Na rowerach "rozkręcali wiarę". Z bp. Markiem Solarczykiem

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 05.10.2019 11:29

Ponad 160 pielgrzymów wyruszyło w pielgrzymce rowerowej do Domu św. Faustyny w Ostrówku. Wśród nich bp Marek Solarczyk.

- Jestem wszędzie tam, gdzie ludzie chcą wspólnie podążać do Boga - mówi bp Marek Solarczyk, który wsiadł na rower wraz z pielgrzymami. W tym roku szedł też pieszo na Jasną Górę. - Ale na pielgrzymkę rolkową się nie wybieram - żartuje. - Jestem wszędzie tam, gdzie ludzie chcą wspólnie podążać do Boga - mówi bp Marek Solarczyk, który wsiadł na rower wraz z pielgrzymami. W tym roku szedł też pieszo na Jasną Górę. - Ale na pielgrzymkę rolkową się nie wybieram - żartuje.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Pielgrzymka odbywa się pod hasłem: "Rozkręcamy wiarę" i jadę właśnie w tej intencji: żeby prosić o większą, głębszą wiarę, zawierzenie i zaufanie, podobne do tego, jakie miała św. s. Faustyna - mówi pani Danuta z Warszawy, która na pielgrzymkę rowerową wybrała się po raz pierwszy.

Pątnicy wyruszyli wczesnym rankiem we wspomnienie św. s. Faustyny, sprzed kościoła NMP Matki Zbawiciela (ul. Olimpijska 84). Ich celem jest Ostrówek i dom domu, gdzie mistyczka pracowała zanim wstąpiła do zakonu.

- Ta pielgrzymka jest okazją, by ponowić, z wielką mocą, swoje zawierzenie Panu Bogu. Tak jak zrobiła to św. s. Faustyna. O to się modlę w tej pielgrzymce i w tej intencji odprawię Mszę św. w Ostrówku - mówił bp Marek Solarczyk, który w rowerowym kombinezonie, odblaskowej kamizelce i kasku na głowie czekał przed kościołem na uczestników. Dodał przy tym, że oprócz intencji osób biorących udział w pielgrzymce, w drogę zabiera też intencje diecezji warszawsko-praskiej, a szczególnie trwającego w niej Synodu Młodych.

- Jeśli mamy Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny nie możemy też zapomnieć o misjonarzach i innych osobach pracujących na rzecz misji - podkreślił biskup.

Po krótkiej modlitwie w kościele bp Marek Solarczyk powierzył wędrówkę pątników patronce rowerzystów - Madonnie del Ghisallo, której sanktuarium znajduje się w północnych Włoszech. Następnie udzielił szykującym się do drogi błogosławieństwa. Peleton rowerzystów podzielony na dziesięć grup, odjechał w kierunku Ostrówka.

W Domu św. s. Faustyny ok. godz. 13 bp Marek Solarczyk będzie przewodniczyć Mszy św. koncelebrowanej. Po obiedzie zaplanowano zwiedzanie miejsca związanego z Faustyną Kowalską. Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego o godz. 15, pielgrzymi wyruszą na rowerach w drogę powrotną do Warszawy.

"Rozkręcamy wiarę" to cykl jednodniowych wypraw, organizowanych przez księży salwatorianów oraz duszpasterstwo akademickie i postakademickie STUDENT+ na otwarcie sezonu rowerowego - na wiosnę oraz jesienią na jego zakończenie. Kierownikiem pielgrzymek i ich opiekunem duchowym jest ks. Kamil Leszczyński SDS.