Nie hulaj duszo, czyli jak jeździć bezpiecznie

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 27.08.2019 22:27

W Polsce jeździ już 6 tys. hulajnóg elektrycznych, połowa w Warszawie. Stwarzają coraz więcej niebezpiecznych sytuacji.

Nie hulaj duszo, czyli jak jeździć bezpiecznie Hulajnogi elektryczne stwarzają zagrożenie nie tylko dla ich użytkowników. Tomasz Gołąb /Foto Gość

Są wszędzie. Wyskakują zza rogu, wpadają na przejścia dla pieszych, szaleją na ścieżkach rowerowych i chodnikach, jeżdżą pod prąd ulicami i porzucają je byle gdzie. Użytkowników elektrycznych hulajnóg, które rozpędzają się w kilka sekund do 25 km na godzinę, przybywa w zastraszającym tempie, choć to transport niebezpieczny i drogi. Na miejskich nierównościach, wysokich krawężnikach i wystających płytach chodnikowych bywa trudno nawet rowerzystom, a pokonać je próbują użytkownicy kółek, które mają 20 cm średnicy.

Hulajnogi elektryczne już na stałe włączyły się do ruchu drogowego w Warszawie. Po ulicach największych polskich miast jeździ już blisko 6 tys. takich pojazdów, z czego połowa, należąca do pięciu operatorów, w stolicy. Miasto startuje więc z kampanią, której celem jest uświadomienie mieszkańców, aby prawidłowo korzystali z jednośladów, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo i porządek w przestrzeni publicznej.

– Oczekując na wejście w życie przepisów regulujących status hulajnóg elektrycznych, ruszamy z kampanią „Jedź ostrożnie”. Chcemy uświadomić mieszkańców naszego miasta o zagrożeniach, jakie wynikają z brawurowego korzystania z tego nowego mechanicznego środka transportu. Wspólnie musimy zadbać o porządek w przestrzeni publicznej oraz bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu – pieszych, rowerzystów czy kierowców – mówi Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy.

Znaczna prędkość, jaką mogą osiągnąć hulajnogi, stanowi poważne zagrożenie dla pieszych. Ponadto, użytkownicy stwarzają niebezpieczeństwo dla samych siebie, poruszając się bez kasku czy zabierając ze sobą drugiego pasażera. Kampania przypomina użytkownikom, by uważali na pieszych, dostosowali prędkość do warunków i trzymali obie stopy na hulajnodze, zostawiali je w miejscu ogólnodostępnym, w którym nie będą przeszkadzały i stwarzały zagrożenia, by nie jeździli po spożyciu alkoholu i ostrożnie przekraczali jezdnię, również na przejściu dla pieszych. Dla bezpieczeństwa lepiej nie korzystać z hulajnogi w dwie osoby, bez kasku lub na mokrej powierzchni.

Przypadki pozostawiania hulajnóg w sposób utrudniający korzystanie z drogi należy zgłaszać bezpośrednio do operatorów hulajnóg lub do Miejskiego Centrum Kontaktu, dzwoniąc pod numer 19 115. W zgłoszeniu warto przekazać informację, do jakiego operatora należy jednoślad, co znacznie przyspieszy całą procedurę.

Niedawno Ministerstwo Infrastruktury opublikowało projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, w której ma być określony status i możliwości poruszania się hulajnogami elektrycznymi po ulicach. Zakłada on, że hulajnogi będą mogły poruszać się po chodniku dla pieszych tylko wówczas, gdy nie będzie w pobliżu ścieżki rowerowej.

TAGI: