Niewolnicy Maryi

Tomasz Gołąb

|

Gość Warszawski 34/2019

publikacja 22.08.2019 00:00

Od 50 lat starają się służyć Kościołowi, bliźnim i Matce Bożej. Od 26 lat wyrazem tej służby jest pielgrzymka, z którą docierają na Jasną Górę.

Ruch liczy dziś ok. 500 osób. Ponad 100 wędruje do Częstochowy. Ruch liczy dziś ok. 500 osób. Ponad 100 wędruje do Częstochowy.
Tomasz Gołąb /Foto Gość

Gdy Prymas Tysiąclecia wzywał ich do prowadzenia innych do Boga, były inne czasy. Ale czy współczesny świat nie stawia przed Pomocnikami Matki Kościoła jeszcze trudniejszych zadań? Maria Żychlińska z ruchem powołanym przez kard. Stefana Wyszyńskiego zetknęła się w szkole. Lekcje religii na Kamionku prowadził wówczas ks. Józef Buchajewicz, który od 1974 r. był archidiecezjalnym, a następnie krajowym duszpasterzem Pomocników Matki Kościoła. W 1984 r. zorganizował Praską Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę. Miała kontynuować tradycje najstarszej pielgrzymki pieszej z Warszawy, która po raz pierwszy wyruszyła w 1657 roku. Minął rok po tym, jak król Jan Kazimierz we Lwowie, przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, ogłosił Matkę Bożą Królową Polski po wszystkie czasy.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.