Agere Contra - chrześcijańska kawiarnia w Warszawie

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 23.09.2019 11:27

Debaty o wierze, koncerty, spotkania singli, kobiet i przedsiębiorców. A przede wszystkim dobra kawa i domowe wypieki. Przy ul. Chłodnej 2/18 działa Agere Contra.

Agere Contra - chrześcijańska kawiarnia w Warszawie  Wygodne hamaki i pufy tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Apetyczna Beza Pavlova z Mascarpone i malinami kusi zza szklanej gabloty, podobnie jak szarlotka, firmowy chruśniak i ciasteczka Brownie przekładane masłem orzechowym. Przyjemnie nęci także aromatyczna kawa.

- Marzyłem o nieszablonowym miejscu, które zaskakuje nie tylko architekturą, dobrą kuchnią, ale także wydarzeniami i rodzinną atmosferą, a wszystko to oparte na wartościach wypływających z naszej wiary i tradycji - mówi Tomasz Sztreker, pomysłodawca chrześcijańskiej kawiarni.

Pragnienie młodego przedsiębiorcy ziściło się w ubiegłym roku, kiedy zakupiony przy ul. Chłodnej 2/18 lokal, przeszedł gruntowny remont, by stać się oryginalną, kawiarnianą przestrzenią.

W dolnej części zawieszone są wygodne hamaki, na antresoli wypocząć można na miękkich pufach, z kolei w sala od strony kościoła św. Andrzeja przypomina miejski skwer z kamienicami.

Kawiarnia ma przyciągać dobrą kuchnią i jak na tego typu lokal przystało - wyśmienitą kawą. - Atutem będzie też przystępna cena - zapowiada właściciel.

Agere Contra - chrześcijańska kawiarnia w Warszawie    Brownie przekładane masłem orzechowym, chruśniak czy beza z serkiem mascarpone robione są na miejscu. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Śniadanie można zjeść tu za 12,70 zł, w porze lunchu serwowane są dania z makaronem za ok. 17 zł, na deser w cenie od 7 do 12, 9 zł można zamówić domowe słodkości, a także wegańskie wypieki - bez glutenu i laktozy.

- Dużą popularnością cieszy się wegański sernik mango robiony z orzechów nerkowca, płatków owsianych, daktyli i orzechów - mówi Aleksandra Gromniak, która do chrześcijańskiej kawiarni przeniosła swoją kulinarną pasję. Do tej pory jej wypieki można było śledzić na fanpageu "Ciachosfera” na FB.

- Już myślę o kolejnych wersjach sernika: z limoną i z zieloną herbatą. W planach mam także jaglane tarty - mówi kulinarna blogerka.

Aromatyczna, brazylijska kawa o orzechowo-czekoladowym smaku serwowana jest mlekiem migdałowym, kokosowym lub z orzechów laskowych. - Wszystkie dania robione są na miejscu z wysokiej jakości produktów - zapewnia Katarzyna Klukowska, współwłaścicielka lokalu.  

To, co ma wyróżniać miejsce i nadawać mu chrześcijańskich charakter, to przede wszystkim wydarzenia "z wartościami”. - Celem działania kawiarni jest budowanie społeczności ludzi wiary, którzy chcą przestać pędzić za tłumem, ale zacząć "iść pod prąd”. Agere Contra to zawołanie Ignacego Loyoli, które oznacza „działać naprzeciw” - wyjaśnia pomysłodawca.

Pod hasłem "Starcie idei” przy ul. Chłodnej organizowane będą debaty na wysokim merytorycznym poziomie. "Tajemnice wiary” to z kolei historie wyjątkowych osób, które zmieniły dzieje świata, „Śniadania z wartościami” to propozycja porannych, modlitewnych spotkań dla pracowników korporacji. "Poszukując prawdy” to cykl wykładów na tematy dotyczące ważnych zjawisk społecznych.

W kawiarni odbywać się będą także małżeńskie randki, spotkania dla kobiet, chrześcijańskich singli, biznesmenów, seniorów, poranki dla dzieci. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca kawiarnia stanie się sceną muzyczną. W ramach "Małej Sceny Chrześcijańskiego Grania” będzie można posłuchać debiutujących, chrześcijańskich wykonawców - pierwszy koncert odbędzie się 6 października o g. 19, na scenie wystąpi ks. Andrzej Daniewicz, lider zespołu La Pallotina. Z kolei we wtorkowe popołudnia będzie można posłuchać podróżniczych, misyjnych, a także alpinistycznych opowieści.