Zmarł Maciej Kuczyński, odkrywca, podróżnik, speleolog

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 08.08.2019 11:39

Za sobą miał 90 lat ciekawego życia. Zakładał polską stację polarną na Spitsbergenie, odkrywał kwarcowe jaskinie w Amazonii, organizował wyprawy naukowe na pustynię Gobi, lodowce Himalajów i w dżungle Ameryki Łacińskiej. Był powstańcem warszawskim.

Pogrzeb podróżnika odbędzie się 14 sierpnia na Starych Powązkach. Pogrzeb podróżnika odbędzie się 14 sierpnia na Starych Powązkach.
Materiały prasowe

Jest autorem ponad 30 książek o tematyce podróżniczej, powieści, reportaży, esejów, wydanych w łącznym nakładzie 1,6 mln egzemplarzy. Z wykształcenia architekt, był współorganizatorem reaktywowanego po wojnie Klubu Wysokogórskiego, współzałożycielem krakowskiego Klubu Grotołazów, honorowym członkiem Polskiego Związku Alpinizmu, wieloletnim prezesem i współzałożycielem Polskiego Oddziału The Explorers Club z siedzibą w Nowym Jorku.

Urodził się w Warszawie i jako nastolatek o stolicę walczył w Powstaniu, w zgrupowaniu "Chrobry", oddział "Sosna". Najpierw walki toczyły się na Starym Mieście, pod koniec Powstania jego oddział przedostał się kanałami na Nowy Świat. Po kapitulacji został osadzony w Stalagu Lamsdorf, później w Walfsbergu, Markt Pongau i w Schwarzach nad Jeziorem Bodeńskim. Był we Francji, w korpusie generała Maczka, a potem przez Anglię wrócił w 1947 r. do Polski.

Prowadził wyprawy odkrywcze do jaskiń w górach Europy i obu Ameryk. Przemierzał peruwiańskie i chilijskie Andy, dżungle Ameryki Łacińskiej i Afryki oraz Himalaje. Organizował wyprawy naukowe na Spitsbergen, gdzie współzakładał polską stację polarną, a także wyprawy paleontologiczne Polskiej Akademii Nauk na pustynię Gobi, którym udało się odkryć szkielety nieznanych gatunków dinozaurów i pierwotnych ssaków sprzed 65 mln lat.

Prowadził wyprawy amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska na lodowce Himalajów, w góry Ruvenzori i na Alaskę.

W 1950 r. był jednym z założycieli  krakowskiego Klubu Grotołazów, pierwszej w Polsce grupy (istniejącej do dzisiaj), która zastosowała metody taternickie i nurkowe do eksploracji jaskiń. Penetrował jaskinie w Polsce, Czechosłowacji, Bułgarii, Francji, Meksyku, Peru, na Kubie i Węgrzech. W Wenezueli uczestniczył w eksploracji nieznanego rodzaju jaskiń w skałach kwarcytowych, zarazem najstarszych jaskiń świata, liczących 1 mld lat. Zdobył San Agustin - najgłębszą jaskinię obu Ameryk. Jest współodkrywcą najstarszych na świecie kwarcytowych jaskiń w Amazonii.

Był badaczem kultur prekolumbijskich Meksyku i Ameryki Środkowej, autorem przełomowej hipotezy na temat biologicznej i transcendentalnej wiedzy dawnych Meksykanów oraz źródeł jej pochodzenia.

Do jego najbardziej znanych książek należą powieści "Atlantyda, wyspa ognia" i "Zwycięzca", eseje "Życie jest myślą", "Czciciele Węża" i "Podróż" oraz reportaże "Tajemniczy płaskowyż" i "Zwrotnik dinozaura". Był reżyserem i autorem zdjęć do 7 telewizyjnych filmów dokumentalnych o wyprawach badawczych, współtwórcą kilku programów telewizyjnych (m.in. serii "Transantarctica" o pochodzie Marka Kamińskiego do Bieguna Południowego).

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 14 sierpnia o godz. 12 w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach. Po Mszy św. nastąpi złożenie trumny w grobie rodzinnym.