Katecheza z Wyszyńskim

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

publikacja 31.08.2019 13:44

Szanse w pracy katechety, zbliżająca się beatyfikacja prymasa Wyszyńskiego i stosunek do promowania LGBT w szkołach były głównymi tematami spotkania kard. Kazimierza Nycza z 950 nauczycielami religii przed nowym rokiem katechetycznym.

Katecheza z Wyszyńskim W tym roku szkolnym w archidiecezji warszawskiej będzie uczyć religii 230 księży, 170 sióstr zakonnych oraz 590 świeckich. Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

Macie szansę dotrzeć do zdecydowanej większości dzieci młodzieży w naszej diecezji z nauką Jezusa. Dajecie świadectwo wobec innych nauczycieli w szkole i wobec rodziców. Trwajcie na tym ważnym ewangelizacyjnym posterunku Kościoła, bo to od nas zależy, co przekażemy młodym ludziom. Sursum corda! - mówił metropolita warszawski w drugim dniu odprawy katechetycznej w kościele seminaryjnym do nauczycieli religii.

Nawiązał też do promowanej w Warszawie Deklaracji LGBT i pomysłu wprowadzenia do szkół zajęć dodatkowych z edukacji seksualnej. - Temat ten jest instrumentalnie wykorzystywany i dlatego trzeba o nim mówić roztropnie. Mamy chrześcijański obowiązek ogarnąć wszystkich miłością bliźniego. Ale Kościół zawsze będzie się sprzeciwiał prowadzeniu zajęć dodatkowych dla dzieci proponowanych przez niektórych zwolenników LGBT, głosząc prawdę o wychowaniu w miłości. Nie wyzwolony seks, a ten nakierowany na życie w rodzinie - tłumaczył.

- Róbmy swoje, uczmy, jak naucza Kościół. Uświadamiajmy rodziców, że mają prawo i obowiązek wiedzieć, co proponuje się dzieciom w ramach przedmiotów dodatkowych. Niech rodzice nie podpisują hurtem tego, co im się podsuwa - przestrzegał metropolita warszawski.

Katecheza z Wyszyńskim   - Stojąc przed uczniami w klasie, starajmy się mówić: "Chodź, jeśli chcesz", ale nie za mną, a za Jezusem - mówił do katechetów bp Pikus. Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

Kardynał Nycz zachęcał też, by w nadchodzącym roku szkolnym i katechetycznym przybliżyć dzieciom i młodzieży postać kard. Stefana Wyszyńskiego. - Tematyka dodatkowa na ten rok, także dla lekcji historii i godzin wychowawczych, to życie i postawa Prymasa Tysiąclecia. Zbliża się jego beatyfikacja i 40. rocznica śmierci. To jest pole, by zastanowić się, w czym my możemy go naśladować - zachęcał.

By zainspirować katechetów postawą prymasa Wyszyńskiego, wykład pt. "Co z nauczania prymasa Stefana Wyszyńskiego aktualne jest dziś?" wygłosiła dr Ewa Czaczkowska. Podkreśliła w nim niezłomność zasad prymasa w połączeniu z elastycznością i gotowością do rozmowy z każdym. Mówiła też o jego odwadze, męstwie, odpowiedzialności, pracowitości, wolności wewnętrznej i zewnętrznej oraz gotowości do przebaczenia. Zwróciła uwagę na ponadczasowy charakter dekalogu wyborów człowieka, opracowany przez kard. Wyszyńskiego.

Spotkanie z katechetami rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem biskupa seniora diecezji drohiczyńskiej Tadeusza Pikusa. Wskazał on, że nauczyciele religii są dobrze przygotowani do pracy, ale stając przed klasą, mogą mieć trudności z przekazaniem nauczania Jezusa. - My bardzo się silimy na wyszukane sposoby, a powinniśmy skoncentrować się na słowie Bożym. Wprowadzać je do swojego serca. Nie być obłudnikami. Może więcej czasu poświęcić na modlitwę, a nie na internet - proponował duchowny.

Odprawa katechetyczna była też okazją do poznania nowego dyrektora Wydziału Dzieci i Młodzieży warszawskiej kurii, którym został ks. Łukasz Przybylski.

W archidiecezji warszawskiej będzie pracować 950 katechetów, z czego 590 świeckich.