznie się 5 sierpnia Mszą św. o godz. 7 w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej (ul. Ostrobramska 72). Zapisy w parafii Narodzenia Pańskiego, przy Ostrobramskiej: 1-4 sierpnia w godz. 17-20 lub poprzez formularz internetowy na: www.pielgrzymkarodzin.waw.pl.

308. Warszawska Pielgrzymka Piesza (6-14 sierpnia)

Pod hasłem: „Jasnogórska Matka życia” 6 sierpnia po Mszy św. o godz. 6 w kościele Świętego Ducha przy ul. Długiej 3 wyruszy najstarsza warszawska pielgrzymka organizowana przez ojców paulinów.

Zapisy: 2-5 sierpnia w godz. 9-19 w dolnym kościele lub on-line na: www.paulini.com.pl od 15 lipca do 2 sierpnia. Zapisy pielgrzymów duchowych 1-5 sierpnia w godz. 9-19 i 6-14 sierpnia o 16.30.

Informacje: www.paulini.com.pl, tel. 22/ 831 45 75.

308. Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademicka Grup „17” (6-14 sierpnia)

W tym roku „siedemnastki” idą pod hasłem: „Duch daje życie”. Pielgrzymuje w niej 15 grup (w każdej jest od 40 do 200 osób), mających swoją specyfikę; niektóre zrzeszają pątników z poszczególnych miast lub regionów. Pielgrzymka, organizowana przez księży pallotynów, wyruszy 6 sierpnia po modlitwie porannej o 5.45 w kościele akademickim św. Anny.

Zapisy: 3-5 sierpnia w godz. 10-20 w kruchcie kościoła akademickiego, przy ul. Krakowskie Przedmieście 68.

Informacje na: www.17-ka.org.pl, informacja@17-ka.org.pl, tel. 577 250 677.

36. Praska Pielgrzymka Piesza (16-26 sierpnia)

Wyrusza 16 sierpnia po Mszy św. o godz. 6, sprzed konkatedry na Kamionku (ul. Grochowska 365). Jej organizatorem jest Ruch Pomocników Matki Kościoła. W nocy z 25 na 26 sierpnia pielgrzymi będą czuwać w kaplicy cudownego obrazu.

Zapisy: 14-15 sierpnia w godz. 15-19 w pomieszczeniach konkatedry lub na trasie.

Szczegóły na: www.pielgrzymkapomocnikow.pl.

Pielgrzymki Rowerowe (11-15 sierpnia oraz 22-26 sierpnia)

Pierwsza tura pielgrzymów na rowerach wyjedzie w 285-kilometrową trasę 11 sierpnia po Mszy św. o godz. 8 w świątyni Opatrzności Bożej (ul. ks. Prymasa Augusta Hlonda 1) w Wilanowie. Po drodze uczestnicy odwiedzą też sanktuaria: bł. Honorata Koźmińskiego w Nowym Mieście nad Pilicą, Świętej Rodziny w Studziannej, św. Anny w św. Annie.

Pielgrzymka ma charakter dziękczynny za pierwszą wizytę Jana Pawła II w ojczyźnie w 1979 r. Na Jasną Górę uczestnicy dotrą 14 sierpnia. W drogę powrotną można wybrać się autokarem 15 sierpnia lub także na rowerach.

Powtórnie na Jasną Górę pielgrzymi wyruszą 22 sierpnia z parafii św. Łukasza Ewangelisty na Jelonkach (ul. Górczewska 176), żeby do Jasnogórskiej Pani dotrzeć na Jej święto 26 sierpnia. Trasa będzie wiodła przez sanktuaria: Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, MB Jazłowieckiej w Szymanowie, MB Świętorodzinnej w Miedniewicach, św. Anny w Smardzewicach, Matki Bożej Gidelskiej, Matki Bożej Mstowskiej i św. O Pio na Przeprośnej Górce.

Zapisy pocztą elektroniczną: zapisy@warszawskarowerowa.pl. W pielgrzymce można również uczestniczyć duchowo.

Szczegóły na: www.warszawskarowerowa.pl,  info@warszawskarowerowa.pl albo telefonicznie w godz. 19-21 u komandora pielgrzymki: 608 486 766.

Pielgrzymka Rolkowa (22-26 sierpnia)

Pielgrzymi mają do pokonania 270 km w 5 dni. Internetowe zapisy rozpoczęły się i zakończyły 1 lipca. Można wpisać się na listę rezerwową. Uczestniczą w niej  tylko osoby pełnoletnie lub osoby mające co najmniej 16 lat i 21-letniego opiekuna tej samej płci.

Dwie 50-osobowe grupy pątników na rolkach wyruszą z parafii Matki Bożej Królowej Aniołów (ul. Markiewicza 1) 22 sierpnia, by zdążyć do Częstochowy na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

Szczegóły na: www.rolkowa.pl, piotr@danielski.pl, tel. 501 667 543.

O zeszłorocznych pielgrzymkach czytaj poniżej: