Bp Tadeusz Pikus: "Różaniec to modlitwa serca"

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 05.10.2019 21:09

W parafii św. Dominika na Służewie świętowano Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej i 90. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Żółkiewskiej, czczonej również jako Niepokalana Królowa Różańca.

- Za każdym maryjnym obrazem stoi żywa Maryja, która czasem milczy, a niekiedy do nas mówi, jak w Guadalupe, Lourdes, Fatimie... - mówił bp Tadeusz Pikus. - Za każdym maryjnym obrazem stoi żywa Maryja, która czasem milczy, a niekiedy do nas mówi, jak w Guadalupe, Lourdes, Fatimie... - mówił bp Tadeusz Pikus.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Dzieci, młodzież, niepełnosprawni, chorzy, członkowie Żywego Różańca przez cały dzień kolejno prowadzili różańcową sztafetę w parafii ojców dominikanów na Służewie. Z okazji X Warszawskiego Dnia Modlitwy Różańcowej emerytowany biskup diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus, odprawił koncelebrowaną Mszę św. Przy ołtarzu stanęli z nim m.in. ursynowski dziekan ks. prałat Jacek Kozub oraz przeor służewskiego klasztoru o. Jakub Kruczek.

W homilii biskup przypomniał słowa św. Jana Pawła II o tym, że "różaniec to skarb, który trzeba odkryć". Jak zaznaczył duchowny, odkrywać go należy nie tylko intelektualnie.

Na służewskie święto Różańca mieszkańcy ursynowskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego przyszli w pieszej pielgrzymce.   Na służewskie święto Różańca mieszkańcy ursynowskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego przyszli w pieszej pielgrzymce.
Joanna Jureczko-Wilk / Foto Gość

- Jest to również modlitwa serca, która zawiera istotę prawdy objawionej w Piśmie Świętym. Zanosimy w niej - razem z Maryją i za Jej wstawiennictwem - modlitwy do Boga - mówił bp T. Pikus.

- Nasza wiedza religijna powinna "spływać" do naszego serca, aby tam rodziła się mądrość i wiara. A Jezus wyraźnie powiedział: "Nie zatwardzajcie serc waszych" - przypominał duchowny

Biskup nawiązał też do przypadającej 6 października 90. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Żółkiewskiej. - Czasami sprawia nam kłopot modlenie się do obrazu czy figury Matki Bożej. Kiedyś podczas wizytacji parafii w Ursusie słyszałem, jak dziecko, oglądając różne wizerunku Maryi, pytało swoją mamę: "Ale która jest prawdziwa?". Za każdym maryjnym obrazem stoi żywa Maryja, która czasem milczy, a niekiedy do nas mówi, jak w Guadalupe, Lourdes, Fatimie...

Łaskami słynący obraz Matki Bożej Żółkiewskiej znajduje się w bocznej kaplicy kościoła przy ul. Dominikańskiej 2.   Łaskami słynący obraz Matki Bożej Żółkiewskiej znajduje się w bocznej kaplicy kościoła przy ul. Dominikańskiej 2.
Joanna Jureczko-Wilk / Foto Gość

Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej rozpoczął serię jubileuszowych wydarzeń. Już 6 października w zakonnych ogrodach na dzieci czeka gra terenowa poświęcona Różańcowi. W kolejnych dniach o 12.00 i 18.00 będą odprawiane Msze św. z kazaniem poświęconym tej modlitwie.

13 października  o godz. 16 ojcowie dominikanie zapraszają do wspólnego odmówienia Różańca fatimskiego. Po nim zostanie odprawiona Msza św. z zawierzeniem parafii i klasztoru Matce Bożej Żółkiewskiej.

6 października 1929 r. na rynku hetmańskim w Żółkwi metropolita lwowski abp Bolesław Twardowski nałożył na obraz korony, wzorowane na koronach Wazów. Kiedy po drugiej wojnie światowej dominikanie byli zmuszeni opuścić miasto, podczas drogi zrabowano zdobienia wizerunku. Rekoronacji dokonał kard. Stefan Wyszyński  w 1965 r.