Gustaw Zemła. Mistrz rzeźbiarskiego portretu

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 09.10.2019 13:21

11 prac wybitnego artysty trafiło w depozyt Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Można i warto je podziwiać do 1 grudnia.

Gustaw Zemła. Mistrz rzeźbiarskiego portretu Artysta przekazał muzeum m.in. gipsowy model pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tomasz Gołąb /Foto Gość

88-letni profesor ASP skromnie ocenia swój wielki dorobek, chociaż zachwycona jego twórczością Elżbieta Dzikowska, która pojawiła się na wernisażu najnowszej wystawy w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, stawia go na równi z Xawerym Dunikowskim.

 

- Zapytałam go kiedyś, co dla niego, jako artysty, jest najważniejsze. Odpowiedział: "Piękno, piękno, piękno…". Jestem mu wdzięczna za położony najwyżej na świecie pomnik Ernesta Malinowskiego w Peru i krzyż z plecakiem na grobie Tony’ego Halika na Cmentarzu Bródzieńskim – mówiła, wyrażając nadzieję, że dzieła Gustawa Zemły pozostaną w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na zawsze.

- Nie mam wyjścia – odpowiedział z uśmiechem artysta.

- To tak czasami wyjdzie – odpowiada mistrz na uwagę, że jego Chrystus na Krzyżu mógłby z łatwością zawisnąć między największymi dziełami Muzeum Narodowego.

Podczas wernisażu wystawy rzeźb dyrektor muzeum ks. dr Mirosław Nowak odczytał list bp. Michała Janochy, w którym dziękował on Bogu, za talent, jakim obdarzył artystę.

"Pokolenia Polaków przełomu XX i XXI wieku zostały obdarowane pięknem i wartościowym przesłaniem Pańskich dzieł. […] Jest Pan twórcą wielu pomników podejmujących tematykę historyczną. Wciąż możemy podziwiać pomniki: "Powstań Śląskich", "Polegli Niepokonani" na warszawskiej Woli, "Monte Cassino" - w Warszawie, monument "Czynu Polaków" w Szczecinie, czy pomnik Ernesta Malinowskiego w Peru. Pańskie dzieła pomnikowe utrwalają także pamięć o Sługach Kościoła; myślę tu o licznych przedstawieniach św. Jana Pawła II, o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, o ks. Wincentym Frelichowskim - w Toruniu, o św. Matce Teresie z Kalkuty - w Skopje, słudze Bożym Kardynale Stefanie Wyszyńskim" – napisał w liście biskup pomocniczy warszawski.

Biskup Michał Janocha docenia zwłaszcza podejmowane przez Gustawa Zemłę tematy biblijne, zwłaszcza pomnikowy "Dekalog" - w Łodzi, "Króla Dawida" - w Zamościu, czy kameralne w formie, lecz monumentalne w wymowie cykle płaskorzeźb: "Wrota do Raju", "Droga krzyżowa", "Caritas", prezentowane już wcześniej w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Wśród depozytów przekazanych teraz MAW znalazły się także brązowy model pomnika Jana Pawła II, portret Mojżesza dźwigającego tablice z przykazaniami, "Spętany Anioł", "Krzyże Oświęcimskie", "Ukamienowany" św. Szczepan i model pomnika ks. Jerzego Popiełuszki (artysta jest także autorem krzyża nad grobem męczennika na Żoliborzu, który rośnie wraz z drzewami wokół nagrobka). Wśród przekazanych prac jest również jedna z najwcześniejszych prac autora, "Macierzyństwo", która powstała podczas studiów na ASP, w 1958 r. Wcześniej do muzeum trafił piękny rzeźbiarski portret kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Pieta.

Wystawę prac Gustawa Zemły można oglądać do 1 grudnia.