Mali Rycerze Niepokalanej

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 15.09.2019 12:32

2,5 tys. pociech wraz opiekunami wzięło udział w III Ogólnopolskim Spotkaniu Dzieci w Niepokalanowie.

Mali Rycerze Niepokalanej Spotkanie w Niepokalanowie było okazją, by zawierzyć się w opiekę Matce Bożej. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Antoś ma rycerską zbroję i hełm. Iga piękną suknię damy dworu. W rycerskiej konwencji 14 września w Niepokalanowie odbyło się III Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci. Wzięło w nim udział ok. 2,5 tys. dzieci należących do Rycerstwa Niepokalanej, ale nie tylko.

- Zapraszamy wszystkie dzieci, które chcą modlić się i bawić pod opieką najlepszej Mamy - Matki Bożej - mówi s. Brygida, współorganizatorka wydarzenia.  

Inicjatywa przyciągnęła pociechy, rodziców, katechetów i wychowawców nie tylko z Warszawy i okolic, ale z całej Polski, m.in. z Gdańska, Łodzi, Wrocławia, Tomaszowa Mazowieckiego, Gniezna, Augustowa, Białegostoku, Łomży, Radomia i Kielc.

Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci to inicjatywa redakcji "Rycerzyka Niepokalanej” i franciszkańskiego klasztoru.

- Św. Maksymilianowi bardzo zależało na rodzinie. Można powiedzieć, że oddał za nią swoje życie. Dlatego w jego duchu chcemy powierzać dzieci, a przez to całe rodziny Niepokalanej, która jest najlepszą Matką - mówi o. Zdzisław, franciszkanin. - Dziś wiele rodzin nie chodzi do kościoła, nie czyta Pisma Świętego, przeżywają różne kryzysy, dlatego tym bardziej zależy nam, by dać dzieciom doświadczenie macierzyńskiej opieki Maryi - dodaje.

Okazją, by powierzyć się Niepokalanej, był "Szlak rycerski”, podczas którego dzieci mogły dowiedzieć się, czym jest Rycerstwo Niepokalanej i wstąpić w jego szeregi. Dla pociech, które już są w rycerstwie, przygotowano szlak „Sprawdź się, rycerzu”.

Mali Rycerze Niepokalanej   W kąciku kulinarnym dzieci mogły przygotować smaczne potrawy. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

- Chcieliśmy nauczyć dzieci, że całe życie jest walką o to, by stawać się lepszymi. Rycerstwo Niepokalanej to zobowiązanie do pracy nad sobą, by przez przykład własnego życia pociągać innych do Matki Bożej i Jezusa - wyjaśnia s. Brygida.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala z diecezji łowickiej. Po liturgii otwarte zostało "Miasteczko rycerskie", a w nim wiele atrakcji. Dzieci mogły własnoręcznie zrobić różaniec, razem z "Kuchcikiem Niepokalanej", kulinarnym redaktorem "Rycerzyka Niepokalanej", mogły przyrządzić smaczną potrawę, wziąć udział w warsztatach rycerskich, robienia orgiami, pokazach walk rycerskich i wybić własną monetę.

Mali Pomocnicy Boga zachęcali do podjęcia Duchowej Adopcji. Można było także zobaczyć występ Mekka Freestyle Football z Łodzi, którzy na co dzień tańczą z piłką nożną i wziąć udział w prowadzonych przez nich warsztatach. Głównym punktem programu był koncert Małej Armii Jezusa.

Wybrano także najpiękniejszą damę dworu i najmężniejszego rycerza. Każdy uczestnik spotkania otrzymał na pamiątkę figurkę Niepokalanej i cudowny medalik.