Ścieki popłyną pontonowym mostem

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 06.09.2019 21:06

Trwa montaż obu nitek rurociągu pod nadzorem Wód Polskich, którym będą transportowane ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka”.

Ścieki popłyną pontonowym mostem Każda z nitek rurociągu liczy 1100 metrów. Tomasz Gołąb /Foto Gość

Obie nitki rurociągu, którym od niedzieli mają popłynąć ścieki do "Czajki" zostały położone 6 września na moście pontonowym. Ukończona została również budowa czerpni, skąd pompy będą tłoczyć ścieki do ułożonego na moście pontonowym bypassu.

8 dni po awarii kolektora ściekowego tymczasowe rozwiązanie zaproponowane przez premiera Mateusza Morawieckiego jest już prawie gotowe. Dzięki temu będzie można zahamować kontrolowany zrzut ścieków, który musiało rozpocząć MPWiK. Do Wisły trafiło już około dwóch milionów metrów sześciennych ścieków. Ratusz podjął decyzję o ozonowaniu ścieków, które ogranicza znacząco liczbę bakterii w brudnej wodzie, ale do rzeki trafiają także ścieki przemysłowe, nawet z lotniska Okęcie.

Przez awarię położonego 11 metrów pod dnem Wisły kolektora do królowej polskich rzek trafiały zanieczyszczenia z siedmiu warszawskich dzielnic. Tymczasowy rurociąg, który zbudowany został na moście pontonowym, będzie mógł działać 2-3 miesiące. Rury PEHD, o średnicy 1 metra, są łączone metodą zgrzewania, która zapewnia zachowanie jednolitej wytrzymałości konstrukcji na całej jej długości.

Nad bezpieczeństwem operacji koordynowanej przez Wody Polskie czuwa wojsko. Kontrolę nad jakością zgrzewów na łączeniu rur tworzących rurociąg oraz nad całością tymczasowej konstrukcji rurociągowej sprawuje Instytut Nafty i Gazownictwa. Przy budowie współpracują także: Wojskowa Akademia Techniczna, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Instytut Budowy Dróg i Mostów, Gaz System, KGHM oraz PKN Orlen. Wody Polskie są także w stałym kontakcie z przedstawicielami MPWiK w Warszawie.

Z uwagi na uwarunkowania techniczne, dzisiaj w godzinach popołudniowych rozpocznie się wciąganie jednocześnie dwóch nitek rurociągu na most pontonowy na Wiśle. Rury będą wciągane na specjalnych rolkach po 30 metrów z 4-godzinnymi przerwami. W czasie przerw będą łączone kolejne ich części metodą zgrzewania. Na prośbę Wód Polskich IMGW zainstalował przy moście pontonowym wodowskaz, aby zarządzający akcją mogli dostosowywać parametry przeprawy do aktualnego stanu wody w rzece.