Kard. K. Nycz do środowisk akademickich: "Służcie prawdzie"

jjw

publikacja 07.10.2019 11:57

Władze stołecznych uczelni wyższych, wykładowcy, studenci raz opiekujący się nimi duszpasterze akademiccy otrzymali błogosławieństwo na nowy rok pracy.

Mszy św. w kościele akademickim św Anny przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Mszy św. w kościele akademickim św Anny przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Na Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki 6 października w kościele św. Anny na Starym Mieście zebrali się rektorzy i prorektorzy warszawskich uczelni, prorektorzy, wykładowcy, duszpasterze akademiccy i studenci, także ci dopiero rozpoczynający naukę.

W homilii  kard. Kazimierz Nycz przypomniał o służebnej roli ludzi nauki wobec prawdy, społeczności, ojczyzny. - Po to jest uczelnia, żeby przede wszystkim służono prawdzie, prawdy szukano i żeby nie służono żadnej ideologii. Żeby uczelnie, w duchu służby prawdzie, były jasnym kierunkowskazem dla całego współczesnego świata, także dla świata polityki, biznesu - mówił z naciskiem kardynał.

W nowym roku akademickim polecił studentów i profesorów wstawiennictwu świętych, którzy wyróżniali się w obronie prawdy:  św. Franciszka, św. s. Faustyny, św. Jana Kantego oraz Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, którego proces beatyfikacyjny właśnie się zakończył i który za kilka miesięcy zostanie ogłoszony błogosławionym.

Po Eucharystii prof. Jerzy Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej i przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, podziękował metropolicie warszawskiemu za duchową opiekę i modlitewne wsparcie środowiska uczelnianego.