Żółkiewskiej Królowej Różańca

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 04.10.2019 19:35

Warszawski Dzień Różańcowy zapoczątkuje obchody 90-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej z kościoła dominikanów na Służewie.

Obraz Matki Bożej z Żółkwi jest czczony w kaplicy ojców dominikanów na Służewie. Obraz Matki Bożej z Żółkwi jest czczony w kaplicy ojców dominikanów na Służewie.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Matka Boża Żółkiewska, której niewielki, XVI-wieczny wizerunek wisi w kaplicy kościoła św. Dominika, nazywana jest też Królową Różańca Świętego. To właśnie przed nim, po raz dziesiąty mieszkańcy obu warszawskich diecezji spotkają się 5 października na Warszawskim Dniu Różańcowym.

Rozpocznie go o godz. 10 modlitwa dzieci, a po niej odbędą się warsztaty dla najmłodszych. O godz. 11 modlitwę będzie kontynuował Żywy Różaniec. W samo południe bp Tadeusz Pikus odprawi Mszę św., w której wezmą udział warszawskie wspólnoty różańcowe. O godz. 15 za różance chwycą osoby niepełnosprawne oraz chorzy, a o 21.15, pod odśpiewaniu akatystu, rozpocznie się różaniec światła.

Ale to nie koniec październikowych wydarzeń. Już 6 października w zakonnych ogrodach na dzieci czeka gra terenowa poświęcona różańcowi. W kolejnych dniach o 12.00 i 18.00 będą odprawiane Msze św. z kazaniem poświęconym tej modlitwie.

13 października  o godz. 16 ojcowie dominikanie zapraszają do wspólnego odmówienia różańca fatimskiego. Po nim zostanie odprawiona Msza św. z zawierzeniem parafii i klasztoru Matce Bożej Żółkiewskiej.

6 października 1929 r. na rynku hetmańskim w Żółkwi metropolita lwowski abp Bolesław Twardowski nałożył na obraz korony, wzorowane na koronach Wazów. Kiedy po drugiej wojnie światowej dominikanie byli zmuszeni opuścić miasto, podczas drogi zrabowano zdobienia wizerunku. Rekoronacji dokonał kard. Stefan Wyszyński  w 1965 r.