Warszawa Wojtyły. Nawiedź grób pradziadka Jana Pawła II na Powązkach

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

dodane 01.11.2019 11:28

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zachęca do odszukania grobu Mikołaja Kaczorowskiego. Ród Emilii Wojtyłowej wywodzi się z Magnuszewa na Mazowszu, a nie - jak powszechnie do niedawna uważano - z Krakowa.

Warszawa Wojtyły. Nawiedź grób pradziadka Jana Pawła II na Powązkach Ojciec matki Jana Pawła II został pochowany w kwaterze 185, rząd 4, miejsce 25 na Cmentarzu Powązkowskim. Tomasz Gołąb /Foto Gość

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zachęca do odszukania grobu Mikołaja Kaczorowskiego. Ojciec matki Jana Pawła II został pochowany w kwaterze 185, rząd 4, miejsce 25 na Cmentarzu Powązkowskim.

Mikołaj Kaczorowski (1796–1872) urodził się i dorastał w Magnuszewie na Mazowszu. Był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną, Franciszką Kurzawą, miał czworo dzieci, a z drugą – Urszulą Malinowską – siedmioro, wśród nich Feliksa Pawła (ojca Emilii, matki Karola Wojtyły). Niemal całe życie, bo aż ponad 30 lat, przepracował w Michalowie – majątku należącym do Zamoyskich. Był m.in. fornalem, stangretem oraz szynkarzem. W 1865 r. przeprowadził się do Warszawy, gdzie przez krótki czas pracował w pałacu Zamoyskich przy ul. Nowy Świat nr 67 i 69. Wkrótce ze względu na problemy zdrowotne przeniósł się do mieszkającego w Śródmieściu brata, Tomasza.

Mikołaj Kaczorowski zmarł 7 lipca 1872 roku. Po Mszy żałobnej w kościele pw. Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

Feliks Kaczorowski, czyli dziadek Jana Pawła II, przeniósł się do Krakowa, gdzie był tzw. siodlarzem. Wyrabiał też lub naprawiał powozy (niemal co roku w końca XIX i początku XX w. w Kalendarzach krakowskich ukazywały się reklamy jego zakładu powozów). W Krakowie urodziła się Emilia Kaczorowska, matka Karola Wojtyły.