Katolickie Noble dla Piotra Pałki, "Misericordii", "Promyczka", redakcji katolickiej PR i ks. Michała Hellera

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

dodane 12.10.2019 16:50

Nagrody Totus Tuus wręczono w czterech kategoriach: promocja godności człowieka, kultury chrześcijańskiej, nauczania św. Jana Pawła II oraz medialnej im. bp. Jana Chrapka.

Katolickie Noble dla Piotra Pałki, "Misericordii", "Promyczka", redakcji katolickiej PR i ks. Michała Hellera Nominowani i laureaci Totus Tuus 2019. Tomasz Gołąb /Foto Gość

Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu otrzymały osoby i instytucje, które w szczególny sposób przyczyniają się do promocji nauczania Jana Pawła II lub przez swoją działalność realizują wezwanie papieża do obrony godności człowieka.

Laureatami nagród Totus Tuus za 2019 r. w kategorii promocja godności człowieka zostało Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” w Lublinie. Od 1991 r. zajmuje się ono niesieniem pomocy duchowej i poprawą warunków życia osób chorych psychicznie i wsparciem ich najbliższych.

W kategorii Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej statuetkę otrzymał Piotr Pałka, absolwent akademii muzycznej w Krakowie. W 1999 r. był dyrygentem Chóru Papieskiego. Śpiewak w chórze Polskiego Radia. Laureat jest także założycielem i dyrygentem wykonującego m.in. muzykę sakralną chóru Voce Angeli. Był również autorem hymnu Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży z Benedyktem XVI w 2006 r.

W kategorii Totus Tuus medialny im. bp. Jana Chrapka zwyciężyła Naczelna Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia, która działa od 1989 roku na mocy porozumienia Episkopatu z Polskim Radiem. Oprócz realizacji wynikających z porozumienia programów, zajmuje się obsługą ważnych wydarzeń religijnych.

Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek” otrzymało Totusa w kategorii Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II. "Promyczek" istnieje od 1999 roku, wydaje przeznaczone dla dzieci miesięczniki, filmy i płyty CD o tematyce wiary.

W trakcie uroczystości, która odbyła się na Zamku Królewskim, przyznano także Specjalną Nagrodę Totus Tuus za rok 2019. Wręczono ją ks. prof. Michałowi Hellerowi - profesorowi nauk teologicznych, który specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka - wiara. Ks. Michał Heller jest również pierwszym i do tej pory jedynym polskim laureatem Nagrody Templetona, a także pomysłodawcą i dyrektorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Jest także kawalerem Orderu Orła Białego.

- To nagroda ważna z dwóch powodów. Po pierwsze związana jest z Janem Pawłem II, z którym dzięki współpracy z Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym i Papieską Akademią Nauk mogłem przez wiele lat się spotykać. Dawniej wiele razy słyszałem, że szkoda księży, by zajmowali się naukami świeckimi. Ale od kiedy spotkania letnie z Janem Pawłem w Castel Gandolfo stały się bardziej znane, te głosy umilkły. Ale cieszę się również, że Kapituła dostrzegła ideę teologii nauki. Dziś jesteśmy świadkami kryzysu chrześcijaństwa i jego marginalizacji. To proces który ma głębokie korzenie. Teologia musi odżywiać się aktualnym obrazem świata, oddychać nim - podkreślił ks. prof. Michał Haller, odbierając statuetkę.

Centralne obchody XIX Dnia Papieskiego rozpoczęły się w sobotę. Na Zamku Królewskim, na uroczystym posiedzeniu zebrała się Rada Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia’'. Uczestniczyli w niej m.in. kard. Kazimierz Nycz - przewodniczący Rady, jej wiceprzewodniczący - abp Wojciech Polak, abp Marek Jędraszewski i bp Marek Mendyk. W tym samym czasie na Placu Zamkowym stypendyści Fundacji poprowadzili happening, podczas którego m.in. zatańczyli belgijkę.

Niedzielne obchody centralne rozpoczną się o godz. 9 Mszą św. w Bazylice św. Krzyża w Warszawie. Eucharystii transmitowanej w programie pierwszym Polskiego Radia przewodniczyć będzie bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski. O godz. 10 w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz przewodniczyć będzie Mszy św. transmitowanej w TVP1 i TVP POLONIA. Pozostała część centralnych obchodów odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej. O godz. 12 Mszę św. w intencji darczyńców odprawi kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Kolejnym punktem będzie koronka do Bożego Miłosierdzia o godz. 15. Od 17.30 do 18.30 trwać będzie Galowy Koncert XIX Dnia Papieskiego, w którym wystąpią: niemaGotu, Maleo (Darek Malejonek), Olga Szomańska, Maciej Miecznikowski, Halina Młynkowa, Anna Szarmach i Krzysztof Iwaneczko, Aleksandra Nykiel, Sargis Davtyan. Wydarzenie nie będzie biletowane, transmisja w TVP1 o godz. 18.20.

Obchodom centralnym Dnia Papieskiego towarzyszyć będą wydarzenia w całej Polsce. 12 października o godz. 9 w Poznaniu rozegrany zostanie Towarzyski Turniej Piłki Nożnej „Dzieło Cup” 2019. Tego samego dnia o godz. 17 na krakowskim rynku stypendyści wraz z obecnymi osobami zatańczą belgijkę. Godzinę później w Kinie Kijów odbędzie się koncert scholi krakowskiej wspólnoty FDNT oraz Mate.O.